Cilt Bakımı

Sivilce Nedenleri

Sivilce Nedenleri

Sivilcelerin çıktıkları bölgede hastalıklardan uzak durmak için bakterilerle savaşmaktadır. Bu tür durumlarda bol bol dinlenin, vücudunuzu rahatlatacak aktivitelerde bulunmalısınız, az az uyumalısın, derin nefes egzersizleri yapmalısınız, bol bol su tüketmelisiniz. Sabah akşam yüzünüzü yıkamalısınız ve her yıkamadan sonra ise mutlaka yüzünüzü kurutmalısınız.

Cilt ıslak olduğunda tozu toplar ve sivilce oluşmasına neden olur.

Sindirim sisteminizin sağlığınız için, abur cubur, işlenmiş gıda ve yağ tüketiminizi azaltınız.

  1. Salatalık gibi su oranı yüksek olan gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz.
  2. Karaciğer sağlığınızı korumak amacıyla alkol, yağlı yiyecekler ve süt ürünlerin uzak durmaya çalışın. Beslenmenize dikkat edin ve günde 30-40 dakika hafif egzersiz yapın, size yetecek kadar uyuyun ki karaciğeriniz dinlenme fırsatı bulabilsin.
  3. Böbrek sağlığınız için, göz çevresinde bulunan her şey sıvı eksikliğinin işaretidir. Günlük olarak bol su tüketmeye çalışın. Gazlı içecek, kahve ve alkolden de uzak durmayı ihmal etmeyiniz.
  4. Kalp sağlığınız için, tansiyonunuzu ve B vitamini seviyenizi ölçtürmeyi ihmal etmeyiniz. Bol baharatlı gıdalardan ve etten uzak durmalısınız. Kolesterolünüzü düşük tutmaya çalışın. Zararlı yağ içeren gıdalar tüketmemelisiniz. O gıdaların yerine Omega 3 ve Omega 6 gibi yağ açısından zengin olan balık, keten tohumu, fındık gibi gıdaları tüketmelisiniz.
  5. Hormonlar da sivilceler çıkmasına etkendir. Sivilceler aşırı stres ve hormonal değişiklerde kaynaklı olarak da çıkmaktadır. Sivilcelerin çıkmasını engellemek amacıyla yüzünüzü sürekli olarak temiz tutun, yeteri kadar uyuyun uykusuz kalmayın, lifli sebzeler tüketin.
  6. Mide sağlığınız için, Lifli gıda tüketimini arttırın, vücudunuz toksin yükünüzü azaltmak için bitkisel çaylar tüketebilirsiniz.

Sivilce çıkan bölgeleri sıralayacak olursak yüzümüz, alnımız, genital bölge, bacaklar ve en ciddi problemler yaratan bölge kulakta rahatsız edici sivilcelerin çıktığınız söyleyebiliriz.

Kulak Memesinde Sivilce Neden Çıkar

Ergenlik döneminde oluşan sivilceler hayatınızda çok rahatsız edici olabilir. Özellikle de ense yüz ve de nadir görülen kulak memelerinde de sivilce çıkabilir. Hadi yüzümüzde sivilce çıkıyor onu anladık Kulak Memesinde Neden Sivilce Çıkar diye soruyorsanız eğer, sivilce (akne) avuç içi ile ayak tabanı hariç vücudumuzun her yerinde çıkan bir tür deri cilt hastalığıdır. Ve genelde ergenlik çağlarda başlar.

Bazen kulak memesinde çıkan sivilcenin büyüklüğü oldukça iri ve çok ağrılı olabilmektedir. Eğer vücudunuz yağlı cilt yapısına sahip ise sivilce çıkma oranı çok yüksektir. Kulak memenizde sivilce çıkmış ve bir türlü geçmiyor ise eczaneden bulabilecek olduğunuz sivilce sabunları var bu sabunu su ile beraberinde kulak memesinde sivilcenin olduğu bölgeyi düzenli olarak yıkayarak 6 hafta gibi bir süreç sonunda kulak memesinde çıkan sivilceden kurtulabilirsiniz. Egzersiz yapıyor ve çok terliyorsanız ki kulak bölgesi bu gibi durumlarda çok terlemektedir.

Egzersizden sonra hiç beklemeden duş almaya çalışın. Çok aşırı yağlı bir cilde sahip iseniz kulak memesinde sivilce çıkabilir. Bunu önlemek için cildinizin aşırı yağ ve üretimi için yağ çözücü etkisi bulunan benzoil peroksit ve buna benzer tropikal türü ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu ilacı kullanırken, dikkat etmeniz gereken ilacı uygulamadan önce yüzünüzü ve kulağınızı yıkayın ardından kurumasını bekleyin kuruduktan sonra, tropikal kremi kulağınızın tüm bölgesine sürün.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