Sivilce Nedenleri

Sivilce Nedenleri

Sivilce neden çıkar sebepleri nelerdir? Sivilcelerin çıktıkları bölgede hastalıklardan uzak durmak için bakterilerle savaşmaktadır. Bu tür durumlarda bol bol dinlenin, vücudunuzu rahatlatacak aktiviteler de bulunmalısınız, az az uyumalısın, derin nefes egzersizleri yapmalısınız, bol bol su tüketmelisiniz. Sabah akşam yüzünüzü yıkamalısınız ve her yıkamadan sonra ise mutlaka yüzünüzü kurutmalısınız.

Sivilce Neden Çıkar?

Sivilce, vücuttaki yağ birikiminin deri üstüne çıkmasıdır. Bir çeşit deri hastalığı olarak kabul edilebilir.  Çoğu zaman yağ aknesi olsa da, bazı durumlarda enfeksiyon, bazen de dahili organların akut veya kronik rahatsızlıklarından kaynaklanan sivilceler olabilir.

Aslında organ problemlerinden kaynaklanan sorunlar tam olarak sivilce değildir. Bunlar daha çok alerjik reaksiyona benzer. Ama görüntülerini ayrıştırmak çok da kolay değildir.

 • Yüzde çıkan sivilceler dibi kızarık, tepesi beyaz yumru şeklinde küçük yapılardır. Bunlar kimi zaman fındık büyüklüğüne ulaşabilirler ki, bu patolojik sayılabilir, bu tip sivilceler kaşınabilir, acı verebeilir, hatta büyük ihtimalle enfekte olup yaralara dönüşebilir. Bu sebeple büyük ve yoğun sivilcelerin vakit kaybedilmeden tedavisi şarttır.
 • Sırtta sivilce, enfeksiyonlardan, gözenek anomalilerinden, hormonal hareketlilikten veya harici olmayan iç hastalıklardan kaynaklanabilir. Yine en çok ergenlik dönemindeki bireylerde olmak üzere herkeste görülebilmesi muhtemeldir.
  Sırt bölgesi vücudun zor temizlenen ve yağ hücrelerinin çok fazla olduğu bir bölgesidir. Deri gözenekleri burada da vardır ve sırtta sivilce oluşumu pek tabii mümkündür. Hatta bazı hastalarda sırtta sivilce oluşumu hayat standartlarını etkileyen boyutlara gelebilir, örneğin sırt üstü yatamayan hastalar da rapor edilmektedir.
 • Sivilceler çok yoğun ve boyutları büyükse derhal bir hekime kontrol olmak gerekir. Zira yoğun sivilce oluşumu, başta karaciğer hastalıkları olmak üzere böbrek ve genel immün sistem hastalıklarının belirtisi olabilir. Özellikle sırtınızda çok yoğun, kaşınan hatta kanayan sivilceler çıkacak olursa derhal hekim kontrolüne başvurunuz.
 • Sivilce oluşumu hiçbir etkene bağlı olmayıp, büyüme ve gelişme sırasındaki hormonal değişikliklerden ve fizyolojik faktörleri olmayan stres, yorgunluk ve diğer psikolojik problemlerden kaynaklanabilir. Fizyolojik sebepleri olmayan sivilceler çoğunlukla akut dönem bittiğinde sona erer. Bu sebeple bu sivilcelere müdahale edilmez, ancak örneğin karaciğer yetmezliğinden kaynaklanan sivilceler, için akut dönem, karaciğer yetmezliği ortadan kalktığında bitecektir ki, buna uygulayacağınız kozmetik tedbirlerin hiçbir kalıcı etkisi olmayacaktır.
 • Ayrıca kalıcı hormon anomalileri (genetik sebepler) hormon tedavisi uygulanmadığı sürece sivilceye sebep olacak ve yine harici tedaviler yetersiz olacaktır.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Sivilce, deri yüzeyinde yer alan, kılların da çıkmak için kullandıkları gözeneklerin tıkanarak, altta kalan yağ hücrelerinin tıkalı noktada birikip, enfekte olmasıyla ortaya çıkan fizyolojik bir rahatızlıktır.

Sivilce normal veya kabul edilebilir değildir. Ancak, ergenlik döneminde vücutta ortaya çıkan hormonal değişikliklere vücut adapte olana kadar bir miktar sivilce oluşumu normaldir, haricen tedavi edilir.

Sivilce oluşumuna sebep olan birincil öge yağ hücreleridir. Yağ hücreleri deri yüzeyinde kaçınılmaz olarak bulunur ancak, atıklarını dışarıya bırakamazlarsa sivilceye dönüşme ihtimalleri vardır. Yağ hücreleri her canlı için iyi bir besin kaynağıdır.Ve birikmiş yağlar enfekte olmaya her an hazırdır. Daha doğrusu, birikmiş yağ kitleleri bakteriler için iyi bir yaşam ortamı oluştururlar.

Vücudu terk edemeyip, deri altında hapsolan yağ hücreleri bakterilerle bir araya geldiklerinde enfekte yapılar ortaya çıkar. İşte bu yapılara sivilce denir.

Kimi zaman organ rahatsızlıkları yağ hücrelerinin aşırı hareketlenmesine ve tamamının vücudu terk edemeyip kimilerinin deri altına hapsolmasına sebep olur bu durumda da sivilce oluşumu yaşanır.

Aslında ergenlik döneminde de hormonlar sebebiyle deri altındaki yağ hücreleri anormal çalıştığından sivilce oluşmaktadır.

Sivilce Oluşumunu Arttıran Faktörler Nelerdir?

Her şeyden önce sivilce yağ hücrelerinden kaynaklanır. Aşırı yağlı bir cilt sivilceye davetiye çıkarır. Bunun yanında deri temizliğinin doğru yapılmaması, derinin herhangi bir şekilde tahriş edilmesi ve iç organlardaki anormallikler sivilceyi artırır.

 • Yağlı besinleri fazla tüketmek
 • Rafine şeker ve glükoz surubunun fazla tüketimi
 • Cildin temizlenmemesi
 • Cildin tahriş edilmesi
 • Yanlış kozmetiklerin kullanılması gibi etkenler sivilce oluşumunu artıracaktır.

Cilt ıslak olduğunda tozu toplar ve sivilce oluşmasına neden olur.

Sindirim sisteminizin sağlığınız için, abur cubur, işlenmiş gıda ve yağ tüketiminizi azaltınız.

 1. Salatalık gibi su oranı yüksek olan gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz.
 2. Karaciğer sağlığınızı korumak amacıyla alkol, yağlı yiyecekler ve süt ürünlerin uzak durmaya çalışın. Beslenmenize dikkat edin ve günde 30-40 dakika hafif egzersiz yapın, size yetecek kadar uyuyun ki karaciğeriniz dinlenme fırsatı bulabilsin.
 3. Böbrek sağlığınız için, göz çevresinde bulunan her şey sıvı eksikliğinin işaretidir. Günlük olarak bol su tüketmeye çalışın. Gazlı içecek, kahve ve alkolden de uzak durmayı ihmal etmeyiniz.
 4. Kalp sağlığınız için, tansiyonunuzu ve B vitamini seviyenizi ölçtürmeyi ihmal etmeyiniz. Bol baharatlı gıdalardan ve etten uzak durmalısınız. Kolesterolünüzü düşük tutmaya çalışın. Zararlı yağ içeren gıdalar tüketmemelisiniz. O gıdaların yerine Omega 3 ve Omega 6 gibi yağ açısından zengin olan balık, keten tohumu, fındık gibi gıdaları tüketmelisiniz.
 5. Hormonlar da sivilceler çıkmasına etkendir. Sivilceler aşırı stres ve hormonal değişiklerde kaynaklı olarak da çıkmaktadır. Sivilcelerin çıkmasını engellemek amacıyla yüzünüzü sürekli olarak temiz tutun, yeteri kadar uyuyun uykusuz kalmayın, lifli sebzeler tüketin.
 6. Mide sağlığınız için, Lifli gıda tüketimini arttırın, vücudunuz toksin yükünüzü azaltmak için bitkisel çaylar tüketebilirsiniz.

