Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer? (Maske Önerileri)

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer? (Maske Önerileri)

Sivilce kızarıklığı nasıl geçer? Sivilce (tıp dilinde akne), özellikle yağ bezlerinin çok olduğu yüz, sırt ve göğüs bölgelerinde çıkan ve sadece androjen hormonunu yüksek salgıladığımız ergenlik döneminde değil, küçük yaşlarda ve 30-40’lı yaş dönemlerinde de sıkça oluşan kıl kökü ve yağ bezi iltihabıdır.

Bazen hormonal sebeplerle oluşuyor ama bazen de cildin yağ salgısının (sebum) artmasıyla ortaya çıkıyor. Böyle olunca karma ve yağlı ciltlerde daha çok görülebiliyor.

Sivilcenin çıkmaya başlarken ya da iyileşmeye yüz tuttuğu zamanlarda ciltte oluşturduğu kızarıklık da çoğu zaman can sıkıcı bir sorun.

Öncelikle sivilcelerle oynamaktan, patlatmaya çalışmaktan kaçınmakta fayda var. Sıkmak ya da kaşımak, bir sivilcenin ardında kızarıklıktan da öte derin izler bırakmasına hatta iltihabın cildin diğer bölgelerine yayılmasına neden olur.

Peki, sivilcenin kızarıklığından nasıl kurtulabiliriz? Seçeneklerimizi gözden geçirelim.

Sivilce Kızarıklıkları için Evde Uygulanacak Yöntemler

Sivilce kızarıklıkları için evde uygulanabilecek doğal yöntemler şunlardır.

Sivilceye Buz

En basit ve ucuz yöntem: Yumuşak ve ince bir bez parçasına saracağımız birkaç buz küpünü sivilcenin üzerinde gezdirmek.

20 dakika uygulamadan sonra yine aynı süre kadar ara verip bir 20 dakika kadar daha tekrarlamak hem buzun bir süre sonra teni yakıcı olan olumsuz etkisini önleyecektir. Ne kadar tekrar yapabilirsek o kadar iyi.

Bu arada, çok fazla bastırmamakta fayda var. Sivilcenin patlamasına, derin izler oluşturmasına, en kötüsü de bakterilerin cilt altından başka bölgelere yayılmasına sebep olabiliriz.

Buz, bir başka deyişle soğuk uygulaması, iltihaplı bölgedeki kan akışını yavaşlatır, şişkinliğini ve kızarıklığını azaltır.

Sivilce İçin Aspirin Maskesi

Aspirinde bulunan salisilik asit pek çok kozmetik markasının yüz maskesi ya da özellikle sivilceli/yağlı ciltler için ürettiği bakım ürünlerinin içeriğinde mevcut. Salisilik asit, iltihaba neden olan bazı enzimleri baskıladığı için sivilcenin iyileştirilmesine ve buna bağlı olarak o bölgedeki yangılı kızarıklığın azalmasına yardımcı olur.

Yapmamız gereken, bir aspirini iyice ufalayarak birkaç damla suyla karıştırıp ortaya çıkan macunu bir kulak pamuğu yardımıyla sivilcenin üzerine çok bastırmadan sürmek. Tamamen kuruduğundan emin olunca da ılık suyla yıkamak. Bu yöntem sivilcenin kısa sürede iyileşmesini sağlamasa da kızarıklığın azalmasına önemli ölçüde katkı sağlar.

Sivilceye Limon Kürü

Limon, içeriğindekiler itibariyle iltihabı iyileştirmeye yardımcı olduğu gibi düzenli uygulamalarda cilt tonunu da açmakta kullanılıyor.

Eşit miktarda gül suyu ile taze sıkılmış limon suyunu karıştırıp bir pamuk yardımıyla yüzümüzün tamamına ama özellikle sivilcelerin ve kızarıklıkların olduğu bölgelere uyguluyoruz.

Önemli bir hatırlatma yapmak gerekirse; bu uygulamadan hemen sonra limon ciltteki yağ salgısını azaltacağı ve cildi dış etkenlere, özellikle güneş ışınlarına karşı savunmasız ve hassas bir hale getireceği için güneşe çıkmaktan sakınmak gerekiyor.

Bu nedenle en iyi sonuçları alabilmek için bu limon kürünü gece yatmadan yüzümüze uygulayıp sabah uyandığımızda ılık suyla yıkamak yararlı olabilir.

Bu arada haftada bir yapıldığında, düzenli uygulamaların yüz rengini açtığına, kısaca sadece kızarıklıkları değil bazı küçük lekeleri de beyazlatarak görünmez hale getirdiğine şahit olabiliriz.

