Bit Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Bit Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Bu makaleyi okuduğunuza göre saçınızda bit veya bite benzer canlılara rastlamışsınız yada merak ettiğiniz için okumaktasınız. Unutmayın ki bit , kirli veya temiz saç ayırt etmeden her insanda görülebilir. Bu nedenle bit tedavisi uygulanmadan , durduk yere geçmesi mümkün olmayan ve zor geçen bir durumdur.

Bit Tedavisi

 

Sizlere bu yazımızda bitten kurtulmak için bit tedavisi uygulamalarından bahsedeceğim. Bit temizlenmediği taktirde hızla yayılır. Bu nedenle sizlere bit hakkında bilmeni gereken doğal bit tedavisi , bit nasıl temizlenir gibi konulara değineceğim.

Bit kaç çeşittir?

Bitler iki çeşide ayrılır. Bunlardan birincisi eşyalar ve kıyafetlerde olan bitler olurken diğerleri ise kafada olan bitlerdir. Kafada olan bitler saç köklerine inerek oraya yerleşir ve temizlenmediği taktirde yumurtlama süreci devam eder ve gittikçe sayıları artar.

Bit nasıl ve nereden bulaşır?

Bit genel olarak şapka , bere gibi kafaya takılan eşyalardan daha sık bulaşır. Ancak bunların dışında bulaşma durumları da gerçekleşir. Bit bulunan bir kişiye yanaşmanız veya yakın durmamız durumunda bile bulaşabilir. En dikkat etmeniz gereken şeyler ise ortak kullanılan ve özellikle kafa teması bulunan tarak , havlu , yastık , yorgan gibi eşyalara dikkat etmelisiniz.

Bit sorununu hemen hemen her insan en az bir kere yaşamıştır. Bilmeniz gereken en önemli nokta , bit sadece temiz olmayan insanda bulunmaz. Yani temiz ve hijyenik birisine de bulaşabilir. Bu nedenle temiz olan bir insan bitlenme vak’ası yaşarsa şaşırmasına gerek yoktur.

Bit nasıl temizlenir?

Bit temizleme işlemine ilk olarak ince uçlu bir tarak yardımı ile saçlarınızı tarayarak başlayabilirsiniz. Saçlarınızın dibinden ön tarafa doğru saçlarınızı tarayın ve düşen bitleri imha edin.

 

Bunu iki yöntem ile yapabilirsiniz. Dilerseniz saçınızı ıslak bir halde yada kuru iken tarayarak yapabilirsiniz. Önünüze bir havlu sermeyi ve bitleri havluya düşürmeyi unutmayın. Ayrıca tarağı her çekişten sonra incelemeyi unutmayın.

Saçlarınızı taradıktan sonra saç diplerinde bulunan bit yumurtaları saçların ortalarına daha doğrusu üst taraflara doğru gelir. Bu bit yumurtalarını da temizlemeniz gerekir.

 

Saçlara yapışan bitleri dilerseniz bir büyüteç yardımı ile de temizleyebilirsiniz. Çünkü bitler o kadar küçüktür ki , görmeniz zor olabilir. Bu nedenle evinizde bulunan bir büyüteç ile dilerseniz kendiniz ayna ile dilerseniz de birisinden yardım alarak temizletebilirsiniz.

Bit tedavisinde neler yapılabilir?

Öncelikle doktora gitmenizi tavsiye ederim. Ancak doktorluk durum yok yada bunu ben kendim çözmek istiyorum diyorsanız , bir eczaneden bit şampuanları alabilir ve durumu kendiniz de çözmeye çalışabilirsiniz.

Aynı zamanda şapka , yastık , yorgan , giysiler gibi günlük kullandığınız bir çok şeyin hijyenini sağlamanız gerekmektedir. Aksi halde saçınızı temizlemeniz bile bir işe yaramayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.