Çil Lekeleri

Çil Lekeleri

 

Çiller uzun süre güneşe maruz kalma sonrasında ve ya genetik olarak oluşan cilt lekelerine girmektedir. Çiller, ciltte bulunan melatonin adlı maddenin artması ile bir bölgede yoğunlaşması sonucu oluşur ve bir cilt hastalığı olarak kabul edilmemektedir. Daha çok açık tenli olan kişilerde, cildi hassas kişilerde çok görülmektedir. Güneşe maruz kalma sonucunda oluştuğundan, genel olarak yüz, boyun sırt ve omuz bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak yazın artarak renkleri koyulaşan kahverengi noktalar, kışın azalır ve renkleri de koyulaşır.

Derimizin en üst tabakasında olan epidermiste çiller, cilt hastalığı değildir. Oldukça yaygın ancak gerçekte bize vücudun verdiği sinyallerdir. Derinin yeterince korunamadığının göstergesi ve güneş ışınlarına verdiği tepkilerin sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Profesyonel Tedavi Yöntemleri

Çiller çok önemli bir deri sinyali gibi durmasa da her şeyde olduğu gibi öncelikle ve özellikle tedavi öncesinde bir doktora danışmalıdır. Gideceğiniz dermatolog, çilleri inceleyecek ve size bu lekelerin sağlıklı olup olmadığı konusunda bilgiler verecek. Vücuttaki lekeler ve özellikle koyulaşan lekeler kanser belirtileri de olacağından ciddiye alınmalıdır.

 

Limon Suyu

blank

Limon suyu doğal bir renk açıcı olarak bilinmektedir. Sadece çillerin değil, saçların rengini açabilmek içinde kullanılmaktadır. Bu işlem daha çok güneş tarafından ortaya çıkan çiller yerine doğal lekelerin giderilmesinde etkili bir hal almıştır. Limon suyunu sıkın ve içerisine pamuk batırıp yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde 10 dakika kadar bekletin ve sonrasında bol su ile durulayın.

Beyazlatıcı Krem

blank

Bir çok eczane ve güzellik yerlerinden bulunan beyazlatıcı ve aydınlatıcı kremler, belki çillerin tamamen yok olmasını sağlamayacak fakat renklerinin değişmesinde ve yüzün genel görünümünde ciddi değişiklikler yapacaktır.

Mikrodermabrazyon

blank

Mikrodermabrazyon, cilt lekelerinde kullanılan, basınçlı alüminyum parçacıklarının deriye uygulandıktan sonra basınç ile geri çekilmesine dayanan bir yöntemdir. Bu yöntem ile cilt yenilenir ve alttaki cilt tabakası üst çıkar bu sayede lekeler yok olur. Mikrodermabrazyon tedavisi, cildi kontrollü bir şekilde temizlediğinden, yaşlanma karşıtı uygulamalarınında başında gelmektedir.

Lazer Tedavisi

blank

Lazer tedavisi ile lekelerin görünümü azaltılabildiği gibi, tamamen ortadan yok edilebilmektedir. Lazer yapılan bölgede geçici olarak oluşan kızarıklık, morarma gibi renk değişimleri normaldir. Fakat lazerin, uzun dönemdeki etkileri ise zararlı olup olmadığı konusunda tartışmalar sürmektedir. Lekelerin ciltte kalma süreleri, renklerin koyuluklarına göre seans süresi ve kaç kere yapılması gerektiğine karar verilmektedir.

Güneşten Korunmalısınız!

Çiller sadece genetik olarak değil güneş altında uzun süre kaldığınız zaman da oluşabilmektedir. Bu durumda daha fazla oluşmalarını önleyebilmek için yapılacak en güzel şey ise yüzmeye sık gidiyorsanız yüksek faktörlü güneş kremleri kullanın. Güneş kremi kullandığınız zaman cömert davranın  ve bol sürün. Bir kaç saatte bir bu işlemi de tekrarlayın. Bunun yanında yazları şapka, açık renkli ve serin tutacak ince uzun kollu giysiler de sizi güneş ışınlardan koruyarak cildinizin zarar görmesini engelleyecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım