Balık Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Hangi Besinlerde Bulunur

Balık Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Hangi Besinlerde Bulunur

İçindekiler;

 1. Balık yağı
 2. Balık yağının faydaları
 3. Balık yağının yan etkileri
 4. Balık yağı nasıl kullanılır
 5. Balık yağı hangi gıdalarda bulunur
 6. Balık yağı marka ve fiyatları
 7. Balık yağı ile ilgili sıkça sorular
 8. Balık yağı kullananlar 

Balık Yağı

Uskumru, somon, ringa balığı, mühür balığı, morina, halibut, balina ciğeri, ton balığı, somon, balina ciğeri, morina, kefal, lüfer, alabalık gibi balıkların tüketiminden veya bu balıklardan elde edilen balık yağı, daha güvenilir olarak eczanelerde satılır. Balık yağı kilo verme, daha sağlık bir gebelik süreci için önemli bir besi kaynağıdır. Doğurganlığı artırmada, cilt sağlığında, depresyon, yüksek kolestrol gibi saymakla bitiremeyeceğimiz bir çok faydası bulunmaktadırBalık yağı Hapı” veya “balık yağı şurubu” olarak alınabilen bu ürün, yukarıda saydığımız balıklardan elde edilen yağın 3,5 gramında 1 gram omega 3 asidi bulunmaktadır.

Balık Yağı Faydaları

Kanser Hastalığı ile Savaşır

Prostat, göğüs, kolon kanseri gibi bir çok kanser türünde kendini gösteren balık yağı, kanser hücrelerinin aktif olmasını engelleyerek vücut sağlığını korur. Araştırmalar sonucunda bir çok kanser hastasında denen balık yağının kanser türevlerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Beyni Geliştirir

Depresyon, kaygı, stres, cinsel isteğin azalmasında, huzursuzluk gibi problemlerin üstesinde gelen balık yağı, Docosahexaenoic asit  (DHA) ve Eicosapentaenoic Asit  (EPA)  içermesi nedeni ile beynin işlevini daha fazla artırmasına ve gelişmesine yardımcı olur. Bu gibi maddelerin beyinde olmaması veya eksikliği parkinson ve alzheimer gibi hastalıklara yol açtığı gözlemlenmiştir. Balık yağını düzenli tüketimi beyin sağlığı açısında oldukça önemli bir üründür. Sizlere tavsiyemiz haftada en az 1 kere balık tüketip balığın eşsiz şifasından yararlanmanız dır.

Bağışıklığı Güçlendirir

Sizlerde takdir edersiniz ki grip, öksürük, ateşlenme gibi yani kısacası soğuk algınlığı hastalıklarının bir çok nedeni olduğu gibi bu nedenlerin arasında bağışıklık sisteminizin yetersiz kalması da büyük etkenlerdendir. Sizlere bağışıklık sistemini güçlendirmek için yine mucizevi bir yağ olan balık yağını öneriyoruz.

Cilde İyi Gelir

Düzenli olarak kullanmanız cildinizdeki egzema, kırışıklıklar, kuruluk, kızarıklıklar, alerjik problemlerinize iyi gelen etkili bir besin kaynağıdır.

Kalbinizi Koruyan Balık Yağı

Balık yağı kolestrol, trigliserid, tansiyon ve kalp krizi gibi hastalıkları minimum seviyeye indirerek kalp sağlIğını korumada önemli bir besindir. Kalp hastalığıyla dünyada bir çok ölüm gerçekleşmektedir. Bu yüzden kalbiniz için balık yiyin diyoruz.

Astım Hastalarına İyi Gelir

Akciğerlerdeki iltihaplanma nedeni ile nefes darlığı öksürük gibi hastalıkların vücutta nüks ettiği görülür ve zamanla astım hastalığını meydana getirir. İçerdiği zengin asitleriyle akciğerdeki iltihaplanmaları azaltarak bir nebze olsun akciğerler rahatlama sağlar.

Balık Yağı Kilo Verdirir

Balık yağı ile ilgili araştırmalar yapan üniversitelerde şu bulgulara rastlanmıştır. Balık yağı ile birlikte egzersiz yapan kişilerin, balık yağını tüketmeyen kişilere göre daha fazla yağ yaktıklarını ve spor yaparken vücutlarını daha etkili kullandıklarını görmüşlerdir. Balık yağında bulunan asitler egzersiz ile birlikte vücuttaki yağı yakmaya yardımcı olurlar.

