Aslanpençesi Çayının Faydaları

Aslanpençesi Çayının Faydaları

Aslanpençesi çayının faydaları Latince ismi alchemilla vulgaris olan aslanpençesi bitkisi, özellikle dağlık bölgelerin yüksek rakımlarda yetişen tek yıllık otsu bir bitkidir. Ayrıca Ağustos ayına kadar Nisan’dan itibaren ormanlar, mera ve çayırlarda yetişmektedir. Aslanpençesi bitkisi çok uzun boylu değildir. Yaprakları dişli kenarlı, yarım bir daire biçimindedir. Küçük boyutlu sarımsı-açık yeşil renkte çiçekleri vardır. Tıbbi amaçlı olarak kullanıldığında, aslanpençesi bitkisi Temmuz ve Haziran ayında hasat edilir. Aslanpençesinin kadın bedeni üzerinde sahip olduğu yararlı etkileri nedeniyle, yüzyıllar boyunca fitoterapi uzmanları tarafından tavsiye edilmiştir. Bu tedavi yöntemi iltihap, anksiyete, menopoz nedeniyle kaynaklanan sorunların çözülmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda menstrüasyon bozukluklarına karşı oldukça etkili bir bitkidir.

Aslanpençesi Çayı Ne İşe Yarar?

Aslanpençesi tanen, flavonoidler, salisilik asit ve mineral tuzlarının zengin bir kaynağıdır. Güçlü sıkıştırıcı özelliklere sahiptir, bu nedenle yüzyıllardan beri nesiller boyunca Avrupa halk şifacıları tarafından kullanılmaktadır. Aslanpençesi bitkisi hem iç hem de dış kanamayı durdurmak için kullanılır olmuştur; aynı zamanda yaraları sarmak için oldukça faydalıdır. Diğer yandan aşırı adet kanaması ve kramp durumlarında da etkilidir. Hormon düzeyleri üzerinde olumlu etkisi olduğu söylenmektedir; amenore (adet kanamasının olmaması) ve menopoz bozuklukları durumları için tavsiye edilmektedir. Yüksek salisilik asit içeriği inflamasyon ve ateş tedavisinde oldukça faydalıdır.

Aslanpençesi Çayının Faydaları

Aslanpençesi eski çağlardan beri diüretik ve anti-enflamatuar etkili bir çay olarak kullanılmıştır. Bu yüzden modern zamanlarda kadınların kullanabileceğini doğal bir ilaç haline gelmiştir. Arap dünyasında kadınlar için bir güzellik toniği olarak kabul edilir ve bu boğaz enfeksiyonları, kesikler, sıyrıklar, sindirim sorunları ve ishal gibi birçok hastalık için sıkılaştırıcı özelliklerinden dolayı hem erkekler hem de kadınlar için yararlı olarak kabul edilmektedir.

Sindirime destek olur: Araştırmalara göre, özellikle şeker hastalığı olan insanlar için, aslanpençesi çayı sindirim sorunları için bir çare olarak kullanılmaktadır. Aslanpençesi çayının içerdiği salisilik asit, mide ağrısı ve hazımsızlık ile ilişkili kramp için rahatlatma sağlayarak yardımcı olmaktadır. Aslanpençesi çayının bu konudaki diğer faydaları ise iştahı iyileştirilmesi, boğaz ağrısı ve ağzı tedavi etmesidir.

Adet ağrılarını tedavi eder: Aslanpençesi çayı aybaşı sorunları veya kadınları etkileyen diğer hormona bağımlı koşullar için doğal bir çare olarak kullanılmaktadır. Bitki bilim için, aslanpençesi çayı yaygın olarak yaşanan menstrüel kramp, aşırı adet kanaması, endometriozis ve miyom tedavisinde kullanılmaktadır. Bu bitkisel ve halk arasında kullanılan tedavi yöntemi kas spazmları, ishal, mide bulantısı ve bazı gastrointestinal bozukluklar için de önerilmektedir. Ancak, bilimsel kanıtlar şu anda bu geleneksel kullanımları desteklemek için yeterli değildir.

İshale iyi gelir: Şifalı bir bitki olarak aslanpençesinin en yaygın kullanımlarından biri, hafif akut, kronik ve belirsiz ishal tedavisidir. Geleneksel olarak, aslanpençesi çayı karaciğer bozuklukları nedeniyle oluşan kronik ishalin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Aslanpençesi ishal tedavisi için Alman Komisyon E tarafından onaylanmıştır. Aslanpençesi bitkisinin anti-inflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle ishal tedavisinde kullanıldığı vurgulanmıştır.

Ağız sağlığına destek olur: Aslanpençesi bitkisi yaralar ve morlukları iyileştirmek için geleneksel olarak kullanılmıştır. Bu bitki genellikle kanamayı durdurmak için iltihaplı yaralara sürülür. Aynı zamanda çay olarak kullanıldığında şiddetli tasfiyeyi azaltmaya yardımcı olur. Bir bitkisel aslanpençesi çayı, ayrıca ağız yıkamak için oldukça faydalıdır. Diş etlerindeki kanama, boğaz ağrısı ve ağız ülseri gibi durumların tedavisi için gargara olarak tüketilmektedir.

Aslanpençesi Çayı Cilt problemlerini tedavi eder: Aslanpençesi bitkisi antioksidan açısından oldukça zengin olduğu için mucize bir bitki olarak nitelendirir. Bu özellikler, yaşlanmayı neden olan hastalıkları önler ve sağlıklı hale getirir. Eğer herhangi bir cilt hastalığı ya da cilt üzerinde meydana gelen hoş olmayan bir durum varsa ihtiyacınıza göre aslanpençesi bitkisini kullanabilirsiniz. Aslanpençesi bitkisini suyla kaynatma egzama gibi hastalıklar veya arı sokması, ısırması ile oluşan kızarıklıkları tedavi etmek için mükemmel bir cilt losyonu haline gelir. Aynı zamanda da kesikler, yaralar, dış yaralar ve böcek sokması gibi türlü cilt problemlerini iyileştirmek için kullanılabilir.

