Cilt Bakımı

Lazerle Dövme Sildirme

Lazerle Dövme Sildirme

Lazer ışığı enerjiyle çalışan bir alettir. Koyu olan bir kıyafet ile güneşin altında uzun bir süre beklediğinizde kıyafetinizin ve derinizin aşırı derecede ısındığı fark edersiniz. Çünkü koyu renkli olan boyalar ışığı emer ve ısı olayına dönüştürürler. Lazerde benzer bir prensip ile çalışmaktadır. Koyu renkli olan boya maddeleri lazer ışığını emip ısı, ses ya da buharlaşma şekliyle doku yanıtına da neden olabilmekteler. Dövmelerinizi yok edecek olan ve kullanacağınız lazer ışınları deri yüzeyine zarar vermeyecek şekilde geçer ve deri içerisindeki koyu renkli olan dövme pigmentine ulaşmaktadırlar. Dövme pigmenti lazer ışığını emer ve ışıktaki enerjiyi ses ve ısıya dönüştürebilmektedir. Bu durumdaysa deri içinde bulunan büyük parçacıklar halindeyse yer alan pigment açığa çıkmış olan enerjiyle çevre dokuya zarar vermeden de küçük parçacıklara ayrıştırmaktadırlar. Vücudunuzun bağışıklık sitemi küçük parçacıklara ayrışmış olan dövme boyasını daha kolay bir şekilde emerek yok etmektedir.

Her Dövme Silinir mi?

Dövmelerin hepsi genel olarak yok edilir fakat her zaman bu olmaya bilmektedir. Dövme sildirmeleri en son teknoloji ile üretilmiştir. Derimizde olan dövmeler genel olarak lazerle silinebilir. Fakat mor, sarı, pembe renklerin bazı tonlarını silmeniz, ten rengi ve beyaz renkli dövmeler maalesef lazer ile silinmiyor. Bundan dolayı ilerlemiş olan zamanlarda da dövme yaptırıp sildirecek kişiler lazer ile çıkması zor olan ya da imkansız olan renklerinden uzak durmalarını öneririm.

Dövme Sildirme İşleminde Hangi Lazer Kullanılır?

Kumral ve beyaz tenli olan kişilerde mavi, siyah ve lacivert dövme sildirmelerinde Q-Switched ND : YAG 1064 NM kullanılmaktadır.

Kırmızı renkte olan dövmelerde kırmızıyı en iyi görebilen Q-Switched 532NM ND YAG lazer giderilebilmektedir.

Yeşil renk dövmelerde yeşil rengi en iyi gören Q-Switched ruby 694 NM gidermektedir. Fakat kırmızı da olduğu gibi koyu tenli olan kişilerde daha dikkatli olunması gerekir. Leke kalabilmektedir.

Fraksiyonel lazerler ile esmer tene sahip olan kişilerde lazer ile dövme sildirmeye yardımcı olur. Derinin yenilenmesini sağlayıp dövme pigmentinin de daha hızlı bir şekilde silinmesini sağlayabilmektedirler.

Dövme Silme Seansı Hangi Aralıkları Nasıl Ayarlanmaktadır?

Döve silme seansları 6 ila 8 hafta arasında olmaktadır. Lazer ile dövme yok edilmesindeki tedavilerinde deri üstünde kabuklanma ile beraber 3 ila 4 gün içinde düzelir. Deri yüzeyinde normalleşmesine rağmen de deri altında tetiklenmiş olan boyada vücuttan uzaklaştırma işlemi devam etmektedir. Bundan dolayı vücuttan uzaklaştırılan maddelerin mümkün olduğu en fazla uzaklaştırılması ve deri destek dokusunun da normalleşmesi beklenmesi gerekir. Bazen araların daha fazla uzatılması istenilebilmektedir.

Lazer ile Dövme Silme Kaç seans Olmalı?

 

Dövmenin lazerle silinmesiyle seans sayısında kullanabilecek olan boya, uygulanacak teknik ve kullanılan boya miktarıyla kullanılmış olan lazer türü belirlemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