Cilt Bakımı

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk nasıl geçer anlatmadan önce uçuğu iyi tanımamamız ve tam olarak teşhis koymamız gerekir. Bu nedenle makalemize ilk olarak uçuk nasıl çıkar ve nerelerde oluşur? gibi detaylı bilgileri vermek istiyorum.

Uçuk Nerelerde Çıkar ve Nasıl Oluşur?

Uçuk genel olarak dudak kenarlarında ve nadiren de olsa ağız içerisinde meydana gelir. Uçuk , içi su toplamış ve küçük kabarcıklardan meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle uçuk ile oynandığında veya kabarcıkların patlatılması durumunda kabuklu ve ağrılı bir yaraya dönüşür. Aynı zamanda uçuk ile oynandığında uçuğun çıktığı yerin sağına veya soluna sıçrama olasılığı yüksektir.

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuğun belirtileri nelerdir?

Uçuk çıkmadan önce kendini kesinlikle belli eder ve uçuğun çıkacağı yerde karıncalanma, sızlama ve kaşınma görülür. Bu belirtiler uçuk çıkmadan yaklaşık 1 gün öncesinde kendini gösterir. Bu süre dolmaya yakın uçuk çıkacak olan bölge değişime uğrayarak kızaran ve hafif şişen bölge, içi su dolu kabarcıkların meydana geldiği uçukları ortaya çıkartır.

Uçuk bulaşıcı mıdır? Nasıl Bulaşır?

Evet uçuk bulaşıcıdır. Bu bulaşma süresi uçuğun belirtileri ve iyileşme süresi arasında bulaşma etkisini gösterir. Uçuk nereden bulaşır? veya nasıl bulaşır diye soracak olursanız, uçuğu olan kişinin kullandığı havlu, çatal, kaşık, bardak gibi şahsi eşyalarının ortak kullanılması sonucu bulaşır. Özellikle uçuk ağız kenarı ve dudak kenarlarına kendini gösterdiğinden dolayı öpüşmekte uçuğu bulaştırır.

Uçuk tıp dilinde herpes simpleks olarak adlandırılır. Uçuk ile insanoğlu ilk defa 0-5 yaş arasında tanışır. Uçuk genel olarak uçak kabarcıklarla atlatılırken bazı hassas cilde sahip olan kişilerde enfeksiyonlu problemlere de yol açabilir. Bu tip durumlarda mutlaka cilt doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Uçuk çıktığında yapılmaması gerekenler

Eğer cildinizde bir uçuk varsa aşağıda yazılı olanları yapmamalısınız. Aksi taktirde uçuk daha fazla yayılabilir ve canınız daha çok yanabilir. Lütfen aşağıdaki uçuk çıktığında yapılmaması gerekenlere dikkat edin.

 • Uçuk çıkan bölgeye kesinlikle elinizle temas etmeyin. Eğer illaki dokunmanız gerekiyorsa ellerinizi çok iyi yıkamalı ve temizlemelisiniz.
 • Özellikle bayanların dikkat etmesi gereken en önemli nokta makyaj temizliğidir. Cildinde uçuk olan bayanlar makyaj temizliği yaparken kullandıkları peçete veya bezi kesinlikle gözlerine dokundurmamalıdır.
 • Eğer cildinizde uçuk varsa kesinlikle bebek , çocuk hatta hiç bir insanı öpmeyin. Unutmayın ki uçuk bulaşıcıdır.
 • Uçuk olan bir kişinin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık gibi eşyalar ayrı tutulmalı ve bu eşyaları kimse kullanmamalıdır. Ayrıca bu eşyalar sıklıkla iyi bir şekilde dezenfekte edilmelidir.
 • Uçuk zamanla kabuk haline gelebilir. Bu durumda kesinlikle kabuklar soyulmamalı ve oynanmamalıdır. Bunun nedeni parmaklardaki mikropların uçuk yarasına ve uçuk yarasında mikropların da parmaklara bulaşması sonucunda uçuk iyileşme süreci uzar ve başkalarına bulaşma riski artar.

Uçuk kendini neden tekrarlar?

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir

Uçuğun tekrarlamasının en büyük nedeni el ile temas edildiğinde olur. Ancak bilimsel olarak bilinen diğer tekrarlama nedeni ise enfeksiyonun cilde girmesi sonucunda sinir düğümüne kadar ulaşır ve kendini gizler. Taki aşağıdaki nedenler oluşumu olana kadar bir misafir akraba gibi sinir düğümlerinde bulunur.

