Cildi Güzelleştiren Meyveler

Cildi Güzelleştiren Meyveler

Cildi Güzelleştiren Meyveler.. Dengeli beslenmek hem zinde kalmak adına hem de cilt yapımızın güzelleşmesi adına önemli rol oynamaktadır. Beslenme alışkanlığı kapsamında ise özellikle meyve tüketiminde bulunmak oldukça önemlidir. Hemen hemen bir çoğumuz haftalık veya aylık bakım işlemleri ile cilt yapımızı dışarıdan beslemeye çalışıyoruz. Cildimizi dışarıdan beslemeye çalışırken ise maddi manevi bir çok zarara uğramaktayız. Bakım işlemlerinin zamanlama olarak saatler sürmesi de çabası. Oysa tek isteğimiz sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmaktır. Sağlıklı bir cilde sahip olmak adına yapmamız gereken ise dışarıdan değil cilt yapımızı içeriden beslemek olmalıdır.

Cilt yapımızın sağlıklı olması ise sağlıklı beslenmeden geçmektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda da şunu söylemeliyiz ki sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmanın formülü beslenme düzeninize bağlıdır. Özellikle vejetaryen olan kişiler veya tek tip beslenen kişiler aşırı tuzlu veya şekerli besinlerden kaçınmaktadır. Hem bedenimizin hem de sağlığımız açısından meyve ve sebze ağırlıklı beslenmemiz gereklidir.

Vitamin ve mineraller açısından sağlığımızı önemseyerek faydalı besinler tüketmeliyiz.

Ananas

Hem beden hem de cilt hücreleri için oldukça sağlıklı bir meyve olan ananas B ve C vitamini içermektedir. B vitamini alımı yeni cilt hücrelerinin çoğalmasına karşılık etkilidir. C vitamini ise kolajen oluşturur. Ananasın içinde bulunan demir maddesi cildin pürüzsüz görünmesine katkı sağlamaktadır. Kalsiyum ise saç ve tırnak yapısını güçlendirmektedir.

Armut

Mevsim olarak kış mevsiminde oluşan armut içerisinde bulunan C vitamini ile cilt yapısında sıkılaşma sağlamaktadır. Armut içinde bulunan beta karoten ile cilt daha canlı ve pürüzsüz görünür. Ayrıca içerisinde alfa arbutin bulunduran meyve cilt lekelerine karşıda oldukça etkilidir.

Çilek

Oldukça fazla oranda C vitamini içeren meyvemiz çilek kırışıklık sorununu ortadan kaldırarak sivilce oluşumunu da önlemektedir. Aynı zamanda cilt kuruluğunun giderilmesi ile cilt lekelerinde çilek ile azaldığını söyleyebiliriz.

Elma

İçeriğinde A, B1. B2, C ve E vitamini bulunduran elma cilt yapısındaki pürüzleri yok ederek daha canlı ve daha sıkılaşmış bir cilt yapısına sahip olmanıza olanak sağlamaktadır.

Böğürtlen

Mineral ev vitamin grubu bakımından oldukça zengin içerikte olan meyvemiz C vitamini yönünde oldukça zengindir. İçeriğindeki C vitamini sayesinde çilek ciltteki yeni hücre oluşumuna etki eder ve güneş ışığından zarar gören ciltlerin onarılmasını sağlar.

Erik

B ve E vitamini bulduran erik cilt yapısının sağlıklı görünmesine ve yıpranmış ciltlerin yenilenmesine olanak sağlamaktadır. Kuş üzümü

Portakaldan daha fazla C vitaminine sahip olan kuşüzümü cildin sıkılaşmasına olanak sağlar. Saç ve tırnakların beslenerek daha fazla güçlenmesine olanak sağlamaktadır.

Kivi

İçerisinde bulunan C vitamini ile kırışıkları önleyen kivi cilt yapısının daha genç gözükmesine sebep olur.

Muz

Severek tüketilen meyvelerimizden muz mineral ve vitamin bakımından cilt yapısına oldukça faydalıdır. Cilt üzerinde sarkmaları önleyerek lekelerin azalmasına olanak sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.