Uçuk Nasıl Geçer? Evde Hızlı Uçuk Geçirme Yöntemleri

Uçuk Nasıl Geçer? Evde Hızlı Uçuk Geçirme Yöntemleri

Uçuk nasıl geçer anlatmadan önce uçuğu iyi tanımamamız ve tam olarak teşhis koymamız gerekir. Bu nedenle makalemize ilk olarak uçuk nasıl çıkar ve nerelerde oluşur? gibi detaylı bilgileri vermek istiyorum.

Bu makalemizde sizlere uçuk nedir? Uçuk nasıl tedavi edilir? Nasıl geçer? Bitkisel uçuk tedavisi hakkında bilgiler vermek için güzel bir yazı hazırladık. Öncelikle sizlere uçuk nedir bunu açıklayalım.

Uçuk Nedir? Uçuk Neden Çıkar? 

Uçuk genellikle dudak, diş eti, yanak, ağız içi veya ağız çevresinde meydana gelen içerisinde sıvı veya kabartı, kabuklu yara, sarımsı sulu ve kabuklu yaralara uçuk denir. Ayrıca uçuklar genellikle sert bölgelerde oluşmaz.

Herpes virüsü olarak bilinen ve her insanda olabilen bu enfeksiyonun bir çok nedeni vardır ve bir çok nedeninden bazıları şöyledir;

 • Viral enfeksiyonlar, yüksek ateş
 • Hormanal değişiklikler
 • Stres
 • Yorgunluk
 • Aşırı Güneş ve rüzgara etkisinde kalma
 • Bağışıklık sistemindeki düzensizlik ve değişiklikler

Uçuk Nerelerde Çıkar ve Nasıl Oluşur?

Uçuk genel olarak dudak kenarlarında ve nadiren de olsa ağız içerisinde meydana gelir. Uçuk , içi su toplamış ve küçük kabarcıklardan meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle uçuk ile oynandığında veya kabarcıkların patlatılması durumunda kabuklu ve ağrılı bir yaraya dönüşür. Aynı zamanda uçuk ile oynandığında uçuğun çıktığı yerin sağına veya soluna sıçrama olasılığı yüksektir.

Uçuğun Belirtileri Nelerdir?

Uçuk çıkmadan önce kendini kesinlikle belli eder ve uçuğun çıkacağı yerde karıncalanma, sızlama ve kaşınma görülür. Bu belirtiler uçuk çıkmadan yaklaşık 1 gün öncesinde kendini gösterir. Bu süre dolmaya yakın uçuk çıkacak olan bölge değişime uğrayarak kızaran ve hafif şişen bölge, içi su dolu kabarcıkların meydana geldiği uçukları ortaya çıkartır.

Uçuk Bulaşıcı Mıdır? Nasıl Bulaşır?

Evet uçuk bulaşıcıdır. Bu bulaşma süresi uçuğun belirtileri ve iyileşme süresi arasında bulaşma etkisini gösterir. Uçuk nereden bulaşır? veya nasıl bulaşır diye soracak olursanız, uçuğu olan kişinin kullandığı havlu, çatal, kaşık, bardak gibi şahsi eşyalarının ortak kullanılması sonucu bulaşır. Özellikle uçuk ağız kenarı ve dudak kenarlarına kendini gösterdiğinden dolayı öpüşmekte uçuğu bulaştırır.

Uçuk tıp dilinde herpes simpleks olarak adlandırılır. Uçuk ile insanoğlu ilk defa 0-5 yaş arasında tanışır. Uçuk genel olarak uçak kabarcıklarla atlatılırken bazı hassas cilde sahip olan kişilerde enfeksiyonlu problemlere de yol açabilir. Bu tip durumlarda mutlaka cilt doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Uçuk Çıktığında Yapılmaması Gerekenler

Eğer cildinizde bir uçuk varsa aşağıda yazılı olanları yapmamalısınız. Aksi taktirde uçuk daha fazla yayılabilir ve canınız daha çok yanabilir. Lütfen aşağıdaki uçuk çıktığında yapılmaması gerekenlere dikkat edin.

