Stevia Nedir? Ne İşe Yarar? Stevia Faydaları Nelerdir?

Stevia Nedir? Ne İşe Yarar? Stevia Faydaları Nelerdir?

Stevia Nedir? Ne İşe Yarar? Stevia Faydaları Nelerdir? fadalı olacağını düşündüğümüz yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Stevia Nedir?

Şekerin damakta bıraktığı tatlı hissi sever ama kalorisinden bertaraf olmak isteriz. Çayımızı şekersiz içemez, fakat şekerin vereceği kaloriyi de almak istemeyiz.

Rafine şeker tüketiminin kan şekerinde yükselme, kalp rahatsızlıkları ve obezite gibi sağlık sorunlarına neden olabildiği düşünüldüğünde, şeker tadı veren tatlandırıcıların kullanımı devreye girer. Şeker yerine kullanılan tatlandırıcılar arasında sukraloz, sakarin ve aspartam en bilinenleridir. Bir de şeker otu ya da şeker bitkisi denilen  bir madde vardır ki Paraguay ve Brezilya’da asırlardır tatlandırıcı ve hatta tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Japonya’da da uzun yıllardır pek çok kişi tarafından tatlandırıcı olarak kullanılan stevia bitkisi kan şekerini düzenleyen yanıyla da hayli şöhret kazanmıştır. Stevia bitkisinin insülin duyarlılığını ve insülin salınımını artırıcı etkilerinin olduğu da ispatlandığından, diyabet tedavisi sürerken de hekimler tarafından kullanımı desteklenmektedir.

Stevia bitkisinde bulunan steviosid maddesi, dildeki tat reseptörleri tarafından normal şekerin yaklaşık 300 katı daha şekerli algılandığından, çok azıcık miktarları ile tatlandırma işlemi yapmak olasıdır. Bu yüzden bir tutam stevia bitkisi tozu ile 1 litre içecek tatlandırmak mümkündür. Stevia tatlandırıcı ile kalori almadan çay, kahve, limonata içmek mümkün.

Stevia Bitkisi Faydaları

  • Şeker otu yahut şeker bitkisi de denilen stevia bitkisinin cildi besleyen, sıkılaştıran ve kırışıklıkları açan bir özelliği de vardır. Bu sebeple cilt bakımı için son derece uygun bir maske olabilir.
  • Diyabet tedavisinde destek sağlar.
  • Sivilcelere iyi gelen ve sivilceleri azaltan bir özelliği vardır.
  • Yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir.
  • Mide ve bağırsak florasını korur
  • Depresyon, kabızlık ve sinirlilik hallerine iyi gelir.
  • Asit alkali dengesini korur
  • Biline herhangi bir yan etkisi yoktur.

Stevia Bitkisi Nasıl Kullanılır

Stevia bitkisi çay ve kahveyi tatlandırmak için kullanılabildiği gibi, pasta, kurabiye ve tatlıların yapımında da kullanılmaktadır.

Stevia bitkisi piyasada taze olarak kullanılabildiği gibi toz formunda ve tablet olarak da satılmaktadır.

Stevia bitkisi aynı bitki çayı gibi suyun içinde demlenerek da tüketilebilir.

Şeker hastaları ile yüksek tansiyonu olan kişilerin de rahatlıkla kullanabileceği stevia bitkisi çocuklar tarafından da rahatlıkla kullanılabiliyor. Ancak hekime danışılarak ve anne babalarının gözetimi altında olacak şekilde.

Stevia Nerede Satılır

Stevia bitkisi nereden alınır, stevia bitkisi genelde eczanelerde ve e- ticaret sitelerinde satılmaktadır. Stevia fiyat olarak aspartam ve diğer tatlandırıcılara nazaran biraz pahalıdır. Splenda ile hemen hemen aynı fiyatta olan stevia bitkisinin 20 gramı 25 TL civarında satılmaktadır.

Stevia Zararları

ABD’de sağlık bakanlığı tarafından onaylanmamış olan stevia bitkisinin, yapılan araştırmalar sonucunda sindirim problemleri oluşturabileceği ortaya konulsa da bu sav kanıtlanmamıştır. Stevia bitkisi ve stevia tatlandırıcı kullananlarda zaman içinde sindirim problemleri oluştuğu gibi, tüketilen gıdaların enerjiye dönüşme kapasitesinde azalma görülebiliyor. Bazı kaynaklarda da stevia bitkisinin erkeklerde kısırlığa sebep olabileceği belirtilmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.