Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları ve Zararları

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları ve Zararları

Kabak çekirdeği yağının faydaları ve zararları nedir, ne işe yarar?Binlerce yıllık insanlık tarihinde tıp bilimi zaman içinde gelişmiş ve çok farklı boyutlara ulaşmıştır. Fakat çok eski dönemlerden beri alternatif tıp, modern tıbbın yetemediği yerde insanoğlunun imdadına yetişmiş ve insanların birçok hastalıktan kurtulup, birçok derdine deva olmuştur.

Alternatif tıp genellikle, insanların hizmetine doğal ve yapısı ile oynanmamış, genellikle kimyasal içermeyen birçok bitki, ot ve bunlarının yağının nelere iyi geleceğini, hangi derde deva olacağını ve nasıl kullanılacağını insanlığa açıklayan bir bilimdir. Alternatif tıp bilimi ile yüzyıllar öncesinde dahi, insanların tedavileri gerçekleştirilmiş ve birçok hastalık ve salgın son bulmuştur. Alternatif tıp milyonlarca bitki ve diğer doğal elementlerin yararlarını inceler. Bu bitkilerden biri de kabak ve kabak çekirdeği yağıdır.

Kabak Çekirdeği Yağı Nedir?

Kabak çekirdeği yağı nedir? Kabak bitkisi kökeni Amerika’ya dayanan ve yüzyıllar öncesinden keşfi yapılmış çok faydalı bir bitkidir. Kabak milattan önce 5000li yıllardan çok daha önce, Güney Amerika’da ortaya çıkmıştır. Şu an tüm dünyada yetiştiriciliği yapılan kabak bitkisi, hemen hemen her mutfakta da sevilerek kullanılır. Kalın ve iri taneli çekirdeklere sahip olan kabak bitkisinin çekirdekleri de kendi kadar faydalıdır ve milyonlarca kişi tarafından kullanılır. Kabak çekirdeği yağı, kabak bitkisinin çekirdeklerinin soğuk ya da sıcak sıkımı ile elde edilen organik ve doğal bir yağdır. Faydaları ile ünlü kabak çekirdeği yağı hemen hemen her ülkede mutfakların vazgeçilmezi olmuştur.

İçerdiği çoklu doymamış yağ asitlerinin insan vücuduna sayısız faydası bulunmaktadır. Bu yağ asitlerinden bazıları linolen, olein gibi faydalı asitlerdir. Kabak çekirdeği yağı denildiğinde, akla diğer mutfak ürünü yağlar gibi bir yağ gelmemelidir. Kabak çekirdeği yağı tamamen doğal bir yağdır ve kalorisi yok denecek kadar azdır. Fazla kullanıma uygun değildir. Bol miktarda K ve E vitamini içeren kabak çekirdeği yağı genellikle az miktarda sos şeklinde kullanılır.

Kabak Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

Kabak çekirdeği yağı ne işe yarar? Kabak bitkisi faydaları saymak ile tükenmeyecek mucizevî bir bitkidir. Eski zamanlardan beri vücuttaki birçok problem için kabak bitkisi tüketilirken, kullanıma başlandığında çok daha farklı işlevleri olduğu da fark edilmeye başlanmıştır.

En büyük faydası insanların kemik sağlığın iyi gelmesi olan kabak bitkisi ve kabak çekirdeği yağı, içerdiği K vitamini sayesinde kemik sağlığını korur ve uzun yıllar kemiklerde aşınma, yıpranma, osteoporoz gibi rahatsızlıkların oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Küçük yaşlarda tüketilmeye başlanan kabak çekirdeği yağı çocuklarda boy uzamasına yardımcı olur. Kemiklerin iliklere kadar sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlar ve böylece ilerleyen yaşlarda romatizmal hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kabak çekirdeği yağı dünyada birçok ülke mutfağında kendine yer edinmiş faydalı yağlardan biridir. Genellikle yemeklere aroma verici olarak kullanılmaktadır. Böylece hem yemeğin damakta bıraktığı tadı dolgunlaştırır, hem de yemeğin besin değerini olduğundan çok daha fazla yüksek bir seviyeye getirir. Salatalarda da sıklıkla kullanılan kabak çekirdeği yağının bazı bitkiler ile oldukça uyumlu bir tadı vardır ve insan damağında son derece yoğun ve unutulmaz bir tat bırakır. Bu özelliği ile kabak çekirdeği yağı birçok aşçı şefin lezzet sırrı durumundadır.