Sivilce çıkan bölgeleri sıralayacak olursak yüzümüz, alnımız, genital bölge, bacaklar ve en ciddi problemler yaratan bölge kulakta rahatsız edici sivilcelerin çıktığınız söyleyebiliriz.

blank

Sivilce Neden Oluşur 

Sivilce çıkmasının nedenler bir çok faktöre bağlı olduğu gibi tüketilen gıdalar ile de doğrudan bir bağlantısı bulunmaktadır. Sivilce oluşumu nedenleri başlıca şu şekildedir;

Ergenlik

Ergenlik vücutta oluşturduğu hormonal değişiklikler sayesinde deride üretilen yağ oranında artırıyor. Tabi yağ oluşumları sırasında gözeneklerde tıkananlar, tıkanıp enfeksiyon oluşturanlar oluyor. Tıkanan gözenek akne oluşumu için ilk başlangıcı oluşturuyor. Sonra tıkanan gözeneklerde bakteri oluşmaya ve iltihaplı aknelerin oluşumuna sebep oluyor. Siyah noktalar, irin ile dolu şişkinlikler, deride oluşan hassasiyet, kırmızı şekil de gelişen sivilcelerin oluşumuna sebebiyet veriyor.

Kozmetik ürünler

Bu ve buna benzer ürünler kullanım esnasında değilde çok sonradan oluşum gösterip başınıza bir sürü problemler açabiliyor. Kozmetik ürün kullanırken çok dikkat etmeli, kullanım esnasında problem oluşturmayacağını fakat daha ileride oluşturma risklerini gözden geçirmekde fayda vardır.

Stres

Stres kişide huzursuzluk, mutluluk kaybı oluşturan ve insanın her dönemde yakalanmak istemediği bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Stresli dönemlerde farkında olmadan cildiniz de bulunan sivilceleri patlatıp sivilcelerin daha çok yayılımına ve iz kalmasına sebebiyet verebilmekteyiz. Stresli olduğumuz zamanlarda bu ve buna benzer konulara dikkat etmekte fayda vardır.

Kullandığımız İlaçlar

Lityum, fazlaca B12, androjen, kortikosteroid gibi bu ve buna benzer içeriğe sahip ilaçların vücutta akne oluşumunu tetiklediği araştırmalar sonucunda bulunmuştur. Burada dikkat edilmesi gereken şey sivilce yaptığı kanısında olduğunuz herhangi bir ilacınızı hekiminize danışmadan değiştirmeyin veya kullanımını bırakmayın

Genetik faktörler

Genetik faktörler araştırmalar sonucunda bu ve buna benzer durumlarda etkili olabileceğini belirtmişlerdir. Böyle bir akne probleminizde hekiminize başvurmanız ve gereken tedavileri uygulamanızı tavsiye ederiz.

Adet Dönemleri

Kadınlarda adet dönemlerinde hormonal değişikliklerden dolayı akne oluşumuna rastlanılabilir. Bu ve buna benzer sivilcelerinizi kesinlikle sıkmamanız, el ile müdahele de bulunmamanızı tavsiye ederiz

Sağlıksız Beslenme

Sağlıksız beslenme akne oluşumunu en çok etkileyici faktörlerdendir. Aşırı karbonhidrat tüketimi bu durumu fazlası ile tetiklemektedir.

Sigara

Sigara vücutta oluşturduğu bir çok olumsuzluğun yanı sıra, akne oluşumunu da tetikliyor. Çok fazla sigara içilen ortamlarda kalmak, kapalı alanlarda sigara içilen alanlarda kalmak bu durumun oluşmasına katkı sağlıyor.

