Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar

Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar

Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar Doğa insanlara o kadar çok yarar sağlıyor ki , hemen hemen her çare tabiatın insanlara sunduğu gıdalar içerisinden çıkıyor. Bu yazımızda sizlere metabolizması yavaş çalışanlar için ve metabolizmayı hızlandıran baharatlar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bir çok yemek ve içeceklerde metabolizmayı hızlandıran mineral ve vitaminler mevcut ancak her seferinde bu yemekleri ve içecekleri almamız mümkün değil. Bu nedenle yemeklerinizde bile kullanabileceğiniz baharatlar sayesinde metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar

Metabolizmayı hızlandıran baharatlar içerisinde biberiye , kekik , zerdeçal , zencefil , kırmızı pul biber , tarçın , sivri biber , mercan köşk , keten tohumu gibi baharatlar metabolizmayı hızlandıran baharatlar arasındadır. Peki bu baharatların etkilileri nedir diye soracak olursanız, metabolizmayı hızlandıran baharatların etkileri olarak sizlere anlatalım.

Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar ve Etkileri

Metabolizmayı hızlandırmak için aşağıda olan baharatları yemeklerinizde ve yiyeceklerinizde kullanmanız sonucunca metabolizmanızı hızlandırarak sağlıklı kilo ve diyetler yapabileceksiniz. Şimdi sizlere bu baharatlardan bahsedelim.

Biberiye : Özellikle hızlı bir şekilde diyete başlamak isteyenler biberiye baharatını kullanabilir. Biberiye kullanıldığında vücut ısınır. Vücudun ısınması ile beraber yağ yakımı artar ve vücut hızla kilo vermeye aynı zamanda da metabolizma hızlanır. Metabolizmanızı hızlandırmak için yaptığınız yemeklerde biberiye kullanabilirsiniz.

Kekik : Kekik yağların yakılmasını sağlayan ve metabolizmayı hızlandıran bir baharat çeşididir. Ayı zamanda metabolizmayı canlandırıcı özelliğe sahiptir. Kekik kullanıldığında günlük yediğiniz yemeklerin vücuda sağladığı yağı parçalar ve yağ depolamayı azaltır. Bununla beraber az yağ depolayan vücut , zamanla kilo vermeye başlar ve metabolizma hızlanır.

Zerdeçal : Zerdeçal baharatı , vücutta metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda vücuda detoks etkisi yaratır.

Zencefil : Zencefil , yediğiniz yiyeceklerin çok daha kolay hazmedilmesini sağlar. Bir nevi sindirim sistemine yardımcı olur. Zencefil aynı zamanda anti enflamatuar özelliğine sahiptir. Zencefili ne kadar sık tüketebilirseniz , metabolizmanız o kadar hızlanacaktır.

Kırmızı Pul Biber : Kırmızı pul biber metabolizmayı hızlandıran bitkiler arasındadır. Ancak kırmızı pul biber diğer bir yandan da iştah açmaktadır. Bu nedenle iştah açıcı özelliği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Tarçın : Metabolizmayı hızlandıran diğer bir baharatta tarçındır. Tarçın , kan şekerini dengelerken aynı zamanda düzene sokar ve antioksidan özelliğe sahiptir. Metabolizmanın hızlanmasında önemli rol oynayan baharatlardan bir tanesidir.

Keten Tohumu : Keten tohumu midedeki suyu toplar ve şişer, bu da kişiye tokluk hissi sağlar. Bağırsakların daha hızlı çalışmasına neden olur ve tuvalet ihtiyacını arttır. Sindirim sisteminde meydana getirdiği etkiler, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. 1 yemek kaşığı keten tohumunu 1 kase yoğurt ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Keten tohumunun tokluk hissi vermesini sağlamak için, yoğurtla birlikte tükettikten sonra 2 – 3 bardak su içmeniz gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.