 • Uçuk çıkan bölgeye kesinlikle elinizle temas etmeyin. Eğer illaki dokunmanız gerekiyorsa ellerinizi çok iyi yıkamalı ve temizlemelisiniz.
 • Özellikle bayanların dikkat etmesi gereken en önemli nokta makyaj temizliğidir. Cildinde uçuk olan bayanlar makyaj temizliği yaparken kullandıkları peçete veya bezi kesinlikle gözlerine dokundurmamalıdır.
 • Eğer cildinizde uçuk varsa kesinlikle bebek , çocuk hatta hiç bir insanı öpmeyin. Unutmayın ki uçuk bulaşıcıdır.
 • Uçuk olan bir kişinin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık gibi eşyalar ayrı tutulmalı ve bu eşyaları kimse kullanmamalıdır. Ayrıca bu eşyalar sıklıkla iyi bir şekilde dezenfekte edilmelidir.
 • Uçuk zamanla kabuk haline gelebilir. Bu durumda kesinlikle kabuklar soyulmamalı ve oynanmamalıdır. Bunun nedeni parmaklardaki mikropların uçuk yarasına ve uçuk yarasında mikropların da parmaklara bulaşması sonucunda uçuk iyileşme süreci uzar ve başkalarına bulaşma riski artar.

Uçuk Kendini Neden Tekrarlar?

Uçuğun tekrarlamasının en büyük nedeni el ile temas edildiğinde olur. Ancak bilimsel olarak bilinen diğer tekrarlama nedeni ise enfeksiyonun cilde girmesi sonucunda sinir düğümüne kadar ulaşır ve kendini gizler. Taki aşağıdaki nedenler oluşumu olana kadar bir misafir akraba gibi sinir düğümlerinde bulunur.

İşte misafir uçuk sinir düğümünden dışarı vurması aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır. Bunlar;

 • Stres
 • Aşırı yorgunluk
 • Aşırı uykusuzluk
 • Aşırı güneş ve UV ışınları
 • Hastalık ve vücudun zayıf düşmesi
 • Adet dönemi
 • Hamilelik

gibi durumlarda uçuk kendini zirveye taşır ve bir anda ciltte belirir.

Uçuğu Kontrol Altına Nasıl Alınır?

Yukarıda sizlere bahsettiğimiz uçuğun en fazla belirdiği zamanlarda daha dikkatli olursanız bir nevi uçuğu da kontrol altına alabilirsiniz. Bunların dışında yukarıdaki maddelerin bir kısmının olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle uçuğu kontrol altına alabilmek için stres , yorgunluk ve uykusuzluktan uzak durmanız gerekmektedir.

Eğer uçuğa sebep olan durum yorgunluk ise; daha çok dinlenmeli veya yapacağınız işin ağır olması durumunda dinlene dinlene işinizi yapmalısınız.

Eğer uçuğa sebep olan durum stres ise; stres yapan ortamlardan uzak durmalı ve bazı gevşeme tekniklerini öğrenerek uygulamanızda yarar var.

Ancak ne yaparsanız yapın uçuk tekrar ortaya çıkabilir. Çünkü uçuğun tekrar çıkmasının bir çok nedeni var. Bunlar sadece bazı tedbirlerdir.

Uçuk için doktora başvurulmalı mı?

Uçuktan kurtulamıyor ve devamlı cildinizde uçuk çıkıyorsa veya internette hangi durumlarda doktora başvurmalıyım diye aranıyorsanız, aşağıda yazdığımız durumlar oluyorsa, doktora başvurmanız gerekmektedir.

 • Uçuk cildinizde sık sık tekrarlıyorsa ve bu süre tedavi yöntemlerini uygulamanıza rağmen hala geçmiyor ve kendini tekrarlıyorsa doktora başvurmalısınız.
 • Uçuk 6 yaşından küçük bir çocukta görülürse,
 • Özellikle cinsel organda, göz çevrenizde uçuk çıktıysa,
 • Uçuk ile beraberinde baş ağrısı, kas ağrısı, sinir krizi gibi etkiler varsa,
 • Uçuk kabarcıkları sarı ve irinli bir şekildeyse
 • Uçuk çıktıktan sonra devamlı olarak kendinizi yorgun ve stresli hissediyorsanız ve bu durum psikolojinizi etkiliyorsa

mutlaka bir doktora başvurmalı ve tedavi olmalısınız. Bu yazımızda sizlere uçuk hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermek istedim. Umarım bu bilgiler sizlere yararlı olur. Eğer uçuk hakkında sorularınız olursa aşağıdan yorumlar kısmından bizlere ulaşabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuğu tedavi etmek için öncelikle hijyene çok önem vermelisiniz.