Belirtmekte yarar sağlayacak bir başka önemli uyarı da şu:

Bu tür bakım reçetelerini cildin geniş alanlarına uygulamadan önce, cildin alerjik bir tepki verip vermeyeceğini anlayabilmek için, elimizin ya da boynumuzun küçük bir yerine sürerek birkaç dakika beklemek ve herhangi bir kızarıklık, tahriş, kaşıntı ya da yanma hissi olursa hemen söz konusu bölgeyi ılık suyla yıkayarak bu içerikteki herhangi bir krem, sıvı karışımını kullanmaktan kaçınmalıyız.

Sivilce İçin Salatalık

Yüzümüzde oluşan sivilce kızarıklıkları için bir başka doğal ve basit çözüm, sofralarımızda hemen her öğün yer verdiğimiz salatalıktan geliyor. Salatalık hem yüksek miktarda su içeriyor hem de sahip olduğu diğer doğal maddelerle insan vücudu için deyim yerindeyse harika bir bakım/onarım malzemesi olma özelliği taşıyor.

Salatalığı enine ve çok kalın olmayan şekilde yuvarlaklar halinde dilimleyerek sivilcenin olduğu yerlere koyuyor ve birkaç dakika bekliyoruz.

Salatalık, kılcal damarlardaki kan akışını düzenlemede ve yorgunluk, iltihap, incinme, ağrı vs. gibi sebeplerle oluşan damar hassasiyetlerini gidermede yarar sağlıyor.

Eğer buzdolabında tuttuğumuz soğuk bir salatalığı kullanırsak daha iyi sonuçlar alabiliriz. Sivilcenin üzerinde tuttuğumuz soğuk salatalık dilimi, ısınmaya başladığında atıp bir yenisini koyabiliriz.

Sivilce Kızarıklıklarını Azaltmak için Kozmetik Ürünlerden Yararlanmak

Yukarda belirttiğimiz ve evde uygulanabilecek pratik yöntemler dışında, günümüz kozmetik dünyasındaki önemli gelişmeler de, sivilceler ve buna bağlı kızarıklık ve lekelerin ‘görünmez’ olması için tüketicilere yeni ürünler sunulmasında etkili oluyor elbette.

Markaların mağazalarında ve kozmetik marketlerinde bulabileceğiniz bu tür ürünlerin fiyatları da, orta halli etiketlerden dörtlü hanelere varan rakamlara kadar geniş bir yelpazede çeşitlilik gösteriyor.

Bu ürünlerden bazıları: Cilt rengini açan krem ve solüsyonlar, makyajdan hemen önce (tıpkı gözaltlarındaki koyulukları ya da mor halkaları kapatmak için) kullanılan kapatıcıların sivilceler ve kızarıklıklar ya da lekeler için kullanılan çeşitleri vs.

Ancak özellikle kapatıcılardan satın almayı düşünüyorsanız, mutlaka cildinizin tonuyla aynı tona sahip olanları tercih etmenizi öneririz. Aksi takdirde, daha koyu ya da daha açık bir ton seçimi, yüzünüzdeki kızarmış alanları daha da belirgin hale getirmekten başka işe yaramayacaktır.

Genellikle cildi temizledikten hemen sonra ve her zaman kullanılan nemlendiriciden önce yüze (tamamına ya da kızarıklık, leke ya da iz olan bölgelere) sürülen renk açan bakım ürünlerine gelince; bu tür formüller, ciltte ancak orta ve uzun vadede ve düzenli kullanımda etkisini göstermeye başlar.

Bu nedenle, akşam katılmayı planladığınız bir etkinlikte cildinizin pürüzsüz görünmesi ve alnınızda çıkan o kocaman sivilcenin ortadan kaldırılması için, gün içinde bir beyazlatıcı krem satın alarak yüzünüze sürüp hemen sonuç almaya kalkışırsanız bu tür kozmetikler hızlı etki yaratmayacağından hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz!

Videolar

Aşağıdaki videoda sivilce kızarıklığı için buz, göz damlası ve aloe veranın nasıl uygulandığını görebilirsiniz.

Yoğurt, bal ve yulaf ezmesiyle hazırlanan, sivilcelerin neden olduğu kızarıklığı azaltan ve tahrişi hafifleten maske tarifini bu videoda bulabilirsiniz.

Balla hazırlanan ve ciltteki tahrişi azaltan uygulamayı aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.