Cilt Kanserinden Korunma Yolları

Cilt Kanserinden Korunma Yolları

Cilt kanserinin tedavilerinde en başta gelen kozmetik sonuçları göz önüne aldığımız da cerrahi müdahaleler gelmektedir. Cerrahi müdahaleyle tedavi oranı %95’tir. Cerrahi sınırları temiz olduğu zaman bu oran %99’a kadar çıkmaktadır. Cilt kanserinin tedavilerinde tümörün büyüklüğü, tipi, yerleşim yerleri ve nüks olan tümör olup olmadığı önemlidir. Tümörü temizleme sınırı ise 2-5 mm arasında değişiklik göstermektedir. Eğer kutuplar pozitif ise tümör bulunuyorsa tekrar etme oranı da %40’a yükselir.

Bazı bölgelerden bulunan tümörün büyüklüğü eğer cerrahi tedaviye uygun değilse radyoterapi uygulanabilmektedir. Lazer tedavi de günümüzde son zamanlar da oldukça faydalı sonuçlar verir. Kriyocerrahi, tümörün -40 dere de sıvı nitrojen kullanarak dondurulması şeklinde uygulanmaktadır Bu yöntemle cerrahiyi reddeden hastalar üzerinde kullanılabilmektedir. Eğer tümör çok geçikmiş ise cerrahi ve radyoterapi sınırlarını da aşmışsa, kemoterapi de bir seçenek olmaktadır. Tümör küçültülebilirse diğer tedavi yaklaşımlarına da geçilebilmektedir. Ayrıca da cildin üzerinde lokal olarak bazı kanser ilaçları da kullanılabilmektedir.

Dünya da kendini kanıtlamış fakat geçerliliğini kaybetmiş olan halen de ticari amaç ile kullanılan metabolik beslenme rejimleri de tedavi olarak sunulmaktadır. ‘’ Hoxsey tedavisi’’ şifalı bitkilerinin yer aldığı katı bir diyettir Bu diyet türü ise temel kanser tedavisine alternatif bir yaklaşım geliştirebilmektedir. Ama bu tedavi yöntemi ABD’de gibi yerler de yasal değildir. Tjuana ve Meksika da bazı yerlerde kullanılabilmektedir

Joxsey tevdisinde potasyum, uyanür ve pek çok şifalı bitkiler sirke, domuz eti, turşu, domates, karbonatlı içecekler, tuz, şeker, beyaz un diyetten çıkarılmıştır. C vitamini, kalsiyum, demir, maya ve greyfurt suyu beslenmede önemli bir yer almaktadır. Duruma göre de mineraller eklenebilmektedir. Bu yaklaşımın vücudu toksinlerden arındırdığı gibi bağışıklık sistemini de güçlendirdiği vücut kimyasını dengeleyebildiği böylelikle kanseri kontrol edebileceği de düşünülmektedir

Güneşe Gözlüksüz ve Şapkasız Çıkmayın

Saat 09.30-17.00 aralarında güneşe çıkmayın. Daima organik nemlendiriciler kullanın.  Papatyaların karışımında cildi organik olarak koruduğu bilinen bitkisel karışımlar zeytinyağının da yaşlılığa bağlı bir şekilde cilt kanserlerini gerilettiği hayvan deneylerinde bilimsel bir şekilde kanıtlanmıştır. Kalawalla Honduras ormanlarında yetişen bir bitki türüdür. Cilt kanseri riskini ve ultraviyole ışınlarının ciltte meydana getirebildiği tehlikeleri büyük oranda azaltmaktadır.

Yeşil Çay İçin

  • Nar suyunun bazı yerler de lokal olarak kullanıldığı takdir de cilt kanserlerini azalttığı hayvanlar üzerinde bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • Günde en az iki-üç bardak yeşil çayın tüketilmesinin dışında lokal olarak vücuda sürülmesinin de etkili olduğu ortaya konmuştur.
  • Betakarotenler cilt kanserinden korunmadan faydalı gıdalar olarak bilinirler. Günde bir bardak domates suyu tüketilmesinde havuç salatası ya da günde yarım bardak havuç suyu içilmesi cildi kanserden korumaktadır.
  • Nar suyu, selenyum, E vitamini ve C vitaminin de cilt kanseri oluşumunu yavaşlattığı genel olarak bilinmektedir.
  • Afrika bitkisi olarak bilinen Buldog rotun cilt sağlığını koruğu ve cilt kanserlerini önlediği bazı hayvan deneylerinde gerçekleşmiştir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.