Cildi Güzelleştiren Meyveler

Cildi Güzelleştiren Meyveler

Sağlıklı ve dengeli beslenmek insanın kendini hem zinde hem de sağlıklı bir cilde sahip olmasını sağlar. Günlük olarak çoğumuz cildimizi beslemek için dışarıdan besinler alıyoruz. Bunları yaparken de saatlerce zaman geçirmek zorundayız. Fakat amacımız sağlıklı bir cilde sahip olmaksa öncellik olarak cildi içeriden beslememiz gerekmektedir. Bunu da sağlıklı beslenme ile yapabiliriz.

Ahududu

Kırmızı renge sahip olan ayrıca tadı ile dikkat çeken ahududu, A, B1, B2 ve C vitaminlerinden oldukça zengindir. A vitamini cildin sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlamaktadır. C vitamini ise cildi oldukça sıkılaştırır.

Ananas

Sıcak ülkelerde yetişen ananasın hem beden olarak hem de cilt sağlığı için çok faydalı bir meyvedir. Ananas, demir, kalsiyum ile B ve C vitaminler açısından oldukça zengindir. B vitaminiyle yeni cilt hücrelerinin çoğalmasını sağlamaktadır. C vitamini ise kolajen oluşumuna yardımcı olmaktadır.

Armut

Kış mevsiminde rahatlık ile bulabileceğiniz armut, içerisinde C vitaminiyle cildi sıkılaştırır. Bu meyvedeki beta karoten maddesi ile cildin pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlamaktadır. İçerisinde bulunan alfa arbutin maddesi cilt lekelerine karşı etkilidir.

Böğürtlen

Vitamin ve mineral açısından zengin olan böğürtlen, cilt için oldukça faydalı bir meyvedir. C vitamini yönünden zengindir. C vitamini ciltteki yeni hücre oluşumunu sağlar ve dokuların sağlam olmasını sağlamaktadır. Böğürtlen, güneş ışığından zarar görmüş ve yıpranmış olan ciltleri de onarır.

Çilek

Portakal ve greyfurttan fazla oranda C vitamini içeren çilek, bu özelliğiyle kırışıklık sorununu engeller ve yaşlanmayı geciktirmektedir. Cildi temizler ve sivilce oluşumunu önler. Mevcut sivilceleri azaltmaktadır. Kolajen üretimini arttırır. Cilt lekelerinin azalmasını sağlamaktadır. Ciltteki kuruluğu gidermektedir.

Elma

Cilde faydalı olan A, B1, B2, C ve E vitaminleri açısından olukça zengindir. A vitamini sayesinde ciltte olan pürüzleri yok eder ve cildin sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. B1, B2 ve C vitaminleri cildi sıkılaştırır. İçerisinde E vitamini ile cildi korur ve gençleştirir. Bünyesinde barındırdığı pektin isimli madde ise yanakların kırmızılaşmasını da sağlamaktadır.

Erik

İçerisinde B ve E vitaminleriyle cildin sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Cildi sıkılaştırır ve yıpranmış olan ciltleri iyileştirir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.