Egzama Çeşitleri Nelerdir? Egzama Çeşitleri ve İsimleri

Egzama Çeşitleri Nelerdir? Egzama Çeşitleri ve İsimleri

Egzama Çeşitleri Nelerdir? Egzama Çeşitleri ve İsimleri; Bu yazımızda sizlere egzama nedenleri ve egzama çeşitleri ile egzama tedavisi hakkında detaylı olarak bir yazı paylaşmak istiyorum. Böylece cildinde egzama olan kişilerin tedavi yöntemlerini ve egzama sonrası yapması gerekenleri daha iyi anlayacaklarını umut ediyorum.

Sizlere daha önceden Egzama Tedavisi ve Egzama Hastalığına İyi Gelen Bitkiler hakkında yazıları paylaşmıştım. Egzama Çeşitleri hakkında da bilginiz olması için ilk olarak egzama nedir tanıyalım daha sonra türlerine göre egzamaları ve ilgili türe göre tedavi yöntemlerini birlikte inceleyelim.

Türlerinden Önce Genel Olarak Egzama Tanımı

Egzama, çeşitli neden ve olaylarla meydana çıkan aynı zamanda deride kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi belirtilerle gözüken psikosomatik nedenli bir deri hastalığıdır. Egzamanın başlıca özellikleri kızarıklık ve deride oluşan kabarcıklardır.

Egzama Çeşitleri Nelerdir?

Egzama çeşitleri seboreik dermatit , atopik dermatit , kontakt dermatit olmak üzere 3 ana çeşide ayrılır. Egzama çeşitlerini sizlere açıklamak gerekirse;

 Seboreik Dermotit 

Seboreik Dermotit egzama çeşidi kendini saçlarda kepek ve kaşıntı ile belli eder. Cildinizde sebum oranın yüksek olduğu durumlarda bu egzama çeşidi kendini daha çabuk belli eder. Genellikle yağlı bölgelerde daha sık rastlanır. egzama çeşitleri arasında en fazla görülen bölge kafa derisidir.

Sevoreik Dermotit egzama çeşidi, saçların dışında kıl ve kıl olan bölgelerde daha sık görülür. Örnek verecek olursak, göğüs arasında, kaşlarda, kulak arkasında, burun deliklerinde gözükür. Bu egzama çeşitleri zamanla şişme ve ağrılı geçer. En fazla sonbahar ve kış aylarında daha çok artar. Bunun nedeni havaların soğuması ve cildin daha çok kurumasından kaynaklanmaktadır.

Bu egzama türünde tedavi kolaydır. Genellikle saç ve kıl çıkan bölgelerde türediği için doğru şampuan ve cildin temiz tutulması sonucunda egzama tedavi edilir. Sizlere önerebileceğim Prozinc Şampuan 300 ml Mor adlı şampuandır. Yaklaşık olarak 20-25 Tl arasında olan bu şampuanı deneyebilirsiniz.

 Kontakt Dermatit

Egzama çeşitleri arasında bulunan kontakt dermatit alerjik bir egzama çeşididir. Alerjik reaksiyon ile başlama olur. Cilt kızarır, kabarır, şişer ve kabuklu yaralar oluşur. Bu egzama çeşidinde eğer bu belirtiler ve kızarıklık, şişme gidi durumlar geçmediği taktirde doktora başvurmanızda fayda vardır.

Egzama çeşitleri arasında biraz daha sert ve ağrılı geçen bu egzama çeşidi genellikle bayanların evde kullandığı deterjanlar, kimyasal temizleyiciler, kozmetik ürünleri, takılar gibi alet ve edavatlardan oluşur. Örneği gümüşe alerjisi olan birisi kaşıntılara rağmen bu gümüşü takıyorsa, egzama olabilir.

 Atopik Dermotit 

Genel olarak bu egzama çeşidi çocuk ve bebeklerde görülür. Eğer bebeklik yaşlarında görülürse, bu egzama çeşidi ilerleyen zamanlarda tekrarlayabilir. Bu neden bebeğin ömrü boyunca kontrol edilmesi ve kontrol altında tutulması gereken bir egzama çeşididir.

Genel olarak yüz bölgesi, el ve ayak bölgeleriyle beraber diz ve dirseklerde meydana gelir. Bu egzamaya sebep olan şeyler oyuncaklar, halı ve odada kullanılan temizlik malzemelerinden kaynaklanmaktadır. Bebek olduğundan dolayı bu egzama teşhisi tamamen uzmanlar tarafından konulmalı ve doktor kontrolü altında yapılmalıdır.

Egzamanın Çeşitli Türlerine Yol Açan Başlıca Durumlar

Cildinizde egzama oluşturan ve egzamaya yol açan başlıca örnekler arasında , kozmetik ürünleri, sabunlar, metaller, gümüş veya altınlar, temizlik malzemeleri, lastik, saç boyları, yastık kılıfları, şapkalar gibi örnekler çoğaltılabilir.

Egzama teşhisi konulduğu andan itibaren neye alerjiniz olduğunu bulup, o maddelerden uzak durmalı ve kendinizden uzaklaştırmalısınız. Eğer iş amaçlı o maddeye dokunmanız gerekiyorsa gerekli tedbirleri alarak eldiven gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.