Meslekten Dolayı Oluşan Sivilceler

Genellik kimyasal ortamlarda çalışan, petrol yağları, kömür katranı ve daha sayamadığımız bu ve buna benzer işlerde çalışanlarda bu gibi mesleki akne problemlerine maruz kalabilmektedirler.

Özellikle kadınlarda yumurtalık kisti rahatsızların da sivilce oluşumu kendini gösterebiliyor. Bu gibi durumlarda önemli olan şudur eğer ergenlik sivilceleriniz sizlerde 10 yıldan fazladır devam ediyorsa mutlaka bir hekime danışmanız  gerekmektedir.

Veyahut sivilceleriniz vardı. Bu yüzden tedaviye başlandı ve herhangi bir sonuç alınamadı. Hala sivilceleriniz devam ediyor ise mutlaka polikistik over dediğimiz rahatsızlıkların incelenmesi gerekmektedir.

Cilde Sürekli Baskı Uygulayan Eşyaları Kullanmak

Örneğin sürekli sırtında çanta taşıyan biri veyahut sürekli oturan biri yada sürekli olarak kafa bandı gibi belli bir alana baskı yapan ürünleri kullanmak, baskı yapılan alanda sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.

Sivilce Nedenleri Karaciğer

Sivilce oluşumları bizlere vücudumuzda olup biten bir çok şeyi ifade edebiliyor. bunlardan bir tanesi de karaciğerde oluşan yağlanma dır. Bu yüzden yağlı yemekten uzak kalmak ve karaciğer yağlanmalarına sebep olabilecek durumlardan kaçınmamız gerekmektedir.

blank

Kulak Memesinde Sivilce Neden Çıkar

Ergenlik döneminde oluşan sivilceler hayatınızda çok rahatsız edici olabilir. Özellikle de ense yüz ve de nadir görülen kulak memelerinde de sivilce çıkabilir. Hadi yüzümüzde sivilce çıkıyor onu anladık Kulak Memesinde Neden Sivilce Çıkar diye soruyorsanız eğer, sivilce (akne) avuç içi ile ayak tabanı hariç vücudumuzun her yerinde çıkan bir tür deri cilt hastalığıdır. Ve genelde ergenlik çağlarda başlar.

Bazen kulak memesinde çıkan sivilcenin büyüklüğü oldukça iri ve çok ağrılı olabilmektedir. Eğer vücudunuz yağlı cilt yapısına sahip ise sivilce çıkma oranı çok yüksektir. Kulak memenizde sivilce çıkmış ve bir türlü geçmiyor ise eczaneden bulabilecek olduğunuz sivilce sabunları var bu sabunu su ile beraberinde kulak memesinde sivilcenin olduğu bölgeyi düzenli olarak yıkayarak 6 hafta gibi bir süreç sonunda kulak memesinde çıkan sivilceden kurtulabilirsiniz. Egzersiz yapıyor ve çok terliyorsanız ki kulak bölgesi bu gibi durumlarda çok terlemektedir.

Egzersizden sonra hiç beklemeden duş almaya çalışın. Çok aşırı yağlı bir cilde sahip iseniz kulak memesinde sivilce çıkabilir. Bunu önlemek için cildinizin aşırı yağ ve üretimi için yağ çözücü etkisi bulunan benzoil peroksit ve buna benzer tropikal türü ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu ilacı kullanırken, dikkat etmeniz gereken ilacı uygulamadan önce yüzünüzü ve kulağınızı yıkayın ardından kurumasını bekleyin kuruduktan sonra, tropikal kremi kulağınızın tüm bölgesine sürün.

Sivilce ile ilgili diğer makaleler;

Boynuz Sivilcesi Nedir? Nasıl Geçer?

İltihaplı Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?

Sivilce Neden Oluşur, Detaylı Anlatım İle Sivilcelere Kesin Çözüm

Sivilce Lekesi Nasıl Geçer

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.