Vücut Çatlakları için Öneriler, Cilt Çatlaklarının Nedenleri

Vücut Çatlakları için Öneriler, Cilt Çatlaklarının Nedenleri

Cilt çatlaklarınız varsa ve bunlardan tamamen kurtulmak istiyorsanız bu pek de mümkün değildir. Özellikle de erken dönemlerde ilgilenilmemiş olan çatlaklar zaman içerisinde daha az belirgin olsalar da tamamen iyileşmeleri de doktorların tarafından neredeyse imkansız olarak bakılmaktadır. Fakat cildinizdeki çatlakları renkleri soluk bir şekilde fark ettiyseniz onlara müdahale etmeniz etkili olabilecektir. Böylelikle bazı doğal yollara başvurarak önlem alabilmeniz ya da görünümlerini daha az belirgin yapabilirsiniz. Cilt çatlaklarınız genel olarak karın, uyluk, göğüs ve üst kol bölgelerinizde görülebilmektedir.

Cilt Çatlaklarına Doğal Olan Çözümler

blank

Cilt çatlaklarınız için doğal çözüm dediğimiz zaman genel olarak bitkisel yağlar ile masaj yapmanızı öneririz. Gözle görülür sonuçlar almak içinde çatlaklarınıza erken müdahale etmeniz ve bu ürünleri de düzenli bir şekilde masaj yapıp uygulamanız son derece önemlidir. Fakat unutmamalısınız ki uzun bir zaman önce oluşmuş ve artık daha çok beyaza yakın olan açık bir renk almış çatlaklarınız hiçbir şekilde düzene girmez.

Badem yağı ise cilt çatlaklarına en çok iyi gelen yağlardan biridir. Özellikle de hamilelik döneminde bayanların güven ile başvurabilecekleri yöntemlerdendir. E vitamini bakımından da oldukça zengin olan bir içeriktir. E vitamini ise cildinizin kolajen ve elastin içeriğini de arttırmaya yardımcı olacaktır. Bunların dışında da badem yağını uyguladığınız zaman bol bir şekilde nemlendirme işlemi yapılmaktadır.

Genellikle mutfağınızda yer alan zeytinyağı çatlak önleyici olarak da çatlak tedavilerinde de sık sık karşımıza gelen yağların başında gelmektedir. Zeytinyağı diğer yağlara göre daha çok pahalıdır fakat kozmetik ürünlere göre de daha ucuzdur. Çatlaklarınız bulunduğu yerlerde düzenli bir şekilde bitkisel yağlar bakımlar yapmanız gerekmektedir. Örnek olarak buğday ruşeymi yağı, lavanta yağı ve zeytinyağı gibi bitkisel yağlar ile masaj yapmanız çatlaklarınızın görünümünü de hafifletebilecektir. Lavanta ve papatya yağlarını ise 7 şer defa damlatıp karıştırıp elde edilen karışımında nemlendirici ve iyileştirici özellikler de karışım olur. Enfeksiyonlarınızı da azaltıp salisilik asit içeriğinde aloe vera çatlaklarına karşı da etkilidir. Cildinizdeki yaralar ve lekeler içinde sık bir şekilde aloe vera önerildiğinden çokta yabancı değilsinizdir. Aloe vera zeytinyağının karışımından da cilt çatlaklarınız için olumlu sonuçlar almanız mümkün.

Cilt Çatlaklarının Nedenleri

blank

Çatlaklar genel olarak hamile bayanlarda olur diye bir düşünce vardır. Fakat ciltteki çatlakların kaynakları sadece hamilelik değildir. Erkeklerde de cilt çatlakları görülebilmektedir.

  • Hamilelik
  • Ergenlik dönemleri
  • Vücut çalışmaları
  • Sık bir şekilde kilo alıp vermeniz
  • Genetik faktörler
  • Kortizon tedavisi görmeniz
  • Cildinizde kolajen lif eksikliği

Cilt Çatlaklarını Önleme

blank

Eğer sık bir şekilde diyet yapan biriyseniz hızlı bir şekilde kilo alıp ardından da kısa bir süre içinde yeniden kilo alıyorsanız da çatlakları çağırıyorsunuz demektir. Kilo verecekseniz eğer sağlıklı beslenerek egzersiz yapıp ağır bir şekilde yapmalı ve şok diyetlerden de uzak durmanız gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.