Cilt Lekeleri Nasıl İyileşir?

Cilt Lekeleri Nasıl İyileşir?

Cilt lekeleri cilt üzerinde ve cildin hemen hemen her bölgesinde çıkabilen moral bozucu bir cilt problemidir. Eğer sizinde cildinizde cilt lekesi varsa ve cilt lekesi nasıl iyileşir? Arayışındaysanız yazımızın devamını okumanızda fayda var.

Cilt Lekeleri Nasıl İyileşir?

Ciltte leke oluşması genel olarak güneş , yaşlanma , genetik veya kaza sebebi ile oluşabilir. Bu cilt lekeleri içerisinde en zor geçen cilt lekesi ise kaza nedeniyle oluşmuş cilt lekeleridir.

Genetik , güneş veya yaş itibari ile oluşan cilt lekeleri tedavisi de zordur. Ancak kaza ile oluşan cilt lekeleri kadar değildir.

Cilt Lekesi Nasıl Geçer?

Cilt lekelerini geçirmek için sizlere önereceğimiz doğal cilt lekesi tedavi edici bir maske verebiliriz. Cilt lekesi geçirici maske malzemelerini not alabilirsiniz.

  • Yumurta akı ( 1 adet )
  • Yoğurt ( 1 tatlı kaşığı )
  • Limon ( 2 veya 3 damla )

Cilt Lekesi Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıdaki tüm malzemeleri cam bir kase içerisine koyalım ve tahta bir kaşık ile karıştıralım. Hazırladığınız karışımı parmaklarımızla yüzümüze iyicene yedirelim ve bir koltuğa uzanıp , 10 dakika kadar yüzümüzde bekletelim. Bu bekleme süresinde yüzünüze bir tülbent , mendil veya peçete örtebilirsiniz.

Cilt Lekesi geçirici maskeyi evinizde veya iş yerinizde haftada 1 kere uygulayabilirsiniz. Cilt lekelerinin kısa sürede azalacağını ve zamanla yok olacağını göreceksiniz.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt Lekeleri , yaşamınızda bazı şeylere dikkat etmeniz sonucunda yok edilebilir. Aşağıdaki cilt lekelerinde dikkat edilmesi gereken bazı hususları uygularsanız , cilt lekelerinde hafifleme ve zamanla yok olma durumunu gözlemleyebilirsiniz.

Cilt Lekeleri ve Doğru Beslenme

Cilt lekelerini evde uygulayacağınız doğal cilt bakımı maskeleri ile geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra cilt lekeleri özellikle doğru beslenme ile azalabilir. Bunların yanı sıra sigara ve alkolden de uzak durmalısınız. Cilt lekelerinin iyileşme sürecinde alkol ve içkiden uzak duran kişilerde cilt lekeleri iyileşme süreci %75 daha hızlı olmaktadır.

Bunların yanı sıra aşırı baharat ve yağ tüketmemelisiniz. Gün içerisinde en az 2 litre su tüketmelisiniz.

Sigarayı Bırakın

Sigara insan vücudundaki kanın ve hücrelerin ölmesine neden olur. Eğer sigarayı bırakırsanız vücudunuzdaki hücreler yeniden canlanır, hızla kendini yenileyerek cildinizin daha canlı ve daha sağlıklı gözükmesini sağlar.

Alkol ise sigara kadar zararlı değildir ancak cilt lekesi oluşumda etkilidir. Alkol ciltte bulunan renk pigmentlerine zarar verir ve cilt lekeleri oluşturur.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Geceleri düzenli uyumak cilt lekelerini azaltır. Düzenli uyuma sonucunda cilt hücreleri kendini yeniler. Bu sadece cilt lekeleri için değil aynı zamanda cilt bakımı içinde önemlidir.

Eğer uyku düzeninize önem vermezseniz , cilt hücreleri kendini yenilemeyi ağırdan alır ve böylece cilt lekelerinde azalma yerine cilt lekeleri daha da koyu bir renk alır. Bunun nedeni ölen cilt hücrelerinin pigmentleri daha da bozulur. Bunun yanı sıra gece uyurken odanızda ışık olmaması ve karanlık olması önemlidir. Eğer yinede ışık yansın isterseniz , loş bir ışık olmasına özen gösterin.

 Cilt Lekeleri için Peeling Yapın

Cilt lekeleri için özellikle peeling yapmanızı tavsiye ederiz. İsterseniz peeling tarifleri kategorimize göz atabilirsiniz. Peelingin cilt lekelerine neler yapabildiği konusuna değinecek olursak;

  • Peeling eski ve ciltte ölen derileri atar ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Özellikle yüzeysel lekeleri temizler ve cildi parlatır. Bu sayede cilt hücrelerini kendini yeniler ve renk pigmentleri normal cilt rengine geri döner.
  • Lekelerin giderilmesi için peeling uygulamalarını 15 günde 1 kere yapmanız yeterli olacaktır.
  • Cilt lekelerini geçirmek için haftada 2-3 kez peeling yapmak veya yaptırmak cilt yapısına zarar verir. Bu nedenle aşırı peeling yaptırmaktan kaçının.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Yazın en çok istediğimiz şeyler bir tanesi de kumsala uzanıp saatlerce güneşlenmek olabilir ancak bu güneşlenme cilt lekelerine neden olur diye hep korkulu bir rüyamız olmuştur.

Siz yinede önleminizi alın ancak yinede böyle bir problem ile karşılaşırsanız , yukarıda sizlere verdiğimiz cilt lekesi maskesini uygulamayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.