Cilt Bakımı

Egzama Tedavisi

Egzama Tedavisi

Egzama genel olarak stres ve gerginlik sonucu vücutta oluşan bir hastalıktır. Egzama hastalığının iyileşmesi için sizlere bazı bitkisel tedavi ve yöntemlerden bahsedeceğiz.

Egzama Tedavisi

Bu yazımızda sizlere egzamaya iyi gelecek ve az da olsa tedavisinde kullanılan bitkisel çözümlerden bahsetmek istiyoruz. İşte sizlere egzama tedavisi için bitkisel çözümler;

Egzama bitkisel tedavi ile çözülebilir

Egzama bitkisel tedavi ile çözülebilir

Egzama Tedavisi için Doğal Yöntemler

Egzama Tedavi Kürü

 • 1 çay bardağı dut kurusu
 • 2 su bardağı su

Egzama Tedavi Kürünün Hazırlanışı: Öncelikle bir tencereye 1 çay bardağı dut kurusunu koyarak kaynatıyoruz. Su kaynayana kadar ocakta tuttuğumuz dut kurularını bir kenara alıp dinlendiriyoruz. Dinlendirdiğimiz dut kurusu suyu ılık olduktan sonra egzamalı bölgenize bir pamuk ile sürüyoruz ve mümkünse bu şekilde yatıyoruz. Yaklaşık 10 saat cüvudunuzda egzama olan bölgede kalması çok iyi olacaktır.

Egzama tedavi kürüne yaklaşık olarak 15 gün boyunca devam etmeye çalışın. Günde 2 kere uygulayacağınız tedavi kürü sonucunda ciddi ve gözle görülen etkiler göreceksiniz. Mümkünse tedavi kürünü egzama geçene kadar uygulayın.

Egzama Tedavisi için Karışım

 • 1 çay kaşığı sirke
 • 1 çay kaşığı limon

Egzama Tedavisi için karışım hazırlanışı: Sirke ve limonu güzelce bir kabın veya bardağın içinde karıştırın. Ardından pamuğa dökerek egzamanızın olduğu yere sürün. Limon ve sirke egzamada hafif tatlı bir kaşıntı yapabilir. Ancak siz o bölgeyi yani egzamalı olan bölgeyi kesinlikle kaşımamalısınız. Eğer kaşır ve egzama bölgesini kanatırsanız, egzama daha fazla yayılma riski vardır. Günde 2 kere egzama tedavisi için bu karışımı kullanabilirsiniz.

Dut ile Bitkisel Egzama Tedavisi

 • 1 çay kaşığı beyaz dut kurusu
 • 2 bardak su

Dut ile bitkisel egzama tedavisi hazırlanışı: 1 çay kaşığı beyaz dutu 2 bardak su ile kaynatın. Yaklaşık olarak 5 dakika kaynattıktan sonra ocaktan karışımı alın ve yine bir pamuk ile egzamalı bölgenize pansuman yapar gibi sürün. Yaklaşık 1 saat bekletin ve ardından sürdüğünüz bölgeyi yıkamalısınız.

Ada Çayı ile Bitkisel Egzama Tedavisi

 • 1 bardak su
 • 1 çay kaşığı ufalanmış kuru adaçayı

Aday Çayı ile Bitkisel Egzama Tedavisi hazırlanışı : Su ve adaçayı ufak bir cezvede kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve kürü egzamalı bölgenize biz bez yardımı ile yavaş ve dikkatli hareketle sürün. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra egzamalı bölgeyi yıkayın.

Kekik ile Bitkisel Egzama Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı kekik
 • 1 adet limon

Kekik ile Bitkisel Egzama Tedavisi Hazırlanışı : Önce kekiği iyicene eziyoruz. Ezdikten sonra kekiğin üzerine limonun suyunu ilave ediyoruz. Karışım krem haline gelince elde ettiğimiz kürü egzamalı olan yerimize sürüyoruz.

Yeşil Erik ile Bitkisel Egzama Tedavisi

 • 2 adet yeşil erik
 • Yarım çay bardağı sirke

Yeşil erik ile bitkisel egzama tedavisi hazırlanışı: Önce eriklerimizi ortadan ikiye bölerek çekirdeklerini ayırırız. Erikleri sirke içerisinde 15-20 dakika boyunca bekletmemiz gerekiyor. Ardından  erikleri egzamalı olan bölgelere süreriz. Günde 3 kere uygulandığı taktirde etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Kına ile Egzama Tedavisi

 • 1 tatlı kaşığı şap tozu
 • 2 tatlı kaşığı kına
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 2 tatlı kaşığı su

Kına ile Egzama Tedavisi Kürünün Hazırlanışı : Önce 2 tatlı kaşığı kınayı, 1 tatlı kaşığı şap tozu , 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 2 tatlı kaşığı suyu iyicene karıştırın. Elde ettiğiniz kürü egzamalı bölgenize sürün. Kına kürünü mümkünse yatmadan önce kullanın ve sabaha kadar kalsın. Ardından sabah bölgeyi temiz su ile iyicene yıkayın. Günde 1 kere yapabilirsiniz.

Doğal Egzama Tedavisi için Öneriler

 1. Sabun türleri olarak, defne sabunuardıç katranı sabunu ve ısırgan otu sabunu egzamaya en iyi gelen sabunlardandır. Eğer egzama ellerinizde ise bu sabun türleri cildinizi daha da nemlendirecek ve egzamanıza iyi gelecektir.
 2. Krem türleri olarak, egzamaya iyi gelmesi bakımından kortizonlu kremler önerebiliriz. Kortizonlu kremler 1 aydan daha fazla kullanılmamalıdır. Eğer 1 ay kullandığınız halde egzama geçmezse kortizonlu kremi kesmelisiniz.
 3. Kırmızı gıdalardan uzak durun! Egzama hastalarının korkulu rüyası kırmızı besinlerdir. Özellikle domates egzama hastalığını tetikler. Kırmızı renkli neredeyse tüm besinler egzamayı daha da azdırır. Nemlendirici kremlerden kullanarak ve yukarıda verdiğimiz kür tarifleri sayesinde egzamadan kurtulacağınızı umuyoruz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