Maydanoz Suyunun Vücuda Faydaları

Maydanoz Suyunun Vücuda Faydaları

A, C ve K vitaminlerinden fazlasıyla zengin olan maydanoz, aynı zamanda da yüksek oranlarda kalsiyum, potasyum ve demir içermektedir. Bu özellikleriyle sadece salatalarda kullanılmayı tercih edilen bir bitki olarak değil, daha çok sağlıklı olmak ve çeşitli hastalıklardan korunmanız için tüketilen bitkilerin arasında yer alır.

Maydanoz ve maydanoz suyu birden çok hastalığa da iyi gelmektedir. Böbrek taşı, sindirim sorunları, adet dönemi, ödem, idrar yolu enfeksiyonları,astım ve öksürüğe karşı iyi gelmektedir. Bu sağlık problemlerinin hepsine iyi gelip gelmediğine kesin bir sonuç için daha fazla bilimsel araştırmaların yapılması gerekmektedir.

Fakat genel sağlık için kritik önem taşımaktadır. Vitamin ve mineralleri içermekte olan bitki daha fazla tüketilip sağlığınıza da daha fazla katkı da bulunmanız mümkündür.

Maydanozun Besin Değeri

blank

1 çorba kaşığı taze maydanoz, günlük C vitaminin ihtiyacının ise %8’ini, kalsiyum ihtiyacının %1’ini, demirin ise %1’i, A vitamini %6’sını, K vitamin %77’sini, folatın ise %1’ini karşılamaktadır.

Maydanozun Faydaları

blank

İdrar Söktürücü

Maydanoz ilk olarak çok iyi idrar söktürmektedir. Ayrıca da idrarlar beraber vücudunuzla bulunan fazla suyu dışarıya atmaktadır. Bu özelliğiyle safra ve böbrek taşlarının vücudunuzdan daha kısa bir süre içinde dışarı atışmasını sağlamaktadır.

Fakat safra ya da böbrek taşınız bulunuyorsa düzenli bir şekilde maydanoz suyunu içmeden önce mutlaka doktorunuza başvurun.

Öksürük ve Sinüzit

Maydanoz suyu, hastalık ya da alerjiyle artan mukusun vücudunuzdan daha hızlı bir şekilde atmasına yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda da sinüslerinizin dolduğu ve öksürüğünüz arttığı zamanlar da maydanoz çayını ya da suyunu içmeniz çok iyi gelecektir.

Gaz

Yemek yedikten sonra gaz sorunu yaşıyorsunuz maydanoz suyunu ya da çayını içmelisiniz. Gazınızı azaltabilmek için içerseniz maydanoz çayını yavaş bir şekilde için. 2 ila 3 dakika da bir kaç yudum almalısınız.

Göz Sağlığı

Maydanoz, göz sağlığında da oldukça önemlidir. A vitamini bakımından zengin olan maydanoz, retinada ışık hassasiyetine yarayan ”rodopsin” pigmentinin üretiminde kullanılmaktadır.

Cilt Sağlığı

Cildinize esneklik verir ve yaşlanmanızın etkilerini geciktiren kolajen üretimin C vitamini kullanılmaktadır.
Yüksek miktarlarda C vitamini barındıran maydanozu düzenli ve hiç aksatmadan kullandığınız zaman cildinizin ihtiyacı olan C vitaminini alır ve kırışıklıklarınızın da gecikmesini sağlayarak sizleri daha genç göstermektedir.

Kanserden Korunma

Maydanozun özellikle de kolon, cilt ve meme kanserinden korunabilmek için önerilen bitkiler arasına girmektedir. Fakat böyle bir faydası olup olmadığı tam olarak net bir şekilde de açıklanmamıştır.

Hayvanların üstünde yapılan geniş çaplı araştırmalarda ise maydanoz da yer alan ”carnosol” adlı bileşenler kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediğini de görmüşlerdir.

Kilo Verme

Diyet yapanların çoğunda mutlaka listelerinden maydanoz suyu ya da çayının yer aldığına eminim. Bunun nedeni ise maydanozun yağ yakması değil, vücudunuz yer alan fazla suyun atılmasına yardımcı olmasıdır. Maydanoz, idrar söktürücü olmasıyla ödeminizin atılmasını daha çok hızlandırmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.