İşte misafir uçuk sinir düğümünden dışarı vurması aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır. Bunlar;

 • Stres
 • Aşırı yorgunluk
 • Aşırı uykusuzluk
 • Aşırı güneş ve UV ışınları
 • Hastalık ve vücudun zayıf düşmesi
 • Adet dönemi
 • Hamilelik

gibi durumlarda uçuk kendini zirveye taşır ve bir anda ciltte belirir.

Uçuğu kontrol altına nasıl alınır?

Yukarıda sizlere bahsettiğimiz uçuğun en fazla belirdiği zamanlarda daha dikkatli olursanız bir nevi uçuğu da kontrol altına alabilirsiniz. Bunların dışında yukarıdaki maddelerin bir kısmının olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle uçuğu kontrol altına alabilmek için stres , yorgunluk ve uykusuzluktan uzak durmanız gerekmektedir.

Eğer uçuğa sebep olan durum yorgunluk ise; daha çok dinlenmeli veya yapacağınız işin ağır olması durumunda dinlene dinlene işinizi yapmalısınız.

Eğer uçuğa sebep olan durum stres ise; stres yapan ortamlardan uzak durmalı ve bazı gevşeme tekniklerini öğrenerek uygulamanızda yarar var.

Ancak ne yaparsanız yapın uçuk tekrar ortaya çıkabilir. Çünkü uçuğun tekrar çıkmasının bir çok nedeni var. Bunlar sadece bazı tedbirlerdir.

Uçuk nasıl tedavi edilir?

Sizlere daha önceki yazılarımızda uçuk nasıl tedavi edilir? adlı yazımızda detaylı olarak anlatmıştık. Ancak tekrar ve kısa bir şekilde açıklamak gerekirse, uçuğu tedavi etmek için öncelikle hijyene çok önem vermelisiniz.

Bunların dışında aşağıdaki maddeler sayesinde uçuğu tedavi etmek için uygulanan yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Uçuğu tedavi etmek için alkol ve antiseptik ilaçlar kullanabilirsiniz. Böylece hem hijyen hemde cildinizi bakterilerden uzaklaştırmış olursunuz. Alkol ve antiseptik ilaçlar uçukta bulunan enfeksiyonu ve bakterilerin gelişimini engeller.

Uçuğun ağrısını azaltmak için ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Böylece ağrıyı daha az hisseder ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Eğer ilaç ve alkol gibi ürünler yok tamamen doğal yollar ile uçuğun acısını dindirmek isterseniz, özellikle hamile olan bayanların ilaç kullanamadığını düşünerek üzerine buz uygulayabilirsiniz.

Günümüzde uçuk tedavisi için kullanılan en iyi yöntem anviral uçuk kremleridir. Bu kremler derinin içine nüfuz ederek yukarıda bahsettiğimiz düğüme kadar ulaşır ve virüsü kurutarak yok eder.

Uçuk için doktora başvurulmalı mı?

Uçuktan kurtulamıyor ve devamlı cildinizde uçuk çıkıyorsa veya internette hangi durumlarda doktora başvurmalıyım diye aranıyorsanız, aşağıda yazdığımız durumlar oluyorsa, doktora başvurmanız gerekmektedir.

 • Uçuk cildinizde sık sık tekrarlıyorsa ve bu süre tedavi yöntemlerini uygulamanıza rağmen hala geçmiyor ve kendini tekrarlıyorsa doktora başvurmalısınız.
 • Uçuk 6 yaşından küçük bir çocukta görülürse,
 • Özellikle cinsel organda, göz çevrenizde uçuk çıktıysa,
 • Uçuk ile beraberinde baş ağrısı, kas ağrısı, sinir krizi gibi etkiler varsa,
 • Uçuk kabarcıkları sarı ve irinli bir şekildeyse
 • Uçuk çıktıktan sonra devamlı olarak kendinizi yorgun ve stresli hissediyorsanız ve bu durum psikolojinizi etkiliyorsa

mutlaka bir doktora başvurmalı ve tedavi olmalısınız. Bu yazımızda sizlere uçuk hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermek istedim. Umarım bu bilgiler sizlere yararlı olur. Eğer uçuk hakkında sorularınız olursa aşağıdan yorumlar kısmından bizlere ulaşabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. İsimsiz dedi ki:

  Uçuk dizimizin arkasın bacak kısmında da çıkarmı

  1. Miray dedi ki:

   Bende hic cikmadidacikmaz heraldeee genellikle yüzde olur

BİR YORUM YAZ