Pirinç Lapası Diyeti Nasıl Yapılır?

Pirinç Lapası Diyeti Nasıl Yapılır?

Kültürümüzde pirinç denince direk kilo aldırıcı besin olarak akla düşer. Fakat pirinç lapası ile zayıflamak mümkündür. Tabi ki bizim aklımıza gelen bol tereyağlı kilo aldırıcı pirinç pilavıdır.

Pirinç Lapası Diyeti Nasıl Yapılır?

Uzakdoğu’da çoğu insanlar yüzyıllardır pirinç lapasının faydalarını bilerek ve tüketerek hem zayıf hem de sağlıklı kalmayı başarıyorlar. Pirinç lapası diyetini düzenli olarak uygulayan bir kişi haftada yaklaşık oranla 3 veya 4 kilo civarında zayıflıyorlar.

Eğer pirinç lapasını sütlü olarak yaparsanız kalori değeriniz artacaktır. Yaklaşık olarak 100 gram 200 kaloriye sahiptir. Pirinç lapası diyeti karbonhidrat oranı çok fazla olmasından ötürü halk arasında karbonhidrat diyeti olarak da adlandırırlar. Pirinç lapası diyeti hazırlamak ve uygulamak çok kolaydır.

Fakat insanları tek düşündüren nokta lezzetidir. Ancak içerisinde bulunan lifler endojen yağ yakıcı enzimler sayesinde lapa olarak tüketildiği zaman daha etkili olacaktır. Pirinci kavurduğumuz zaman içerisindeki enzim ve lifler değerlerini kaybedecektir.

Pirinç lapası diyetinin tarifini vermeden önce şuna dikkat etmemiz gerekir ki; pirinçleri güzelce yıkayarak içerisindeki kum ve taşlardan arındırmamız gerekir. Bu işlemi de uyguladıktan sonra gelelim pirinç lapası tarifine:

Pirinç lapasını hazırlarken yaklaşık 1 kilogram kadar pirinci 20 dakika kadar bir sürede haşlıyoruz. Pirinç lapasını yemekte zorlanıyorsanız eğer içerisine tatlandırıcı olarak karabiber, kimyon, nane ekleyerek daha lezzetli kıvama getirebilirsiniz.

Peki fazla kilolarımızı vermek için pirinç lapası diyetini ne kadar süre devam etmemiz gerekiyor diyorsanız hazırladığınız pirinç lapası tarifini günün 3 öğünü de tüketmeniz gerekmektedir.

Pirinç lapası protein olarak çok fazla olduğu için yanında protein içeren bir besini ek olarak alırsanız kilo vermek yerine kilo almanızı sağlar. Bu öğünler içerisine diğer besinler yerine yanında bol salata sebze yemekleri tüketmek zayıflamanızın süresini kısaltacaktır.

Pirinç lapası diyetini uygularken öğünlerde kuruyemiş ve meyve gibi metabolizmanızı ve sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Eğer yaza hazır değilseniz ve fazla süre kalmadı diyorsanız size tavsiyem günde 2 litre su tüketerek ve 30 dakikalık hafif egzersizler yaparak kilo verme hızınız iki katına çıkarmanız mümkün.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.