Bel Nasıl İncelir?

Bel Nasıl İncelir?

blank

Bel çevresinin kalınlığı oldukça önemlidir. Bel bölgesinde bulunan yağlar sadece çirkin görüntü değil, bel kalınlaştıkça birden çok hastalığa da kapısını açmaktadır. Prof. Dr. Mehmet Öz’e göre bel çevresinin uzunluğu, boy uzunluğunun en fazla yarısı kadar olması gerektiğini belirtmektedir. Bunu başarabilmek içinse egzersiz yapmanız gerektiğini vurgulamaktadır.

Sebze yemekleri damak zevkinize fazla hitap etmiyor ise yiyebilmeniz için daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Sebzeleri daha sonra yiyeceğiniz daha az sağlıklı yemeklerden önce masaya getirin. Sebze servisinde sonra iki yemek ise hafta da en iki defa balık olmalıdır. Böylece sebzeyi fazla yiyememenizden kaynaklanan vicdanınızı da azaltabilirsiniz.

Evde kendi mayonezinizi ya da ketçapınızı yapmak istemez misiniz? Üstelik evde kendi yapacağınız yemekler de her zaman tuz ve şeker miktarını da azaltmanız mümkündür. Kendin hazırla kendi ye sistemi hem sağlık hem de para açısından oldukça kazançlıdır.

Beyaz ekmek, patates kızartması ve her türlü fastfood ürünlerden, şekerlemeler ve çikolata gibi işlenmiş olan gıdalar kişinin kilo almasında oldukça etkilidir. Bu tip gıdalar vücudun insülin düzeyinde oldukça değişikliklere yol açarken kan şeker seviyesinin de yükselmesine neden olmaktadır. Bu durumda vücut alınan yağı depolamaya tam bir hazır hale gelmektedir. Lif yönünden zengin gıdalar da ise tam tersi bir etkiye neden olan yağın depolanma oranını azaltmaktadır. Tahıllı gıdaların daha uzun süre tokluk hissine de yol açtığı bilinmektedir.

Egzersizler

blank

  • Elleriniz, dizleriniz ve ayak parmak uçlarınız yere tam değecek şekilde uzanın. Bir bacağınızı geriye yukarı doğru kaldırırken diğer bacağınızı da aynı hareket ile tekrarlayın.
  • Dik bir şekilde ayakta durduktan sonra bacaklarınızı omuz hizasında açın. Belinizi sağa ve sola doğru hareket ettirirken kollarınızı da aşağıya yukarıya doğru hareket ettirin.
  • Bacaklarınızı dizlerinden kırıp kollarınızı yana doğru açın. Beliniz ve bacaklarınız sabit olacak ve gövdenizi sağa ve sola doğru çevirin.
  • Tabanlarınız yere değecek şekilde dizlerinizi bükün ve uzanın. Kollarınızı kalçanıza doğru uzatın. Ayaklarınız yerde dururken kalça ve belinizi havaya doğru kaldırın.
  • Yere yatın ve sol ayağınız yer de kalsın. Sağ bacağınızı 90 derece kaldırın. Kalçanızı ve belinizi yukarıya kaldırın. Sadece sol bacağınızın üzerinde durmanız gerekmektedir. Aynı pozisyonu diğer bacağa da uygulayın.
  • Tabanlarınız yere değecek bir şekilde dizlerinizi bükerek oturun. Kollarınızı kalçanıza doğru uzatın ve sırtınızdan hafifçe kalkarak sağa ve sola doğru hareket ettirin.
  • Bacaklarınızı omuz hizasından fazla açarak ayakta durun. Bacaklarınızı dizden kırarak eğilip kalkın.
  • Bacaklarınızı omuz hizasından açın. Ellerinizi bacağınızın üst kısmına koyun. Dizlerinizi kırıp aşağıya doğru eğilin. Bu işlemi yaparken kalçanızı dışarıya çıkarın.
  • Ayakta durup sol elinizi başınızın arkasına koyun. Vücudunuzun alt kısmı sabitken üst kısmınızı belden sağa ve sola doğru hareket ettirin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.