Saç Tipleri ve Özellikleri

Saç Tipleri ve Özellikleri

Bugün sizlere Saç Tipleri ve Özellikleri hakkında detaylı olarak bilgi vermek istiyorum. Böylelikle sizde kendinize hangi saç tipisiniz yanıtını almış olacaksınız.

Saç tipleri normal saç tipi, kuru saç tipi, ince saç tipi, kepekli saç tipi ve yağlı saç tipi olarak 5’e ayrılır. Şimdi bu saç tiplerini detaylı olarak sizlere anlatalım.

 

Saç Tipleri ve Özellikleri

Normal Saç Tipi ve Özellikleri : Normal saç tipinin en büyük özelliği kalın ve yoğun olmasıdır. Normal saç tipleri yıkandığı zaman güzel bir parlaklığa kavuşur.

Normal saçlarda görülen nadir problemlerden birisi saç uçlarında kırılmalar olur. Ya bu saçların kırıklarını aldırmanız yada saç uçlarına extra kremleme yapmanız gerekebilir.

Kuru Saç Tipi ve Özellikleri : Kafa derisinde yağ bezeleri bulunur. Eğer bu yağ bezeleri yeteri kadar yağ üretmezse ve saçınıza gereken yağı sağlayamazsa saçların kurumasına yol açar. Özellikle saç düzleştirici, perma, saç boyama yapan kişilerde kuru saç tipi daha yaygın olur. Yaptığınız bu işlemler saçın kurumasına neden olur. Aynı zamanda hasar görmüş saçlar zayıflar ve kolayca kırılabilir, sertleşebilir ve uçları çatallaşır.

Kuru saç tipi, orta yaşlara geldikçe saçlarınızın beyazlaşma zamanında da ortaya çıkabilir. Bunun nedeni de yaş ilerledikçe saç dipleri daha az yağ üretir ve saçlara gerektiği yağı veremediğinden kuru saçlara sahip olur çıkarsınız. Aynı zamanda saçları kurutan diğer etkenler arasında çok fazla güneşte durma, klorlu su ve deniz suyu saçlarınızı kuru saç tipine çevirecektir.

ince Saç Tipi ve Özellikleri : İnce saç genellikle hacimsiz, gevşek ve sanki saçınız dökülmüş gibi gözükür. İnce saçlar her zaman yağlı olmayabilir.

İnce saçlar, parmaklarınızı saçlarınızın arasına aldığınızda neredeyse hissedemeyecek kadar incelikte olan saç tipleridir. Özellikle kimyasal yani boya türevleri, düzleştirici, perma gibi durumlara maruz kaldığında çok kolay kopabilir, kırılabilirler.

Kepekli Saç Tipi ve Özellikleri : Saçlarda kepek oluşmasının nedeni saç diplerinin aşırı keratin üretmesinden kaynaklanmaktadır. Kısacası kafa derisindeki hücrelerin çok hızlı şekilde yaşlanmasından kaynaklanmaktadır. Cilt hücreleri zamanla yaşlanır.

Yaşlanan bu hücreler birbirine yapışarak dışarıya pul pul atılır. Bu nedenle saçlarda kepek oluşur. Kepekli Saç tipine sahip olanlar, kepek durumu ilerledikçe yıkama ve şampuanla çözüme ulaşamazlar.

Yağlı Saç Tipi ve Özellikleri : Yağlı saç tipleri kökleri zayıflamış, artık saç kökleri saçları kaldıramayacak kadar zayıf ve kafa derisine yapışık hale gelmiş saç tipidir.

Yağlı saçlar özellikle hormonların en yüksek olduğu (ergenlik, gebelik) çeşitli saç bakım ürünleri kullanıldığında, aşırı yağ üretimine neden olur. Aşırı yağlanmış saçlara tavsiye olarak her gün yıkanması tavsiye edilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.