Kabak çekirdeği yağı sadece yemeklerde değil, saç ve cilt bakımında da kullanılır. İçerdiği E ve K vitaminlerinin yanı sıra yoğun olarak A ve B vitaminlerini de barındırdığından, saç ve cilt bakımında da oldukça etkili bir yağdır. Ciltte ve saçta az miktarda sade kullanılabileceği gibi, diğer doğal yağlardan bazıları ile karıştırılarak kullanımı da mümkündür.

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeği yağı faydaları saymakla tükenmeyecek kadar fazladır. Tabiatın insanlığa armağanı olan binlerce yıllık kabak bitkisinin bütün faydalarını sağlamak ile beraber, kabak çekirdeğinin kendine has farklı faydaları da bulunmaktadır. Kabak çekirdeği yağının bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Tamamen doğal yollardan elde edilen kabak çekirdeği yağı zararsız bir yağdır. Fakat faydaları oldukça fazladır.

  • Hazımsızlığa İyi Gelir

Kabak çekirdeği yağı, içinde bulunduğu kabak bitkisi gibi, hazımsızlığa iyi gelen bir yağdır. Mide asidini dengeler ve yiyeceklerin vücuda daha hızlı bir şekilde geçmesini sağlar. Sindirime oldukça iyi gelir. Kabak çekirdeği yağı kolay sindirilme ve yiyecekleri hızlı bir şekilde sindirme özelliğinden dolayı metabolizma hızlandırıcı olarak kullanılabilir. Fit bir vücuda sahip olmak isteyen herkesin sofrasında bulundurması gereken bir yağdır.

  • Birçok Vitamini İçerir

Ayrıca kabak çekirdeği yağı içerdiği A, B, E ve K vitaminleri sayesinde, bir insanın günlük alması gereken bu vitaminlerin oranının çoğunu tek başına karşılar. Böylece insanlara vitamin desteği sağlayarak daha sağlıklı ve dinç olmayı sağlar.

  • Omega 3 Deposudur

Kabak çekirdeği yağı, çinko, selenyum ve buna benzer birçok faydalı metalleri yapısında bulundurur. Ayrıca omega-3 içerir. Omega-3 insanların beyin yapısına son derece faydalıdır ve mutlaka tüketilmesi gerekir. Omega-3 aynı zamanda kadınların yumurtalıkları için de son derece önemlidir. Kabak çekirdeği yağı içerdiği omega-3 ile insanların bu ihtiyacını da karşılar.

  • Antioksidan Özelliği Vardır

Kabak çekirdeği yağı çok güçlü bir antioksidandır. Vücutta birikmiş zehirli maddelerin atılmasında yardımcı olur. İçerdiği sağlıklı doymamış yağ asitleri vücudun güçlenmesini sağlar ve böylece antikorların vücuda giren mikroplar ile daha hızlı ve güçlü bir şekilde savaşmasını sağlar. Sağlam bir antioksidan olması nedeni ile, düzenli kullanımda kansere karşı koruma sağlar.

  • Kan Dolaşımını ve Metabolizmayı Hızlandırır

Kabak çekirdeği yağının kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır. Böylece kalp sağlığına da iyi gelir ve kanın damarlarda hızlı ve sağlıklı bir şekilde dolaşmasını ve her hücrenin ihtiyacı olan oksijeni almasını sağlar. Aynı zamanda kabak çekirdeği yağı baş ağrısına da iyi gelmektedir.

