Ter Kokusuna Bitkisel Çözümler

Ter Kokusuna Bitkisel Çözümler

Ter kokusuna bitkisel çözüm arayanlar için aşağıdaki bilgiler işinize yarayabilir. Ter kokusu nasıl giderilir işte doğal yöntemler..

Ter Kokusuna Güvercin Ağacı

Terin kötü kokmasına neden olan bakterilerin ciltte yüksek pH seviyelerine ihtiyaçları bulunmaktadır. Güvercin ağacı gibi bazı bitkiler de cildin pH seviyesi düşebilmektedir. Cildi sürüldüğü vakit güvercin ağacı özü cildi kurutarak bakterilerin hayatta kalmasına engel olmaktadır. Bakterilerden kurtulduğun zaman ter kokusunu da önlemiş olacaksınız. Güvercin ağacı özü veya yağı sürdükten sonra koltuk altlarının kurumasını bekledikten sonra kendi deodorantınızı da sürebilirsiniz.

Ter Kokusuna Organik Sirke

Güvercin ağacı ile aynı etkiyi göstermektedir. Cildi kurutur ve bakteriler için elverişsiz bir ortam sağlar. Ter kokusunu da önlemeye yardımcı olmaktadır. Sirkeyi bir pamuk yardımı ile koltuk altına sürün. Bir deodorant gibi sprey şişeye doldurup da vücudunuzda sıkabilirsiniz. Bu şekilde terleme bölgeleri de gün boyu kuru kalmasını sağlayacaktır.

Fakat sirke sürüp hemen evden çıktığınız da ter kokusu yerine bu kez sirke kokusuyla çevreyi rahatsız etmenize neden olabilirsiniz. Bundan dolayı sirkeyi sürdükten sonra 15 ila 20 dakika kadar beklemenizi öneririz. Bu süre zarfındaysa sirkenin kokusu uçacaktır. Elma, üzüm gibi daha hafif kokulu organik sirkeleri de tercih edebilirsiniz.

Cildinize uygulayacağınız organik sirke olmasına özen göstermelisiniz. Cildiniz hassas ise sirkeyi biraz su ile karıştırıp 5 dakika kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Ter Kokusuna Limon Suyu

Limon suyu da diğer öneriler gibi cildi koku yapan bakterilerden uzak tutmaktadır. Sirke için fazla hassas ciltlerde, sirke yerine de limon suyu kullanılabilmektedir. Yarım limonun suyunu sıkıp daha sonra pamuk yardımı ile koltuk altına sürebilirsiniz. Fakat asitli yapısı nedeni ile limonun cildinizi yaktığını ya da tahriş edeceğini düşünüyor iseniz limon suyunu da biraz suyla inceltebilirsiniz.

Çok fazla terleyen kişiler için limon suyuyla karbonat karışımını deneyebilirler. Karbonat hem teri emer hem de kötü koku üreten bakterilere karşı etkili olacaktır. Limon suyuyla karbonatı bir macun haline getirip koltuk altlarınıza sürün. 15 dakika beklettikten sonra koltuk altlarını durulayabilir ve ya duş alabilirsiniz.

Ter Kokusuna Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı doğal bir antiseptiktir. Antibakteriyel özelliğiyle ön plana çıkar. Bundan dolayı cildinizdeki bakterileri ortadan kaldırabilmek için başvurabileceğiniz bitkisel yağlardan biri olarak bilinmektedir. Hoş kokusu da ferahlık vermektedir. Fakat güçlü bir yağ olduğundan cilde direk sürülmesi tavsiye edilmemektedir. 2 damla çay ağacı yağını 2 çorba kaşığı su ile karıştırabilirsiniz.

Ter Kokusuna Ada Çayı Yağı

Ter konusu açıldığı zaman iki önemli etkisi ile ada çayı ön plana çıkmaktadır. İlki ada çayı ter bezlerini yavaşlatır. İkincisi ise antibakteriyel özelliğiyle bir bitkidir. Hem daha az terlersiniz hem de bakteri oluşumunun önüne geçmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.