Aslan pençesi çayı Saç sağlığını desteklemeye yardımcı olur: Aslanpençesindeki yüksek antioksidanların içeriği sayesinde, serbest radikallerin serbest bırakılmasını engelleyerek sağlıklı hücreleri üretmek için kafa derisine yardımcı olur ve böylece saç köklerinin doğal büyümesini sağlar. Aslanpençesi bitkisini çay olarak tüketmek bu faydalarından yararlanmak için iyi bir yöntemdir. Yine aynı şekilde aslanpençesi çayı tüketmek içerdiği antioksidanlar nedeniyle çok etkili bir saç toniği olarak görev görmektedir. Böylece saçların daha sağlıklı uzamasını sağlamakta ve saçın doğal renginin korunmasını desteklemektedir.

Soğuk algınlık ve grip gibi hastalıkları önler: Aslanpençesi bitkisiyle ilgili yapılan yeni bir araştırmada, bu bitkinin ekstresini tüketmenin doğal bir zanamivirin inhibitör görevi gördüğü; bu nedenle aslanpençesi özünün H1N1, H3N2, H5N2 gibi enfeksiyonlara ve birçok alt tiplerine karşı önleyici bir faaliyette bulunduğu ortaya çıkmıştır.

Uykusuzluğa iyi gelir: Aslanpençesi çayının stres bağlantılı olarak yaşanan uykusuzluk problemine yardımcı olduğu bilinmektedir. Uyku bozukluğu sorunundan muzdarip olan kişiler aslanpençesi çayını bir tedavi yöntemi olarak uygulayabilirler.

Aslanpençesi çayının hazırlanışı

Aslanpençesi çayı için; bir bardak su kaynatılır ve öğütülen bir kaşık aslanpençesi bitkisi sıcak suyun içine eklenir. Bu karışım bir gün içinde 2 ya da 3 kez tüketilir.

Adet rahatsızlıkları için aslanpençesi çayı tarifi

Malzemeler:

 • 1/2 su bardağı aslanpençesi otu
 • 1/2 su bardağı kırmızı ahududu yaprağı
 • 1/4 su bardağı melisa otu

Yapılışı:

 1. Otları kuru ve temiz bir kavanoza koyun ve iyice karıştırın. Böylece her çay hazırlandığında kavanozdan alarak kullanılabilir.
 2. Bir fincan çay yapmak için, ihtiyacınız olan 1 çay kaşığı ot karışımıdır.
 3. İyice demlemek için, yaklaşık 5-10 dakika 1 çay kaşığı karışımla 1 bardak suyu demleyin.
 4. Eğer adet döneminiz yaklaşıyorsa bir hafta önceden çayı içmeye başlayın.
 5. Ağır kramp ile ilgili sorunlar varsa, (sıcak ya da buzlu) bir fincan çayı ayın her günü içmeyi deneyin.

Sivilcelerin tedavisi için aslanpençesi çayı tarifi

Taze aslanpençesi yapraklarını çiçekli saplarıyla beraber toplayın ve bir meyve suyu sıkacağına koyun. Ezilmiş otları bir tülbent içine yerleştirin ve tülbentten geçirerek suyunu sıkmak için yeterli miktarda su ekleyin. Suya pamuk batırın ve enfeksiyonlu bölgeye uygulayın. Cilt üzerinde kurumaya bırakın. Aslanpençesi çayı büyük gözenekleri kapatmaya yardımcı olacaktır.

Çilleri soldurmak için yeni çekilmiş aslanpençesi suyunu kullanmak ve cilt üzerine hafifçe sürün. Bu tedavinin etkili olabilmesi için uzun bir süre boyunca devam etmesi gerekmektedir, ama sonunda iyi sonuçlar gözlemlenecektir.

Aslanpençesi çayının zararları

Hamilelikte ve emzirme döneminde aslanpençesi çayı tüketimi

Eğer hamilelik ya da emzirme dönemindeki bir anneyseniz aslanpençesi çayını tüketmekten kaçınmalısınız.

 • Eğer aslanpençesi çayını içtiğinizde bir yorgunluk, bitkinlik ve zayıflık hissediyorsanız derhal bu çayı içmeyi durdurmalısınız.
 • Bütün bitkisel karışım çaylarında olduğu gibi aslanpençesi çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Diğer tedavi amaçlı kullanılan ilaçlarla beraber aslanpençesi çayı tüketildiğinde bazı etkileşimler yaşanabilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Tavsiyeler

Şeker hastaları ve obeziteden muzdarip olanlar için tavsiye edilmektedir. Aynı çayı anksiyeteyle mücadeleye yardımcı olmak için tüketmek istiyorsanız 5 ila 10 dakika demlenmeye bırakmalısınız.

 • Zayıf kaslar veya doğru beslenmesine rağmen kilo almayan çocuklar için günde en fazla 2 bardak aslanpençesi çayı içmeleri önerilmektedir.
 • Amenore durumlarında çay daha konsantre olmalı ve demleme süresi daha uzun (yaklaşık 15 dakika) olmalıdır.
 • Hafif adet bozukluklarının tedavisi için, 4-5 dakikalık bir infüzyon önerilmektedir.
 • Dışarıdan gargara olarak uygulamak için, bir bardak suyun içinde 3 kaşık aslanpençesi otu yumuşatılır ve suyu gargara olarak kullanılır
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.