Alzheimer Hastalarına Şifa Kaynağıdır

Alzheimer hastalığının önemli bir ilacı olan balık yağı, beyni besleyip beynin işlevini artırdığından dolayı, bu gibi hastaların tedavilerinde etkin kullanılmakta ve doktorlar tarafından Alzheimer hastalarına balık yağı önerilmektedir.

Büyüme ve Gelişim İçin Yardımcıdır

Balık yağı çocuklar için büyüme ve gelişimlerinde önemli olan bir yağdır. Gebe olan annelerin ve emziren annelerin kullanması gerektiği zengin ürünlerdendir.

ADHD Tedavisinde Yardımcıdır

Çağımızda özellikle çocuklarda ve çoğu insanda karşılaşılan dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi hastalıkları tedavi edebilme ve tedavi sonrasında olumlu sonuçlar alınan, bunları da yüksek miktardaki yağ asitleriyle başaran bir üründür.

Balık Yağı Tansiyon İçin İyi Geliyor

Uzmanlar balık yağının yüksek tansiyon hastalarına ilaç kullanmadan doğal yollarla tansiyonları düşürmelerini isterler.

Balık Yağı Gebelik İçin Önemli

Omega 3 yağ asitleri özellikle hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bebeğin beyin gelişimi , göz ve sinir sisteminin gelişiminde çok önemli fonksiyonları barındırır.

Balık Yağı Diyabetik 

 Diyabet hastalıklarında omega 3 asitleri kan şekerini dengeleyerek, insülin direncini arttırır. Omega 3 özellikle diyabet ve obezite sorunları bulunan kişilerin tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

Balık yağı başlıca “balık yağı Hapı” veya “balık yağı şurubu”  formunda satışa sunulan bir üründür. Balıklardan elde edilen yağın 3,5 gramında 1 gram omega 3 asidi vardır.

Balık Yağının Faydaları Canan Karatay

Bağışıklığı hızla kuvvetlendiren omega 3, kan basıncını düşürmekte ve kanı sulandırıcı etkiye sahip olmaktadır. Bebeğinizin zeka gelişimine ve gözler için çok faydalı olan balık yağı, üzerinde İngiltere de araştırma yapılmış ve balık yağı kullanan çocukların sınavlardan daha yüksek notlar aldığı gözlemlenmiştir. Genç iken omega 3 ü düzenli olarak alan bireylerde tip 2 diyabet riski oldukça düşüktür. Psikolojik problemlerde; depresyon, anksiyete ve alzheimer gibi durumlarda çok etkili bir şifa kaynağıdır. Cilt yapısını onarıcı etkisi ve kırışıklıkların giderilmesinde oldukça etkilidir.

Balık Yağının Yan Etkileri

 • Midede gaz oluşumunu tetikleyebilir.
 • İshal olabilirsiniz.
 • Mide yanması gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz
 • Reflünüz var ise reflü hastalığını aktifleştirebilir.

 

Balık Yağı Hangi Gıdalarda Bulunur?

Balık yağı deniz ürünleri ve yağlı balıklarda bulunur. Bunlara örnek verecek olursak , sardalya , hamsi , ton balığı , somon balığında bol miktarda bulunmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken eğer besin takviyesi olarak balık yağı kullanmak istiyorsanız, alacağınızın ürünlerin üzerinde mutlaka ama mutlaka IFOS denetimine tabi olduğu belirtilmişse kullanın. Alacağınız besin takviyeleri , Uluslar arası balık yağı standartlarına uygun olması durumunda gönül rahatlığı ile tüketebilir ve kullanabilirsiniz.

Ayrıca Balık Yağı Keten tohumu, ceviz, semizotu, bürüksel lahanası, kuru fasulye, nohut gibi gıdalar da bol miktarda bulunur bu gibi  besinlerde de omega3 vardır.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Balık Yağı, pek çok sağlık koşulu için kullanılmaktadır. Hastalıkların tedavisinde veya tedavi esnasında vücuda yardımcı olması için halk arasında yaygın olarak kullanılan bir beslenme desteğidir.

Ancak başlıca kullanıldığı alan yüksek kolesterole sahip olanların kolesterol seviyesini düşürmek için ve küçük çocuklarda kemik geliştirilmesi için kullanılır. Aynı zamanda damarları koruyan , kalp krizi riskini azaltan, inme riskini azaltan bir işlevi de vardır.

