Ciltte Morluklar Neden Oluşur?

Ciltte Morluklar Neden Oluşur?

Ciltte morluklar neden oluşur? Ciltte oluşan morlukların bir çok sebebi olabilir. Cildinizde diğer insanlara göre kolay bir şekilde morluk, çürüme varsa bunların nedeni aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir.

Ciltte Morluklar Neden Oluşur?

Ciltte oluşan morlukların en büyük nedeni yaşın ilerlemesidir. Yaş ilerledikçe çok basit darbelerde bile morarma ve çürüme söz konusu olabilir. Bunun nedeni yaş ilerledikçe cildin kolajen seviyesi düşer ve incelir. Bununla beraber vücudun koruyucu yağ tabakası da kaybolur.

Cinsiyet ve Kilo Faktörü

Kadınlarda morarma erkeklere göre daha fazladır. Bunun dışında cildiniz ne kadar inceyse o kadar daha fazla morarma görülür. Bu nedenle kilolu kişilerde morluk daha az görülür.

İlaç Kullanımı ve Morluklar

Yağ tabakasını incelten, damarlarınızı çevreleyen ve dokuları zayıflatan bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar en ufak darbelerde sanki balyoz çarpmış gibi çürümeler ve morluklara neden olur.

Gıda Takviyeleri ile Morluklar

Bazen morlukların ve çürümelerin nedeni gıda takviyelerinden de olmaktadır. Bazı vitamin ve mineraller gereğinden fazla tüketildiği zamanlarda morarmaları tetikler.

E vitamini, sarımsak, balık yağı gibi besinler çok sağlıklı olmasıyla beraber çok fazla tüketildiğinde vücuda zararı olabilmektedir.

Ten Rengi ve Morarma

Ten rengi açık olan kişilerde morarmalar daha fazla görülür. Örneğin ten rengi açık olan birisinin kolunu ufacık bile sıksanız hemen morarma oluşacaktır. Bunun nedeni ten renginin açık olmasından kaynaklanmaktadır. Esmer ve koyu tenli birine aynı baskıyı uyguladığınızda morarma olmayacaktır. Olsa bile kendini çok belli etmeyecektir.

Ciltte Morarmalar Tehlikeli midir?

Ciltteki morarmalar bazen cilt kuruluğu, kanama, kızarıklık, morluk olan bölgede sıcaklık veya şişlik gibi belirtilerle beraber oluşabilir.

Bu durumda bazen can sıkıcı sonuçlar doğururken bazı durumlarda ise normal akışına bırakılmaktadır. Eğer yukarıdaki gibi morarma ile beraber kızarıklık, kanama veya cilt kuruluğu varsa mutlaka doktora başvurmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.