Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kadınların güzellik tutkusu insanoğlunun yaratılışından beri bilinen bir gerçektir. Cildi güzelleştirmek için son yıllarda sanayi ürünleri olarak kremler yoğun talep görse de bilinen en eski yollardan biri doğal bakım maskeleridir. Doğal cilt maskeleri kolay hazırlanmaları, bütçe dostu oluşları sebebi ile en mantıklı bakım ürünleridir. Cilt maskeleri arasında en kolay hazırlanan ve etkileri ile kendini kanıtlamış maske salatalık maskesidir.

Salatalığın ve Salatalık Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Salatalık bünyesinde en fazla su bulunduran sebzelerden biridir. Salatalığın içerisinde ki su yapısı diğer sebzelere göre gıda molekülleri ile daha az etkileşimde bulunmaktadır. Bu özellik sayesin de salatalığın içinde ki su deriye kolay nüfuz eder ve cildin nemlendirilmesini kolaylıkla sağlar. Kuru ciltlerin yaşadığı kırışıklık ve pullanma gibi problemlerin de azalmasına yardımcı olur.

Salatalığın içinde bulundurduğu yüksek nem oranının yanında A, B1 ve C vitamini de bulunmaktadır. A vitamini güçlü bir antioksidandır. Bu etkisi sayesinde cilt üzerinde siyah nokta oluşumunu yavaşlatır ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur. B1 vitamini deri altı kılcal damarlarında kan dolaşımını hızlandırır ve bu özelliği ile anti aging özelliği gösterir. C vitamini ise derinin kırışmasına sebep olan kolojen üretimini hızlandırarak kırışıkların oluşmasını geciktirir.

Her yüz tipine göre farklı maske uygulamak uygulanan bakımın etkisinin artmasına yardımcı olacaktır. Genel salatalık maskesi ile bakım yapılabileceği gibi kuru ciltler, yağlı ve sivilceli ciltler ve lekeli ciltler için farklı maskeler hazırlanabilir.

Salatalık Maskesi Nasıl Uygulanır?

Uygulanan her türlü maskenin yardımcı olabilmesi için cildin makyajdan arındırılmış ve temiz olması gerekmektedir. Aynı zamanda göz hassas bir organ olduğu ve uygulanan maskelerin deri tarafından emilerek deri altına geçtiği mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu sebeple göz çevresine maske uygulanmaması gerekmektedir.

Genel Salatalık Maskesi Yapımı

2 adet salatalık, 5 veya 6 adet taze nane yaprağı ve 2 çay kaşığı bal ile kolaylıkla salatalık maskenizi hazırlayabilir ve cildinizin bakımını yapabilirsiniz. Genel olarak bütün yüz tiplerine uygun olan bu maskenin malzemeleri karıştırılarak bir blender yardımı ile çırpılır. Elde edilen bulamaç parmak uçları ile masaj yapılarak yüze uygulanır. Kuruduktan sonra su ile yüz yıkanır ve temizlenir.

Ballı ve Muzlu Salatalık Maskesi

Kuru ciltler kırışmaya ve yaşlanmaya nemli ciltlere göre daha yatkındır. Kırışıklıkları önlemek için salatalık maskesi uygulamak yardımcı olacaktır. Nemlendirme etkisini arttırmak amacı ile Bal ve muzlu ile salatalık maskesini yumuşatmak etkili olur. Bir çay kaşığı bal ocak üzerinde ısıtıldıktan sonra bir adet muz ve bir adet salatalık ile beraber blender yardımı ile karıştırılır. Karışım masaj yaparak yüze uygulanır. Kuruduktan sonra bol miktarda soğuk su ile yıkanarak temizlenir.

Kuru cilte sahip olanlar isteğe göre salatalık maskelerine badem yağıda ekleyebilirler. 2 tatlı kaşığı badem yağı cildin nemlenmesinde yardımcı olacaktır.

Salatalığın nemlendirme etkisini arttıran bir diğer madde de aleo vera jelidir. 1 yemek kaşığı aloe vera jeli orta boy bir salatalık ile blender yardımı ile karıştırılır. Daha sonra yüze uygulanır ve kuruyana kadar beklenir. Kuruduktan sonra bol su ile yıkanır.
Cildin kuruluğuna göre bu maskeleri 2 veya 3 haftada bir tekrarlamak etkili olacaktır.

Cilt Temizleyici Salatalık Süt Maskesi

Siyah noktaların temizlenmesi ve sivilce oluşumunun azaltılması amacı ile yapılan bu maskede 1 yemek kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı esmer şeker bir kap içerisine konularak homojen bir hale getirilene kadar karıştırılmaktadır. Daha sonra orta boy bir salatalık blenderdan geçirilir ve bütün malzemeler ayrı bir kap içerisinde karıştırılır. Parmak uçları ile masaj yapılarak esmer şekerin peeling etkisi ile yüze uygulanır. Çok sert bastırmamaya dikkat edilmelidir. Maske yüzde kuruduktan sonra bol su yardımı ile temizlenir.

Canlandırıcılı Yulaf Ezmeli Salatalık Maskesi

Makyaj ve yoğun güneş ışığı cildin bakımsız ve cansız gözükmesine sebep olmaktadır. Cildin yenilenmesini ve canlanmasını sağlamak için de bakım maskeleri hazırlamak mümkündür. Bu etkiyi sağlamak için salatalık ile birlikte bal ve yulaf ezmesi kullanılır. 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi, bir çay kaşığı bal ve yarım salatalık blender içerisinde karıştırılır. Elde edilen karışım masaj yapılarak yüze uygulanır ve kuruması beklenir. Kuruduktan sonra bol miktarda soğuk su ile yıkanır.

Bütün maskelerin etkilerini arttırmak için yüzünüzü maden suyu ile yıkayabilirsiniz. Maden suyu etkili bir temizlik sağlayarak cildin fazla yağ ve kir gibi maddelerden arınmasını sağlayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.