Bunların dışında aşağıdaki maddeler sayesinde uçuğu tedavi etmek için uygulanan yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Uçuğu tedavi etmek için alkol ve antiseptik ilaçlar kullanabilirsiniz. Böylece hem hijyen hemde cildinizi bakterilerden uzaklaştırmış olursunuz. Alkol ve antiseptik ilaçlar uçukta bulunan enfeksiyonu ve bakterilerin gelişimini engeller.

Uçuğun ağrısını azaltmak için ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Böylece ağrıyı daha az hisseder ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Eğer ilaç ve alkol gibi ürünler yok tamamen doğal yollar ile uçuğun acısını dindirmek isterseniz, özellikle hamile olan bayanların ilaç kullanamadığını düşünerek üzerine buz uygulayabilirsiniz.

Günümüzde uçuk tedavisi için kullanılan en iyi yöntem anviral uçuk kremleridir. Bu kremler derinin içine nüfuz ederek yukarıda bahsettiğimiz düğüme kadar ulaşır ve virüsü kurutarak yok eder.

Uçuk için eczanelerde bir çok ilaç bulunmaktadır. Ancak biz sizlere uçuk tedavisi hakkında bitkisel tedavi yöntemleri ile alakalı, hemen evinizde hazırlayabileceğiniz yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Bitkisel Uçuk Tedavileri

Andız otu Kökü ile Uçuk Tedavisi

Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • 3 adet Andız otu kökü

Hazırlanışı : 2 su bardağı su ile andız otu kökünü karıştırın ve ocak üzerinde kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp, suyun soğumasını bekleyin. Uçuk olan bölgeye bir pamuk ile sürün. Bu karışım cildinizde bulunan uçuğun kaşıntısını ve acısını alacaktır.

Elma ile Uçuk Tedavisi

Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • 1 adet soyulmuş elma

Hazırlanışı : 1 adet soyulmuş elmayı tencereye koyun ve üzerine 2 bardak su ile edin. Ocakta suyu kaynadıktan sonra, suyun soğumasını bekleyin. Uçuk olan bölgeye bir pamuk yardımı ile sudan sürün. Bu işlemi gün içerisinde istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Lavanta Yağı ile Uçuk Tedavisi

Malzemeler

 • 1/2 yarım çay bardağı su
 • 1/2 yarım çay kaşığı lavanta yağı
 • 1/2 yarım çay kaşığı nane yağı

Hazırlanışı : Yarım çay bardağı suyunu, su ısıtıcı veya cezve ile ısıtın. Ocaktan aldığınız suyun içerisine lavanta yağı ve nane yağını katın. Su ılıklaştıktan sonra bir pamuk yardımı ile uçuğun üzerine uygulayabilirsiniz. Bu karışım sayesinde dudağınızdaki uçuklama sorunu ortadan kalkacaktır.

Papatya ile Bitkisel Uçuk Tedavisi

Malzemeler

 • 1 çay bardağı su
 • 1 tutam papatya

Hazırlanışı : 1 çay bardağı kaynamış su içerisine papatyaları koyarak karıştırın ve papatyaların demlenmesini sağlayın. Gün içerisinde istediğiniz kadar yapmak şartı ile uçukların üzerine uygulayabilirsiniz. Ancak bu uygulamayı mümkünse kanatmamak için kompres şeklinde uygulayın.

Isırgan otu ile uçuk tedavisi

Malzemeler

 • 1 bardak su
 • 1 tutam ısırgan otu

Hazırlanışı : 1 bardak su ile ısırgan otunu kaynatılması için cezve yardımı ile ocakta kaynatın. Kaynadıktan sonra su ılık olunca uçuk olan bölgeye uygulayın. Gün içerisinde 2-3 kere uygulamakta fayda vardır.

