Sivilce İzleri ve Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri ve Sivilceler Nasıl Geçer?

Yüzünüzde sivilce çıktıysa ve bu sivilce izi bıraktıysa hiç umutsuzluğa kapılmayın. Sivilce izleri kalıcı değildir. Sivilce izlerini bazı kremlerle , evde yapacağınız sivilce maskeleriyle , ilaçlarla veya tıbbi müdahaleler ile iyileştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için lütfen yazımızın devamını okuyun.

Sivilce İzleri ve Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilceleri ve sivilce izlerini geçirmek birden fazla tedavi şekli vardır. Sizlere sivilce ve sivilce izlerini geçirebilecek tüm tedavi şekillerini araştırdık ve bu yazımızda birleştirdik.

Sivilce ve Sivilce İzlerine Bal Sürün

Bal sadece akne izlerini değil sivilceleri de geçirir. Aynı zamanda sivilce üzerine sürülen bal ile sivilcenin kızarıklığı da geçer ve tahrişi azaltır. Bal içerisindeki antibakteriyel özellik sayesinde sivilce izlerini kolayca geçirir. Aynı zamanda bal cildi nemlendirir ve yumuşatır. Mümkün balı gece yatmadan önce sürün ve sabah kalktığınızda cildinizi yıkayın.

Sivilce İzlerine Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağı içerisinde yardımcı vitaminler ve antioksidanlar içerir. Cildinizin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Özellikle yeni oluşmuş sivilce lekelerine birebirdir. Kuşburnu yağı sivilce izlerinin dışında cilt lekelerine de iyi gelir. Düzenli bir şekilde kullanılacak olursa cildinizde oluşan yara izleri, sivilce izleri zaman içerisinde yok olur. Haftada bir veya iki kere de kullanarak sivilce izlerini tedavi edebilirsiniz.

Sivilce ve Sivilce İzleri için Hindistan Yağı

Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan kaprik asit sayesinde sivilce izlerini geçirici bir etkisi vardır. Hatta sivilce izi kremlerinin birçoğunda kaprik asit vardır. Hindistan cevizi yağı sivilce izlerini geçirdiği gibi aynı zamanda sivilce oluşumunu da engeller. Günde en az bir kere sivilce çıkan bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Çok fazla kullanılması tavsiye edilmez. Hindistan cevizi yağı bir gün içerisinde en fazla 2 veya 4 kez kullanılabilir. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağını temizleyici olarakta kullanabilirsiniz.

Alovera Sivilceleri İyileştirir

Sivilceleri iyileştirmek için aleo vera kullanabilirsiniz. Eğer aloe vera bitkisini bulabilirseniz bu en iyisidir. Eğer bitkisini bulamazsanız aloe vera içeren jeller satın alıp sivilceler için kullanabilirsiniz. Aleo veranın en az 30 dakika cildinizde kalmasını sağlayın ve her gün bir defa kullanabilirsiniz.

Sivilce Şişliğine Buz Uygulayın

Sivilcen kafam kadar olmuş derler ya! Eğer sivilceniz şişmiş ve hem görüntü hemde acı veriyorsa sivilce üzerine buz tutarak bu şişliği indirebilir ve acınıza birazda olsa son verebilirsiniz. Buz ciltteki kan damarlarını küçültür ve şişliği alır. Buzu en fazla 10-15 dakika kadar iltihaplı ve şiş olan bölgeye uygulamanız sonucunda şişliği alacaktır.

Sivilce İzlerine Aspirin Maskesi

Aspirin etkili bir anti-inflamatuar özellikle sahip olan ve bir çok sivilce tedavisinde kullanılan salisik asit bir form içeren üründür.

  • 4-5 adet Aspirin
  • Yoğurt veya Saf aloe jel

İlk önce aspirinleri ezip toz haline getirin ve üstüne yoğurt ilave edin. Malzemeleri karıştırın ve yüzünüze bu maskeyi uygulayın. Cildinizde 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın , kurulayın ve nemlendirin.

