Vitiligo Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Bitkisel Tedavi

Vitiligo Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Bitkisel Tedavi

Bir deri ve cilt hastalığı olan vitiligonun nedeni kesin olarak tespit edilememekle birlikte deriden oluşan açık renkli alanların deride oluşan pigment kaybından kaynaklı ortaya çıkması şeklinde görülüyor. Halk arasındaki tabiri ala veya alaca hastalığı şeklinde olan vitiligo, bulaşıcı bir hastalık olmayıp çoğunlukla 20 yaşından önce ortaya çıkıyor.

Yapılan araştırmalara göre her 100 kişiden 1 veya 2 kişide rastlanılması mümkün olan bu hastalık, fizyolojik bir durum olmayıp sadece derinin renk değişimi olarak gözlemleniyor. Uygun tedavi yöntemlerinin mevcut olduğu vitiligoda, doğru bir tedavi sayesinde derinin eski rengini alması mümkündür.

Vitiligo Hastalığı Hakkında

Melanosit olarak adlandırılan ve cilde renk veren pigmentlerin üretiminden sorumlu hücrenin hasar görmesi ve pigmen üretimini azaltarak eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkması şeklinde görülen vitiligo, ciltte beyaz leke oluşumu şeklinde görülüyor. Her hasta farklı derecede bu hastalığa sahip olmakta ve hastalığa bağlı olarak lekelerin bulunduğu alanlar kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Bazı hastalarda bu beyaz lekeler vücudun belirli kısımlarında bulunurken bazı hastalarda ise vücudun geneline yayılarak ortaya çıkıyor. Görsel anlamda farklılık oluşmasına neden olan vitiligo, birçok hastayı psikolojik anlamda olumsuz etkilemekte ve erken tedavi ile bu sorunun çözüm bulması mümkün olabiliyor.

Vitiligonun Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla çocukluk döneminde ortaya çıkan bir hastalık olan vitiligo, güneş ışığı temasıyla belirtilerin gözlemlendiği bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle eller, kollar, yüz, boyun, bacaklar gibi açıkta bulunan ve güneşle teması daha kolay olan bölgelerde oluşan beyaz lekeler, seyrek de olsa genital bölge gibi vücudun farklı alanlarında da oluşuyor.

Derinin aniden ciddi boyutlarda beyazlaşması şeklinde ilk olarak gözlemlenen vitiligo, bu lekenin ilerleyen zamanlarda daha da büyümesiyle ciddi bir hal alıyor. İç organların herhangi bir zarar görmediği, dermatolojik bir hastalık olan vitiligonun başka bir belirtisi olmamakta ve derinin ani bir şekilde beyazlaşması bu hastalığın ilk sinyallerini veriyor. Ayrıca bu hastalığın koyu tenli kişilerde açık tenli kişilere göre daha kolay belirtisi fark edilmektedir.

Vitiligo Hastalığının Oluşum Nedenleri

Kesin bir bilgi olmamakla birlikte vitiligo hastalığının oluşumunda birtakım faktörlerin risk oluşturduğu düşünülüyor. Vitiligo neden olur ? Kişinin bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine zarar vermesi olarak tanımlanan Otoimmün mekanizması, hastalığın en etkili nedeni arasından gösteriliyor. Vücuttaki bağışıklık sisteminin vücutta bulunan hücreleri tehdit olarak algılaması sonucu bu hücreleri savunma amaçlı yok etmesine neden olan bu mekanizma, pigment üretimini de olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca;

  • Kansızlık,
  • Diyabet,
  • Sedef Hastalığı
  • Otoimmün Tiroid Hastalıkları, Guatr
  • Ateşli Hastalıklar
  • Güneş Yanıkları
  • Genetik Faktörler

Stres ve Ağır Travmalar gibi etkenlerin vitiligo hastalığı için risk oluşturduğu belirlenmiştir.

Vitiligo Hastalığında Genetik Faktörler

Derinin aniden beyazlaması ve bu lekelenmelerin vücudun belirli bölgesinde veya genelinde yayılması şeklinde ortaya çıkan vitiligonun birçok nedeni olmaktadır. Bu nedenler arasında bulunan genetik faktörler, önemli bir yere sahip olup vitiligo hastalarının %30’unun ailelerinde de bu hastalığın bulunduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Coğrafi bölgelerin de bu konuda etkili bir faktör olduğu ve Fas, Yemen gibi ülkelerde ve siyah tenli kişilerde bu hastalık daha sık görülmekte ve çoğunlukla bu kişilerde 20 yaşın altında ortaya çıkmaktadır. Çok seyrek de olsa bebeklerde ve yaşlılarda da görülmesi muhtemel olan vitiligo, hem genetik hem de coğrafi faktörlerin etkili olduğu bir hastalık olarak değerlendirilmektedir.

Vitiligo Hastalığının Tanısı

İlk olarak vücudun belirli bölgesinde birdenbire ortaya çıkan ve büyüyen beyaz leke oluşumları şeklinde belirtisi olan vitiligonun tıbbi anlamda teşhis alabilmesi için birtakım fiziksel muayenelerle tespiti yapılmaktadır. Beyaz lekelerin gözlemlenmesiyle beraber wood ışığı sayesinde deri alanlarının incelenmesi ve normal renkte olmasına rağmen küçük lekeler şeklinde vitiligo bulunan bölgelerin erken tespiti mümkün olmakta ve erken tedavi imkanı sağlanmaktadır.

Deri biyopsisi yapılması ve patolojik olarak tanı konulması şeklinde hekim muayenesi yapılmakta ve farklı testlerin de yardımıyla erken teşhis sağlanmaktadır. Ayrıca gerekli görüldüğü durumlarda otoimmün hastalığının mevcut olup olmadığını belirlemek için kan testleri de yapılmaktadır.

