Tırnaktaki Beyaz Lekeler ve Çözümü

Tırnaktaki Beyaz Lekeler ve Çözümü

Bazı insanların tırnaklarına baktığınızda, tırnaklarının içinde beyaz lekelenmeler vardır. Bu lekeler yetersiz gıda alımından dolayı oluşmaktadır. Biz bu makalemizde tırnaktaki beyaz lekeler ve çözümleri hakkında sizlerle detaylı olarak bir makale paylaşmak istedik.

Tırnak Lekelerine Çözümler

Yetersiz beslenme ve yetersiz gıda alımından dolayı tırnaklarda beyaz lekeler oluşur. Tırnak lekesi , bazı tırnaklarda çok ufak , bazı tırnaklarda ise giderek büyüme gösterir. Bu lekelerin büyümemesi için çinko kaynaklı besinler tüketilmesi gerekmektedir. Vücutta eksik olan çinko değeri , tırnakların beyaz leke tüketmesine neden olur.

Bu nedenle tırnaklarında beyaz leke olanların , çinko barındıran gıdalar ile beslenmesi gerekir. İçerisinde çinko bulunan gıdalar; yumurta,lahana,ciğer,kuru yemiş,peynir gibi gıdalarda bolca çinko bulunur. Özellikle bu besin maddelerini yemeyenlerde tırnak içerisinde beyazlama görünür.

Tırnak Lekesinin Nedeni

Tırnak lekesinin nedeni sadece çinko eksikliğinden dolayı olmaz. Bazı tırnak lekeleri, tiroid bezi hastalığı olanlarda da görülür. Yada kan seviyesi düşük insanlarda da tırnak lekesi vardır. Tırnaklarda beyazlık , aslında iyi bir görüntü değildir. Bazı insanlar bu nedenle parmaklarını bile saklarlar. Hatta bayanlarda tırnak lekesi olanlar çözüm yolların oje sürerek geçiştirmeye çalışırlar. Ancak tırnaktaki beyazlıklar nedeniyle o tırnaklarda çabuk kırılır.

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Çözümü

  • Tırnaktaki beyaz lekeleri kesmek için çinko ağırlıklı ve faydalı beslenmek gerekir. Eğer çinko ağırlıklı besleniyor ve hala tırnaklarda beyazlıklar varsa mineral eksikliğini kapatmanız gerekir. Bu minerallerde magnezyum  ve Selenyum’dur. Bu mineralleri vücudunuzda dengelemek için beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle düzenli yemek yemeli , şok diyet uygulamalarından kaçınmalısınız. Bu tip durumlar vücudunuzdaki minerallerin iflas etmesine neden olur.
  • Tırnakta beyazlık bazı ilaç türlerinden de kaynaklanmaktadır. Bazı ilaçların vücuda yararı olduğu gibi zararları da vardır. Eğer ilaçlardan dolayı tırnaklarınızda bir beyazlama söz konusu oluyorsa muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bu ilaçlar vücudunuzdaki mineralleri eritebilir. Ciddi bir durumdur.
  • Tırnak lekeleri için her hangi bir doğal bakım bulunmamaktadır. Yani bir kür veya maske gibi dışarıdan etken olacak bir durum söz konusu değildir. Tırnak beyazlaması tamamen vücut içerisindeki mineral eksikliğinden kaynaklanır. Bu nedenle dışarıdan müdahale edilemez.
  • Tırnak lekeleri vitaminsizlikten dolayı ortaya çıkmaz. Tırnak lekeleri tamamen minerallerle ilgilidir. Mesela vitamin alacağım derken portakal yemek, illa içerisinde C vitamini var diye tırnaklardaki beyazlamayı geçirmez. Özellikle mineral eksikliği renk bozukluklarına yol açar.
  • Tırnaklarda bulunan beyazlık düzenli beslendiğiniz taktirde kesinlikle geçen bir durumdur. Özellikle içerisinde bolca çinko bulunduğundan dolayı yumurta kesinlikle tüketilmelidir. Eğer yumurtayı sevmiyorsanız en az haftada 2 tane yemeniz gerekir.  
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.