Zeytinyağı ve E Vitamini ile Sivilce Çıkmasını Engelleyin

Zeytinyağı ve bir parça pamuk ile cildinizi silerek temizleyebilirsiniz. Cildiniz hem kirden hemde terden arınmış olacak. Böylece sivilce oluşumunu engelleyebileceksiniz.

Bunun dışında cildinize E vitamni yağı cildi inanılmaz derecede nemlendirme özelliği vardır. Akne izlerini de tedavi eden E vitamini yağı gün içerisinde 2-3 kez uygulanırsa iki hafta içerisinde sonuç gösterecektir.

Sivilce ve Sivilce İzleri İçin Tıbbi Yöntemler

Sivilce ve sivilce izleri için birbirinde farklı tıbbi yöntemlerde vardır. Bu tıbbi yöntemleri sizler için sıralayacak olursak;

Reçetesiz Sivilce Kremleri Kullanın

Sivilce izleri için eczanelerde satılan reçetesiz sivilce izlerini geçirecek kremler kullanabilirsiniz. Bu kremler özellikle dut özü, C vitamini, arbutin, meyan ekstresi, kojij asit içerenler olursa daha kuvetli olur. Bu ilaçlar hem cildinizi sıkılaştırır hemde renksiz üst katmanları kaldırıp atar.

Bir Dermatoloğa Gözükün

Cilt , sivilce, sivilce izi gibi problemlerinizi bir dermatolog çözümleyebilir. Bunun dışında sivilce ve sivilce izleri için kullanacağınız her ürünü dermatoloğa danışarak kullanabilirsiniz. Dermatolog cilt analizinizi yaptıktan sonra lazer tedavisi veya kimyasal peelinge de sizi yönlendirebilir.

Sivilce İzleri İçin Lazer Tedavisi

Sivilce izleri için lazer tedavisi görebilirsiniz. Lazer ile sivilce izi tedavisinde cilt soyma işlemi gerçekleştirilir. Bu tedavi illaki hastanede yapılmaz ve bir çok güzellik merkezinde dahi yapılabilmektedir. Lazer ile sivilce tedavisi sırasında biraz canınız yanabilir ancak doktor genel olarak ilk seansta lokal anestezi uygular ve acı hissedilmez. Seanslar yaklaşık olarak bir saat kadar sürebilir. Eğer sivilce izleri çok ise bir kaç seans daha gerekebilir.

Sivilce İzlerine Kimyasal Peeling

Sivile izlerini geçirmek için kimyasal peeling kullanabilirsiniz. Kimyasal peeling cildinizdeki üst tabakayı soyar ve yeni derinin çıkmasını sağlar. Böylece yeni gelen deri eski derinin üstünü kapatır. Kimyasal peeling nerede yaptırılır diye soracak olursanız, güzellik merkezinde veya dermatolog ofislerinde mevcuttur.

Sivilce ve Sivilce İzi İçin Günlük Bakım

  1. Sivilce izlerinin geçmesi için güneşten korunmak önemlidir. Sivilce izlerinin üstüne gelecek olan güneş ışınları sivilce izlerinin geçmesini daha zorlaştıracaktır. Bu nedenle dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi kullanmalı ve sivilce izlerini hatta cildinizi korumalısınız.
  2. Sivilcelerin bıraktığı izleri geçirebilecek peeling kremleri satın alabilir ve uygulayabilirsiniz. Peeling kremleri cildinizdeki sivilce izlerini zamanla kaldırır ve yerine yeni cilt derisini çıkartır. Özellikle içerisinde AHA ve BHA içeren reçetesiz peeling kremlerini kullanabilirsiniz.
  3. Sivilcelerinizi patlatmayın. Sivilce patlatmak hem cilt derinize hemde sivilce izi bırakmaktan başka bir işe yaramaz. Bu nedenle sivileleri sıkmaktan kaçının.
  4. Bol bol su tüketin. Cildinizin yenilenmesi için mutlaka vücudun su ile arındırılması gerekir. Günde en az 1-2 litre su için.

Uyarılar

  • Sivilceler veya sivilce izleri için kullanacağınız ürünlere karşı cildiniz alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle bu tip ilaçları önce elinize ufak bir parça sürerek test edin ve sonrasında yüzünüze uygulayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.