Balık Yağı Marka ve Fiyatları

Balık Yağı Tavsiye niteliğinde, bir çok Balık Yağı Marka ve Balık Yağı Fiyat arasında sizler için en çok satılan ürünleri aşağıda ki şekilde listeledik;

 • EasyVit Balık Yağı Fiyat : 67 TL.
 • Ocean Balık Yağı Fiyat : 24 TL den başlıyor
 • Möller’s Balık Yağı Fiyat 84 TL  den başlıyor
 • New Life Balık Yağı Fiyat: 34 TL ile başlıyor
 • Ocuvite Balık Yağı Fiyat : 66 TL den başlıyor
 • Nutrigen Balık Yağı Fiyat : 35 TL (200 Ml)
 • Carlson Balık Yağı Fiyat : 110 TL (200ml )
 • Multimar Balık Yağı Fiyat : 35 TL (150ml)

Balık Yağı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Balık Yağı Boy Uzatır mı ?

Balık yağı, zengin asit içeriğinden dolayı çocuklarda ve yetişkinlerde vücut gelişimi ve vücut sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır. Balık Yağı çocuklarda boy uzatmaya yardımcı bir üründür.

Balık Yağı Bebeklerde Kullanılır mı?

1 yaş altındaki çocuklara balık yağı önerilmez. 1 yaş üstünde bebeklerde ise doktorunuza danışmadan balık yağı vermeyiniz.

Bebeklerde Balık Yağı Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

 1. Kusma
 2. İshal
 3. Yüz, dil ve dudakların şişmesi
 4. Ciltte alerjik reaksiyonlar ( Döküntüler)
 5. Geğirme
 6. kanama

Bunların hepsi çok ciddi yan etkiler olup, bu gibi yan etkileri fark ettiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Balık Yağı Kilo Aldırır mı ?

Balık yağının kilo aldırmaması için dikkat  edilecek nokta balık yağı ek besin takviyesi olarak alıyor iseniz içeriğinde ekstra olarak katkı maddesi veya katkı yağları bulunmamasıdır. Normal şartlarda katkı maddesi içermeyen balık yağları kilo aldırmaz aksine kilo vermenize yardımcı olur.

Balık Yağı Çocuklar İçin En İyisi mi ?

Balık Yağının Çocuklar için en iyisi balığın kendisini tüketmektir. Fakat eğer çocuğunuz balığı tüketmek istemiyor ise eczanelerden alacağınız en saf balık yağını tercih etmeniz gerekiyor.

Balık Yağı Kullananlar

 • Çok faydalı bir ürün fakat çok düzenli bir şekilde kullanmanız gerekiyor arkadaşlar
 • Balık yağı kilo alma konusunda insandan insana fark ediyor. Ablam kilo alırken ben kilo alamadım mesela
 • Kullanan yeğenlerim var. Bacak kadardılar düzenli kullanım sonrasında şu an benim boyuma geldiler.
 • Ne yaparsanız yapın, ama sakın ısırmayın. Isırdığınızda bir daha içmemenizi sağlayabilir.
 • Hapından sa yağın kendisini içmek daha etkili uzun bir müddet hapını kullandım fakat normal alıp içtiğim kadar faydasını göremedim.
 • Günlük kullanım öneriliyor. Ancak ben vücutta fazla birikmesin diye gün aşırı kullanıyorum. Sağlıklı düzenli beslenen bir insanda zaten günlük kullanıma fazla gerek duyulmuyor.
 • Ben kullanıyorum bir şişe bitti sayılır. Hiçbir faydasını görmedim (kilo almak için kullanıyordum..)
 • Omega 3 kilo aldırmak için kullanılmaz. Omega 3 kalp ve damar sertliği için çok koruyucu bir besindir.
 • Ben yaklaşık 1 yıldır her aksam yatmadan önce omega3 içiyorum. Ama kilo filan almadım aksine zayıfladım çünkü omega3 ün fazla tüketimi yağ yakımını hızlandırıyormuş.
 • Çocuklar için Balık Yağı Jelibon formunda kini çocuklarım çok severek yiyorlar inşallah faydasını da görürüz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Turkcell Bedava İnternet Yardım Başvurusu