Vitiligo Hastalığının Tedavisi Mümkün Müdür?

Her hastalıkta olduğu gibi vitiligo tedavisinde de erken teşhis, tedavi de büyük önem taşımaktadır. Birtakım tedavi yöntemleri bulunan vitiligo, kişi için cilt görünümündeki farklılık dışında herhangi bir sorun oluşturmamaktadır.

Vitiligo tedavisi, ilaçlar veya ilaçlı cilt kremleri, ultraviyole ışık tedavisiyle birlikte ilaç kullanımı, ciltte oluşan beyaz lekelerin bulunduğu bölgelere dövme tekniği ile renk verme şeklinde tedavi edilebiliyor. Aynı zamanda, vücudunun yarısından fazlasının vitiligo olan kişiler için depigmentasyon adlı yöntemle koyu kalan bölgelerin de beyazlatılması, bu hastalığın tetiklenmesini ve ilerlemesini önlemek için güneşten korunmak şeklinde tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Vitiligo Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi

Alternatif tıp adı verilen bitkisel tedavi bazı hastalıklar için etkili bir çözüm yolu olmaktadır. Bu hastalıklardan biri olan vitiligo için de uygulanması mümkün olan birtakım bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemi kullanmak ve bitkisel ilaç almak için öncelikli olarak tedaviden sorumlu doktora danışmak ve uygun görüldüğü takdirde uygulamak büyük önem taşımaktadır.

Bazı bitkisel metotlar sayesinde vitiligonun bu süreçte iyileşme göstermesi ve cildin hasar almadan kişinin kendisinin de uygulaması mümkün yöntemlerle sağlanması mümkündür. Güneş ışınlarından uzak durmak gibi tedbirli ve dikkatli davranmanın yanında uygulanan bitkisel metotların olumlu sonuçlar verdiği belirlenmiştir.

* Papaya İle Vitiligo Tedavisi

Antioksidan kaynağı olarak ideal bir meyve olan papaya, içerisinde barındırdığı zengin C ve B vitaminleri sayesinde hem sağlıklı hem de uygun bir tedavi uygulaması olmaktadır. Vitiligo tedavisinde bu meyveden faydalanmak isteyen kişilerin papaya suyu içmesinin yanı sıra vücudun beyaz leke oluşumlarının bulunduğu bölgelerine dilim şeklinde kesilerek ezilen papatyayı sürerek uygulaması gerekmektedir.

Papatya suyu hazırlamak isteyen kişiler, meyveyi iyice yıkaması ve soyarak küp şekilde kesmesi ve tohumlarından arındırarak blender dan geçirmelidir. İki hafta boyunca düzenli olarak tüketilen papatya suyu, etkisini göstermektedir.

* Zencefil İle Vitiligo Tedavisi  

Cildin yüzeyine ve deriye uygulanan bir yöntem olan topikal yöntemi ile taze zencefil suyu ve kırmızı kilden hazırlanan macunun vücutta bulunan beyaz lekelere uygulanması şeklindedir. Beyaz lekelere uygulanan bu macun, vücudun kan dolaşımını hızlandırmakta ve lekelerin bulunduğu bölgelerin eski rengine gelmesi için önemli bir aşama olmaktadır.

İki adet zencefil kullanılarak oluşturulan macun, zencefillerin yıkanması, soyulması ve rendelenmesinden sonra suda kaynatılarak 10 dakika bekletilmesi ve aynı miktarda kırmızı kil ile karıştırılması şeklinde hazırlanmaktadır. Hazırlanan macunu, düzenli olarak vücutta bulunan beyaz lekelere sürdükten bir süre sonra etki göstermesi beklenmektedir.

* Elma Sirkesi Veya Aloe Vera İle Vitiligo Tedavisi

Vitiligonun etken enfeksiyonlarından biri olan mantar enfeksiyonu için kullanılan elma sirkesi, antimikrobiyal enzimlerin patojeni öldürmesi sayesinde ciltte bulunan beyaz lekelerin azalmasında ve yok edilmesinde etkili olmaktadır.

Elma sirkesiyle aynı miktarda suyun karıştırılmasıyla ve pamuk kullanarak günde iki defa beyaz lekelere uygulanan bu yöntem, tedavi için idealdir. Ayrıca aloe vera yaprağının içerisinde yer alan jel de vitiligo tedavisinde etkili bir bitkisel yöntem olmakta ve ciltte leke bulunan bölgeye uygulanan jelin birkaç saat bekletilmesinin ardından su ile durulanarak iki ay boyunca günde 2 – 3 defa yapılması halinde sonuç alınması mümkün olmaktadır.

* Kırmızı Kil İle Vitiligo Tedavisi

Vitiligo tedavisinde çözüm yollarından biri olan kırmızı kil, içerisinde barındırdığı yüksek miktardaki bakır sayesinde etkili bir bitkisel yöntem olmaktadır. Zencefil suyu ile karıştırılması halinde melanin güçlendirici etkisi nedeniyle vücutta meydana gelen beyaz lekelerin azalmasını sağlayan bu tedavi için iki çorba kaşığı kırmızı kil tozu ve bir çorba kaşığı zencefil suyunun hamur şekline gelmesi için metal olmayan bir kapta hazırlanması gerekmektedir.

Vitiligo lekelerinin bulunduğu bölgelere sürülen karışımı 10 dakika bekleterek soğuk su ile yıkadıktan sonra nemlendirici veya Hindistan cevizi yağı ile desteklemek ve her gün düzenli olarak uygulamak olumlu sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.