Adet Söktürücü Bitkiler ve Kullanımları

Adet Söktürücü Bitkiler ve Kullanımları

Adet Söktürücü Bitkiler ve Kullanımları  Adet söktürücü olarak egzersiz yapmanın yanı sıra, adet söktürücü bitkilerden de destek almak isteyenlere..bitkiler ve kullanımları, her kadının işine yarayacak ve düzenli dönemlerde yaşanan geç regl olma durumunu kontrol altına alınmasını sağlayacaktır.

Kadınlar her dönem düzenli bir şekilde regl olurlar. Ancak bazı sebeplerden dolayı adet gecikebilir. Adet gecikmesinde kadın hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendini rahatsız hisseder. Vücudun belirli bölgelerinde şişme, sivilce, depresyon, gerginlik, tahammül edememe gibi bir takım sorunlar kendini belli etmeye başlar.

Kadınların adet gecikmesinde genel olarak doğum kontrol hapları kullanarak adetin sökülmesini beklerler. Ancak bu yöntem yerine adet söktürücü bitkiler kullanmak en iyisidir. Böylece vücuda kimyasal girmez ve tamamen doğal bir yol ile adeti söktürürsünüz.

 

Adet Söktürücü Bitkiler ve Kullanımları

Adet olamayan her kadında ağrı ve sancılar olur. Bu ağrı ve sancıları geçirmek ve adeti düzene sokmak için faydalı bitki ve karışımlar vardır. Bu karışımlar hem adet sancılarını hem de geciken kanamayı önler.

Adet günü geldiğinde kanamanın olmaması kadını rahatsız eder. Regli geciken kadın gün içerisinde bir çok olaydan etkilenir, sinirlenir ve ruhsal olarak çöküntü içerisine girer. Her ne kadar arkadaş tavsiye ile doğum kontrol hapı önerilse de bu ilaçlar kortizon içerdiğinden “kıllanma” ve “kilo alımı” yapar.

Bu kimyasal yerine sizlere adet söktürücü bitkiler ve karışımlar ile regl dönemini düzene sokmanıza hem de adet gecikmesine çözüm olacak bitkiler ve kullanımından bahsedelim.

Adet Söktürücü Papatya Çayı

Kadınların en çok kullandığı ve adet söktürücü bitkisel çay papatya çayıdır. Papatya çayını normal bir çay demler gibi demleyerek için. Kısa süre içerisinde adet sökülecek ve sizi rahatlatacaktır. Ancak duruma hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. Çünkü en iyi adet söktürücü papatya çayıdır.

 

Adet Söktürücü Biberiye Çayı

Adet söktürücü bitkisel çaylardan biriside biberiye çayıdır. Aktardan kolayca temin edebileceğiniz biberiye çayını demleyin ve için. Adet gecikmesini düzene sokarak hızlı bir şekilde adet söktürecektir.

Bunların dışında adet söktürmek için aşağıdaki bitkileri kullanabilir ve duruma çözüm bulabilirsiniz.

 • Adet sancısı ve adet sökülmesi için at kuyruğu otu kullanılabilir. At kuyruğu otunu çay demler gibi demleyin ve için. Ancak at kuyruğu otunu içmek her baba yiğidin harcı değildir. Çok sert bir tadı vardır. Bu nedenle çay içerisine bal eklemenizi tavsiye ederim.
 • Civan perçemi veya çörek otunu kaynatıp içmek, adet gecikmesini önler. Aynı zamanda kısır olan kadınlara da iyi geldiği söylenir. Bunun dışında menapoz dönemine girmiş kadınların yaşadığı problemlere iyi geldiği bilinmektedir. Dilerseniz bu karışımın içerisine sığır kuyruğu da ekleyebilirsiniz.
 • Dereotu da iyi bir adet söktürücüdür. Dereotunu yemeklerde, salatada, cacık içinde, poğaçalar da tüketebilir ve kullanabilirsiniz. Bunun dışında dereotunu havanda dövüp, kaynatıp, suyunu da içebilirsiniz. Bu şekilde de adet söktürücü özelliğinden faydalanabilirsiniz.
 • Bir çay kaşığı kekiği kaynatın. İçerisine bir kaşıkta bal ekleyip, için. Günde tam üç defa uygulayabilir ve kısa sürede adet söktürebilirsiniz.
 • Aktardan satın alacağınız çiriş otu ile adet gecikmesi sorunu yaşadığınızda kullanabilirsiniz. Çiriş otunu kaynatıp bal ile karıştırın. Karışımı bir dikişte bitirin ve adet olmayı bekleyin.
 • Adet söktürücü olarak çörek otu ve balı karıştırıp yiyebilirsiniz.
 • Adet döneminde ağrı ve sancı varsa kuş dili ile balı karıştırıp, yiyin. Özellikle aç karnına yediğinizde adet ağrısına çözüm olacaktır.
 • Adet gecikmesi problemi yaşıyorsanız adet dönemi öncesinde kereviz tüketirseniz, sorunsuz bir regl dönemi geçirebilirsiniz.