Uçuk Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Uçuk tedavisini evde hazırladığını kürlerle de geçirmeniz ve ağrısını azaltmanız mümkündür. Yine olumlu sonuçlar alınan İbrahim Saraçoğlu Uçuk Tedavisini sizlerle paylaşıyoruz.

Malzemeler:

 • 10 gram meşe kabuğu
 • 15 gram kadar ceviz yaprağı
 • 3,5 bardak su

Hazırlanışı;

Malzemelerin hepsini bir kapta karıştırın ve 15 dakika kadar ocağın üstünde kısık ateşte kaynatın. Daha sonra ocak üzerinden alın ve tüm malzemeler bir çatal yardımı ile ezin. Soğuması için bir müddet bekledikten sonra karışımı uçuk üzerine sürebilirsiniz. Kanamaları durdurmak için meşe kabuğunun kullanıldığı bilinmektedir.

Malzemeler

 • 1 tutam mayıs papatyası
 • Bir çay bardağı kaynamış su

Hazırlanışı;

Bir tutam mayıs papatyası kaynamış olan suya koyun ve demlenmesini bekleyin. Karışım ılık hale geldikten sonra süzülür. Soğuduktan sonrada bir pamuk yardımı ile uçuk üzerine kompres yapılır. Bu işlemi uçuk geçinceye kadar tekrarlayabilirsiniz. Aynı zamanda yapılan bu kür uçuk üzerindeki kaşıntıyı da almaktadır.

Uçuk Tedavisi Aseton

Uçuk tedavisinde asetonun iyi geldiğini sizler için araştırdığımızda kullananların olumlu sonuçlar aldığını gördük.  Asetonla uçuk tedavisi şu şekilde yapılır;

1-Kulak çöpünü veya elinize aldığınız bir miktar pamuğu  asetona batırın.

2-Asetonu uçuk olan bölgeye hafifçe dokundurmak suretiyle sürün.

3-Uçuk geçene kadar günde iki kez uygulayabilirsiniz.

Uçuk Tedavisi Propolis

Bakterilerin en büyük savaşçısı ve daha faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz, doğanın insana sunduğu en kıymetli şifalar dan birisi olan propolis uçuklar için kullanılan en iyi antiseptik ve iyileştiriciler den bir tanesidir. Propolis genital uçuk enfeksiyonlarında tedavi edici özelliği, piyasada kullanılan kremlerden 2-3 kat daha fazla olması kanıtlanmış bir şifa kaynağıdır. Uçuk tedavisinde propolis dudaklarda çıkan uçuklar içinde etkili bir çözüm kaynağıdır.

Uygulanışı:

Doğal olmasına özen gösterdiğiniz propolisi, kulak çubuğuna damlatarak uçuk olan bölgeye uygulayın. Günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Uçuk Bandı

Genellik çay ağacının özleriyle elde edilen ve uçuk enfeksiyonunun dışarıdan gelebilecek bakterilere karşı koruyabilmek için antiseptik özelliği olan bantlar dır. Piyasada bir çok çeşidi olan uçuk bantları, makyaj ile kullanılabilen özelliklerde de bulunmaktadır. Uçuk bantlarını kullanırken;

 • Ellerinizi mutlaka yıkayınız.
 • Yara bandını yalnızca kuru, temiz ve yağsız cildin üzerine yapıştırın.
 • Vücudunuzun başka yerlerine ya da başka kişilere virüs geçme riskini en aza indirmek için herpes kabarcıkları ile her türlü temastan kaçının.
 • Yara bandını serin (buzdolabında değil), kuru ve çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

Bebeklerde Uçuk Tedavisi

American Association of Pediatricians (Amerikan Çocuk Doktorları Derneği) ‘nin yaptığı araştırmalara göre yeni doğan bebeklerde gözlemlenen uçuk virüsü bebekte beyin, akciğer ve karaciğer gibi organlarda ciddi problemlere neden olabiliyor. Bebeklerde uçuk tedavisi hekiminiz tarafından antiviral ilaçlarla giderilmeye çalışılır.

