Tıkalı Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Tıkalı Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Tıkalı Gözenekler Nasıl Temizlenir? Yüzümüzdeki gözenekler, yağ, ölü hücreler ve kirlerle tıkanmış olabilir. Tıkalı olan gözenekler siyah nokta ve sivilce yapacağından dolayı cildimizi sık sık temizlememiz gerekir.

Cildinizdeki tıkalı gözenekleri açmak için buhar maskesi , yüz maskesi ve bir kaç değişik teknik ile temizlemek mümkün. Bu yazımızda tıkalı gözeneklerin nasıl temizleneceği hakkında geniş ve detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Tıkalı Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Tıkalı gözenekleri açmak için mutlaka yüz yıkama alışkanlığı edinmelisiniz. Yüzünüzdeki tıkalı gözenekler, karşı taraftan bakıldığında büyük gözenekler gösterir. Buda estetik açıdan oldukça kötü bir görünüme büründürür.

 • İlk olarak cildinizdeki makyajı çıkartın. Mümkünse makyaj çıkartıcı pedleri kullanabilirsiniz.
 • Yüzünüzü ılık su ile temizleyin. Ilık su cildinizin tahriş olmasını engeller ve kalan makyaj kalıntılarını çıkartır.
 • Dilerseniz bir yüz temizleyici kullanabilirsiniz.

Buhar Maskesi ile Gözenekleri Açma

Tıkalı olan gözenekleri açmak için bir buhar maskesi uygulayabilirsiniz. Buhar maskesi hakkında sizlerle daha önce nasıl yapılması gerektiğini paylaşmıştık. Dilerseniz buradan yazımızı okuyabilir ve buhar maskesini uygulayabilirsiniz.

Yüz Fırçası ile Tıkalı Gözenekleri Açma

Cildinizdeki tıkalı gözenekleri açmak için yüz temizleme fırçası kullanabilirsiniz. Yüz temizleme fırçası yaklaşık 4 TL kadar ekonomik fiyatlara satılmaktadır. Hatta yüz temizleme fırçası satın almak için bu siteye bakabilirsiniz.

 

Yüz temizleme fırçaları son dönemde popüler olmuş cilt bakım ürünleri arasındadır. Bu fırçalar doğal liflerden yapılmış, yumuşak kıllara sahiptirler.

 • İlk olarak yüzünüzü temizleyin. Yüzünüzü makyaj ve kirlerden arındırdıktan sonra tamamen kurulayın.
 • Yüz temizleme fırçasını dairesel hareketler ile yüzünüze uygulayın. Özellikle cildinizde kuru bölgeler varsa bu bölgelere daha çok özen gösterin.
 • Yüz temizleme fırçası kullanırken göz altı torbalarına çok bastırmamaya özen dikkat edin. Çünkü göz altı bölgesi oldukça hassastır.
 • İşiniz bittikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın ve ardından bir nemlendirici kullanın.

Tıkalı Gözenekleri Açmak için Peeling Uygulayın

Tıkalı olan gözenekleri açmak için eczanelerde ve güzellik mağazalarında bir takım ürünler satılmaktadır. Jeller, kremler, temizleyiciler ile ovarak tıkalı gözenekleri açabilirsiniz. Eğer doğal peeling uygulamak isterseniz aşağıdaki tarifimize bakmanız yeterli olacaktır.

Gözenek Açıcı Peeling Tarifi

Malzemeler:

 • Sıcak su
 • Yeşil çay
 • Şeker
 • Bal

Nasıl Yapılır?

İlk olarak yeşil çayı demleyin ve soğumasını sağlayın. Soğuyan yeşil çay içerisine 1 tatlı kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı bal katıp, karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı, yüz fırçası ile dairesel hareketlerde bulunarak uygulayın. Uygulama sonrasında soğuk su ile cildinizi yıkayın ve bir nemlendirici sürün.

Gözenek Açıcı Kil Maskesi

Gözenekleri açmak için kil maskesi uygulayabilirsiniz. Kil maskeleri gözeneklerini açar ve siyah noktaları dışarı çıkartır. Kil maskesini cilt bakım ürünleri satan yerlerden temin edebilir veya aşağıdaki kil maskesi tarifini hazırlayarak uygulayabilirsiniz.

 

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı bentonit kil (Aktardan veya cilt bakım ürünü satan mağazalardan temin edebilirsiniz.)
 • 1 çorba kaşığı su
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki malzemeleri uygun bir kase içerisine alın ve karıştırın. Karışımı cildinize uygulamadan önce cildinizi temizleyin. Temiz olan cildinize sürün ve maskeyi cildinizde en az 10 dakika bekletin. Bekleme süresi sonunda maskenin cildinizde kurumuş olması gerekir. Kuruyan kil maskesini su ile yıkayın ve kurulayın. Ardından bir nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Tıkalı Gözenekler için Kimyasal Peeling

Tıkanmış gözenekler için kimyasal peeling uygulaması yapabilirsiniz. Kimyasal peeling uygulamasını dilerseniz güzellik salonlarında dilerseniz cilt bakım ürünleri ile evinizde veya kendinizin hazırlayabileceği kimyasal peeling tarifi ile yapabilirsiniz.

Eğer cilt bakım ürünleri satışı yapan bir mağazadan kimyasal peeling alacaksanız içerisinde alfa hidroksi veya beta hidroksi asit içeren ürünleri almaya özen gösterin.

Tıkanmış Gözeneklerden Siyah Nokta Temizleme

Tıkanmış gözenekler siyah nokta yapar. Eğer cildinizin herhangi bir yerinde siyah nokta oluşumu başladıysa bu siyah noktaları el yordamı ile çıkartabilirsiniz. Bunun için;

 • Yüzünüzü temizleyin.
 • Ellerinizin hijyenini sağlayın.
 • Siyah noktayı tırnaklarınızın ucu ile hafifçe sıkın ve siyah noktayı dışarı çıkartın.
 • Siyah nokta çıkartırken dilerseniz bir ıslak mendil kullanabilirsiniz. Böylelikle acısız bir işlem yapmış olursunuz.

Mikro Dermabrazyon Uygulaması

Tıkanmış gözenekler siyah noktalar oluşturur. Eğer cildinizde aşırı siyah nokta varsa ve gözenekler hiç bir şekilde açılmıyorsanız bir güzellik merkezinden yardım alabilirsiniz.

 

Mikro dermabrazyon uygulaması ile cildinize uygulanacak olan kimyasal peeling sayesinde cildinizdeki tıkalı gözenekleri açtırabilir ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Bu konuda tavsiyemiz bu uygulamayı çok sık yaptırmamanız gerekir.

Gözenekleriniz ile problem yaşıyorsanız sizlere daha önce sitemizde hazırladığımız yazılarımızı okuyabilir ve bizi takip edebilirsiniz. Sitemizde yayınlanan gözenek ile alakalı yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR

 1. blank esen dedi ki:

  Keratin iksir gözenek açıcı kullanıyorum saç diplerimin nefes aldığını hissediyorum