Kabak çekirdeği yağı metabolizma hızlandırıcı ve antioksidan özellikleri sayesinde bağırsaklarda oluşan tenya ve kurtçuklardan kolaylıkla kurtulmayı sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenleyici etkiye sahiptir ve kabızlık gibi problemler için sıklıkla kullanılır. Metabolizma hızlandırıcı etkisi sayesinde basur rahatsızlığının ortaya çıkmasını engeller. Ayrıca kabak çekirdeği yağı sıkı bir idrar söktürücüdür. Bu özelliği sayesinde mesane problemlerini ortadan kaldırır. Kadınlarda yoğun bir şekilde görülen sistit rahatsızlığına alternatif bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

  • Kabak Çekirdeği Yağının Beyin Sağlığına Faydaları

Kabak çekirdeği yağı omega açısından zengin bir yağdır. İçerdiği omega-3 ve çinko, insan beyninin vazgeçilmez besin kaynaklarıdır ve kabak çekirdeği yağı bu ihtiyacı çok iyi bir şekilde karşılar. Unutkanlık gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olur. küçük yaşlarda kullanıma başlandığında zeka geliştirici etkisi kanıtlanmıştır. Vücudu rahatlatan yapısı sayesinde kabak çekirdeği yağı sinirliliğe de iyi gelmektedir ve sakinleştirici etkisi vardır.

Kabak Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Kabak çekirdeği yağının cilde faydaları; Kabak çekirdeği yağı vitamin açısından zengin bir yağdır. İnsan vücudunda her organ gibi cilt de vitamin ile beslenir. Kabak çekirdeği yağı düzenli kullanımda cildi parlatır ve yumuşatır. İçerdiği vitaminler sayesinde cilt rengini düzenler. Antioksidan özelliği ile ciltte oluşan akne, siyah nokta ve sivilceleri yok eder. Cilt gözeneklerinin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Hoş kokulu farklı yağlar ile karıştırılarak kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Kabak Çekirdeği yağının Saça Faydaları

Kabak çekirdeği yağının saça faydaları; Sağlıklı saçlara sahip olmanın temel şartlarından biri sağlıklı bir saç derisine sahip olmaktır. Kabak çekirdeği yağı içerdiği vitamin ve mineraller ile saç derisini mikrop ve bakterilerden temizler ve saç derisinin nefes almasına yardımcı olur. Kabak çekirdeği yağı saç tellerine uygulanarak saçın parlak ve yumuşak olmasını sağlar. Düzenli kullanımda saçlar kolay şekil alabilen ve daha esnek bir yapıya ulaşır.

Kabak Çekirdeği Yağının Zararları

Kabak çekirdeği yağının zararları; Kabak çekirdeği yağı uygun ölçülerde kullanıldığında herhangi bir zarar verici özelliğe sahip değildir. Kullanılan kabak çekirdeği yağının orijinal ve taze olmasına dikkat edilmesi gerekir. Gereğinden fazla kullanılan kabak çekirdeği yağı ishal gibi rahatsızlıklara yol açarak su kaybına sebep olabilir.

Ayrıca fazla kullanılmasından ya da kullanılan kabak çekirdeği yağının orijinal olmamasından ve bayat olmasından kaynaklı bazı mide problemleri de oluşabilir. Bu gibi durumlarda mide asidinin artması ile midede ekşime ve yanma gibi tatsız sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kabak çekirdeği yağı seçimi dikkatli yapılmalı ve kararında kullanılmalıdır.

Kabak Çekirdeği Yağı Fiyatları

Kabak çekirdeği yağı fiyatları; Kabak çekirdeği yağı satışı birçok farklı mecrada gerçekleştirilmektedir. Eczanelerden ve aktarlardan temin edilebileceği gibi internet üzerinden sipariş yolu ile de satın alınabilmektedir. Güvenilir markaların orijinal ürünlerinin satışının yapıldığından emin olmak gerekir. Kabak çekirdeği yağı farklı boyutlarda satılmaktadır. Markadan markaya fiyat değişikliği görülebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.