Bebeklerde uçuk görülmesinin nedenleri:

 • Annede genital uçuk virüsünün olması ve bu virüsün doğum sırasında bebeğe geçmesi,
 • Bebeğinizin güneşe maruz kalması,
 • Uçuk virüsü taşıyan kişilerin bebeğinizi öpmesi,
 • Yeterince güçlü olmayan bağışıklık sistemi,
 • Virüs taşıyan kişinin havlu, gözlük ya da oyuncak gibi çeşitli eşyalarını bebeğinizde kullanmanız veyahut bebeğinizin bu eşyalarla temasından kaynaklanmaktadır.

Hamilelikte uçuk  problemleriniz var ise hamilelikte uçuk tedavisi görmeniz gerekmektedir.

Uçuk Tedavisinde Kullanılan Kremler

Uçuk kremi, uçuğun daha hızlı ve uçuktan kaynaklı ağrıları daha az bir seviyeye indirerek, hastanın yaşam standardını yükseltmeyi amaçlar. Uçuk tedavisinde kullanılan kremler içerik bakımından iki çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar;

 • Asiklovir içeren kremler
 • Pensiklovir içeren kremler

Asiklovir İçeren Kremler 

Herpes virüsü ile savaşan bu kremler, uçuğun önlenmesinde ve ağrıyı dindirmede daha fazla etkilidir. Asiklovir içeren uçuk kremleri:

 • Zovirax
 • Asiviral
 • Aklovir
 • Hernovir,
 • Virosil Acyl

Pensiklovir İçeren Kremler

Asiklovir içeren kremlerle hemen hemen aynı etkiye sahip olan bu kremler, diğer kremlerden farkı, içerdiği etken maddesidir. Pensiklovir içeren kremler:

 • Vectavi
 • Pensivir
 •  Exlovir
 • Valasiklovir
 • Zovirax

Uçuk Nasıl Önlenir? Uçuk için Ne Yapılır?

Uçuk bulaşıcı olan bir hastalık olduğundan dikkat edilmesi ve uçuğun tekrar nüksetmemesi için itina gösterilmesi, sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Uçuk için isterseniz yukarıdaki bitkisel uçuk tedavisi yöntemleri , dilerseniz de eczaneden uçuk için krem alabilirsiniz.

Şimdi sizlere uçuk önlenmesi için bir kaç tüyo vermek istiyoruz. Bunlar şu şekildedir;

 • Uçuk olan bir kişiyi öpmek veya uçuk rahatsızlığı olan bir kişinin çatal, bıçak ve bardağını v.b eşyalarını kullanmamaya özen gösterilmelidir.
 • Dudak Kremi kullanmanız güneş ve soğuğa maruz kalarak çıkan uçuk enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur. Dudak Kremi kullanmanızı öneriyoruz.
 • Demir ve çinko içeren dengeli bir beslenme düzenine ihtiyacınız vardır. Cildiniz için önemli olan A, B, C ve E vitaminlerini de eksik etmemeniz gerekiyor.
 • Antibiyotik özelliği olan sarımsağı özellikle kahvaltı ve diğer öğünlerde tüketmeniz gerekmektedir. Sarımsağı kokusundan veya başka sebeplerden dolayı tüketemiyor iseniz sarımsağı takviye edici gıda olarak kapsül şeklinde satılan, sarımsak kapsüllerini tercih edebilirsiniz.
 • Dudaklarınızın nemli kalmasına özen göstermelisiniz.
 • Uçuk rahatsızlığında çok muzdarip olan bir kişiyle asla korunmasız ilişkiye girmemeye özen göstermelisiniz.
 • Uçuk enfeksiyonunu hissettiğiniz andan itibaren erken müdahalede bulunmanız uçuk enfeksiyonun erken iyileşmesinde büyük etkiye sahiptir.
 • Uçuk bölgesi kesinlikle kaşınmamalı ve el temasından uzak olmalıdır. Kaşıdığınız da ve özellikle uçuğu kanattığınız da, iyileşmesi gecikecektir.
 • Eğer eczane veya bitkisel çözümleri kullanmak istemiyorsanız, uçuk en fazla 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir.
 • Uçuk için buz tedavisi uygulanabilir. Böylece ağrısını hafifletmiş olursunuz.
YORUMLAR

 1. blank İsimsiz dedi ki:

  Uçuk dizimizin arkasın bacak kısmında da çıkarmı

  1. blank Miray dedi ki:

   Bende hic cikmadidacikmaz heraldeee genellikle yüzde olur