Peeling Nasıl Yapılır? Evde Peeling Yapımı

Peeling Nasıl Yapılır? Evde Peeling Yapımı

Peeling, cildin üst tabakasının soyularak yerine yeni bir cilt gelmesini sağlamak ve bu sayede ciltteki izlerden, siyah noktalardan, kırışıklıklardan kurtulmak, cildin daha parlak olmasını sağlamak amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Peeling yapımı, 3 farklı yöntemle yapılmaktadır ve bu yöntemlerin iki tanesi uzmanlık gerektiren klinik ortamlarda gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntemler, evde peeling yapımı için kullanılabilen doğal ürünler, uzman kişiler tarafından yapılması gereken kimyasal peeling ve yine uzman kişiler tarafından yapılması gereken karbon peelingtir.

Peeling Nedir?

Peeling ciltteki siyah noktalardan kurtulmak için uygulanan bir maske çeşididir. Ciltteki siyah noktalar, cilt altındaki yağların cilt üzerindeki gözeneklerin tıkanması sonucu dışarıya atılamaması ve cilt altında kuruması sebebi ile oluşmaktadır. Peelingte amaç tıkanan bu gözenekleri açarak bu siyah noktalardan kurtulmaktır.

Oluşan bu siyah noktalar ve ölü hücreler makyaj ile bir süre gizlenebilmektedir ancak, bu yöntem belli bir dönemden sonra yeterli olmamaktadır. İşte bu denemde yapılacak olan peeling ölü hücrelerin yok olmasına ve cildinizin daha canlı görünmesine yardımcı olmaktadır. Cildinizin durumuna göre uygulayabileceğiniz üç farklı peeling çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler, yüzeysel peeling, orta peeling ve derin peeelingtir.

Yüzeysel peeling  sivilce tedavisi, gebelik lekelerinin yok edilmesi, kırışıklıkların giderilmesi, kuru cildin düzenlenmesi, güneş lekelerinin ve yaşlılık belirtilerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Orta peeling ise daha derin kırışıklıkların ve lekelerin önlenmesi, güneş ışınlarının verdiği hasarın onarılması için kullanılmaktadır. Derin peeeling ile ise çok derin kırışıklıkların ve sivilce ve yara izlerinin ve lekelerinin onarılması hedeflenmektedir.

Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Evde peeling yapımı için özellikle taze meyvelerden faydalanabilirsiniz. Meyvelerin bir çoğu peeeling malzemesidir. Limon, greyfurt, üzüm, elma, armut, mango, domates, ananas gibi meyvelerin yanı sıra yoğurt, şeker, süt gibi ürünlerde peeling için kullanılmaktadır. Evde peeling malzemesi hazırlarken dikkat edilmesi gereken ise cildinizin yapısına uygun malzemelerden hazırlamaktır.

Evde peeling yapımı için birkaç örnek vermek gerekirse:

  1. Yulaf ezmesi ve elma kabuğu : Kuru ciltler için uygun olan bu peelingte bir kap içerisinde yulaf ezmesi, bal, doğranmış elma ve e vitamini yağı karıştırılır ve yüze sürülür. Daha sonra bir fırça ile yüze dairesel hareketler ile masaj yapılır. Maske kuruduktan sonra ise yüz soğuk su ile yıkanır.
  2. Toz şeker ve Zeytin yağı : Cam bir kasede karıştırılan toz şeker ve zeytinyağı, cilde dairesel hareketler ile sürülür. E işlemi bittikten sonra 5 dakika kadar beklenir ve cilt ılık su ile temizlenir. Bu peelingi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.
  3. Salatalık : Bir çay kaşığı hamamesil, bir çay kaşığı limon suyu ve bir yumurta akı iyice karıştırılır. Daha sonra bir adet salatalığın kabukları mikserde iyice inceltildikten sonra hazırlanan karışıma ilave edilir ve iyice karıştırılır. Daha sonra elde edilen karışım cilde sürülür ve 15 dakika kuruması beklenir. Haftada bir kez uygulayabileceğiniz bu yöntemde daha sonra cilt iyice durulanır.
  4. Çilek ve yoğurt : 5 – 6 adet orta boy çilek ve 2 çorba kaşığı yoğurt bir kapta iyice karıştırılır. Çilekler iyice ezilmelidir. Daha sonra elde edilen karşım cilde sürülür ve 20 – 25 dakika kuruması beklendikten sonra ılık su ile cilt temizlenir. Bu yöntemi haftada 1 – 2 kez uygulayabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.