Dekolte Bölgesi Sivilceleri İçin Çözümler

Dekolte Bölgesi Sivilceleri İçin Çözümler

Hormonlardaki değişimler, vücut yağ dengesinin bozulması gibi çeşitli sebepler dekolte bölgesinde sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Kadınların yaz ve bahar aylarında, kabusu haline gelen sivilcelerden kurtulmak için çeşitli maskeler ve tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Güzelliğinizi maskeleyen sivilceler, nahoş bir görüntüye sebebiyet verebilir. Çeşitli bitkisel yöntemler veya ürünler dekolte bölgesi sivilcelerini yok etmek için yardımcı olabilir.

Dekolteli elbise veya deniz temalı tatillerinizde mayo ve bikini giymeyi zorlaştıran dekolte bölgesi sivilceleri, kızarık halleriyle göz zevkinizi de bozmaktadır. Yüzünüzdeki sivilcelerden sonra bir de dekolte ve göğüs bölgesinde kendini gösteren bu sivilcelerden çeşitli yöntemler ve çözümlerle kurtulmak mümkün. Evde kendiniz bu yöntemleri uygulayarak, sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Dekolte bölgesi sivilceleri için çözümler, birden fazladır. Yoğurt maskesi, bal ve süt maskesi, sivilce karşıtı temizleyiciler, tropikal kremler, salisilik asit içeren sabunlar, su tüketimi gibi çeşitli yöntemleri deneyebilirsiniz.

Yoğurt maskesi: 1 çay kaşığı limon suyu, 2 çay kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı balı iyice karıştırmanız gerekmektedir. Ardından sivilcelerin olduğu dekolte bölgesine karışım sürülmelidir. Maskenin kuruması için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Daha sonra ılık suyla maskeyi yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi, haftada birkaç kez, sivilcelerden kurtulana kadar uygulayabilirsiniz.

Bal maskesi: 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay bardağı su ve 1 çay kaşığı tuzla bir maske hazırlayabilirsiniz. Tuzu suyun içerisine atarak erimesini sağlamanız gerekmektedir. Daha sonra balı ilave ederek iyice karıştırdıktan sonra dekolte bölgesindeki sivilcelere uygulayabilirsiniz. 30 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Haftada 1 kez uygulamanız gerekmektedir.

Sivilce karşıtı temizleyiciler: Bir sonraki yöntem salisilik asit içeren temizleyiciler kullanmanızdır. %2 salisilik asit, bir peeling eldiveniyle sivilcelerin olduğu bölgeyi ovalamanız ve temizlemeniz gerekmektedir. Her 3 ayda bir eldivenin değiştirilmesi gerekmektedir. Ovalamalarınızı hafifçe gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Tropikal kremler: Alacağınız kremlerin içerisinde %2 ve %5 arasında salisilik asit bulunuyorsa, yine sivilceleri yok etmek için etkili bir yöntemdir.

Su Tüketimi: Bol bol su tüketmek, sivilce oluşumunu azaltmada etkili yöntemlerden bir tanesidir. Cildin yağ dengesi korunduğu için su içmek de sivilcelerin azalmasında etkili olacaktır.

Beslenme: Beslenmeniz de sivilce oluşumunda önemli bir yer tutmaktadır. Taze meyve sebzelerin bol bol tüketilmesi önemlidir. Omega 3 yağ asitleri içeren besinlerin ve keten tohumunun tüketilmesine özen gösterilmelidir. Abur cuburlardan ve kızartma tarzı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Şeker ve tuzun yanı sıra kafeinin azaltılması da önemlidir.

Aspirin Hamuru: 2 aspirini ezerek, 1 çay kaşığı su ve bir çay kaşığı bal ile karıştırarak dekolte sivilceleriniz için yeni bir maske hazırlayabilirsiniz. Sivilceli bölgelere sürerek 10 dakika boyunca kuruttuktan sonra soğuk veya ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Dekolte Sivilceleri İçin Birkaç Öneri

Dekolte bölgesi sivilceleri için çözümlere daha sivilceler oluşmadan veya tekrar oluşmasını engellemek adına da başvurabilirsiniz. Bunlar şöyledir:

  • Geceleri uyurken, gün içerisinde giyilen kıyafetlerden ziyade yeni ve temiz kıyafetler giyilmelidir.
  • Kolye veya çeşitli aksesuarlar boyun ve dekolte bölgesinde sivilce oluşumuna sebep olabilirler. Cildinizi tahriş etmeyecek aksesuarlar tercih etmelisiniz.
  • Dekolte bölgesindeki sivilceler için sıklıkla duş almak ve duş sonrası yağsız ve sivilce oluşumunu tetiklemeyecek krem kullanılmalıdır.
    Dekolte sivilceleri için haftada bir maske uygulamak, etkili sonuçlar doğuracaktır.
  • Ciltteki bakterileri arındırmak ve vücuttaki toksik maddelerin dışarı atılması için yeşil çay içmek önemlidir. Sivilce oluşumunun da önüne geçilebilir.
  • Stresten uzak durmanız önemlidir. Stres sivilce oluşumunu tetikleyici bir rol oynar. Sebum artışına sebep olacağı için mümkün olduğunca sakin bir yaşam benimseyebilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.