 

Yukarıda sizlere verdiğimiz tüm bitkiler hem adet sancısı kesmek hemde adet söktürücü olarak kullanılabilir. Dilerseniz size birde adet söktürücü bitkisel bir çay tarifi verelim.

Adet Söktürücü Bitki Çayı

Adet sancınız varsa veya adet döneminiz geciktiyse söktürmek için aşağıdaki bitki çayını hazırlayıp, kolay bir şekilde regl olabilirsiniz. Önce malzemeleri verelim.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı ada çayı
 • 1 tatlı kaşığı karabaş otu
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 1 tatlı kaşığı maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kiraz sapı
 • 1 tatlı kaşığı papatya
 • 1 tatlı kaşığı civanperçemi
 • 1 tatlı kaşığı nane

Nasıl Yapılır?

Adet sancısına, adet gecikmesine ve adet kanamasının sökülmesini sağlayacak bu bitkileri uygun bir kase içerisinde birleştirin. Elde ettiğiniz karışımı, normal çay demler gibi demleyin. Demlendikten sonra bir kupa bu bitki çayından için. Adet sancınız geçecek. Aynı zamanda adet söktürücü görevini görecektir.

Adet söktürücü bitki çayı içerisinde kullanılan ada çayı, kimyon ve kiraz sapı, söktürücü özelliği ile hem sizi rahatlatacak hemde ağrılarınızı kesecektir.

Adet Söktürücü İlaçlar ve Kullanımları

Adet söktüren ilaçlar genel olarak gebelikten korunmak üzere kullanılan ilaçlardır. Hatta bazı hekimler adet söktürmek için bilinçli olarak hastalarına doğum kontrol hapı kullandırır.

Doğum kontrol hapı kullanan kişi hamile değilse kullandıktan sonra rahim duvarları baskıya uğrar ve bunun sonucunda pis kan vücuttan atılır. Ancak unutmamak lazım ki, doğum kontrol hapları “kıllanma” ve “kilo aldırma” gibi sorunları da beraberinde getirir.

Adet Söktürücü İlaç İsimleri

Regl döneminde adet olmama veya zor olma şikayeti ile hekime gittiğinizde size önereceği ilaçlar şöyledir;

 • Tarlusal 5 mg Tablet
 • Luteynyl 5 mg Tablet
 • Duphaston 10 Mg Tablet
 • Cyclo- Progynova Draje
 • Apranax Fort 550 mg  Tablet
 • Naprosyn CR 750 mg 10 Tablet
 • Advil Liquigel 200 Mg 20 Kapsül

Adet söktürücü yiyecekler hakkında da bilgi vermek istiyorum. Zerdeçal, civan perçemi, kereviz, maydanoz, dereotu, at kuyruğu, yabani kekik gibi bitkiler ve gıdalar adet olmada size çok yardımcı olacaktır.

Dipnot : Adet söktürücü ilaç kullanılmadan önce mutlaka gebe olup, olmadığınıza dikkat etmelisiniz. Eğer hamile olma gibi bir durumunuz varsa kesinlikle kullanmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.