Yeşil Kil Maskesinin Faydaları

Yeşil Kil Maskesinin Faydaları

Toprağın, kayaların, yanardağlardan çıkan tüf ve lavların toz halinde oluşan kil birden fazla mineral barındırmaktadır. Kil bir tek toprak değildir. Kısaca toz haline gelmiş toprakla kil birbirinden farklı olmaktadır ve kil de çok daha yoğun şekilde mineraller bulunmaktadır ve yapısal olarak toprağa bakılırsa çok daha ufak parçacıklardan oluşmaktadır. Bu yazım da sizlere yeşil kil maskenin faydalarını anlatacağım. Yağlı bir cildiniz varsa bu maske tam da size göre!

Dünyanın farklı bölgelerinde farklı özelliklerde ve renklerde killer bulunmaktadır. Kilin rengini daha çok o bölgenin toprağının, kayalarının rengi ve volkanik bir bölge olup olmaması belirlemektedir. Yüz maskesi olarak kullandığımız yeşil, pembe, beyaz, sarı killer çeşitli bölgelerden toplanan killer ve içerdikleri mineraller değişebilmektedir.

Mineralden varlıklı kilin cilt bakımında kullanılması yeni bir şey olarak bilinmemelidir. Antik çağlardan beri cildi güzelleştirmek için kullanılmaktadır. Eski Mısır’da Kleopatra’nın güzellik sırlarından birinin kil maskesi olduğuna dair bazı rivayetler duyulmaktadır. Aslında süt banyosu, çamur banyosu ve daha pek çok doğal cilt bakımı için “Kleopatra’nın güzellik sırrı” deniyor fakat Kleopatra’yı yakından görmediğimiz için cildinin güzelliğinden bir fikrimiz bulunmuyor. Ama kilin cilt için faydalı mineraller içerdiği kesin ve net olarak bilinmektedir.

Kil Maskesinin Faydaları nedir?

blank

Cilt yüzeyindeki fazla yağı  temizleyen kilin en önemli faydası aşırı yağlı ciltlerde yağ üretimini dengelemesi. Düzenli olarak kullandığınızda cildinizin daha az yağlandığını görmüş olacaksınız.

Tabii yağın fazlası gidince cilt gözenekleri de daha az tıkanıyor. Ayrıca yağ, kir nedeniyle tıinanan gözenekleri açmak için de kil maskesi kullanabilirsiniz.

Gözeneklerin tıkanması demek daha sık sivilce ve siyah nokta oluşumu demek olduğundan kil maskesiyle bu problemlerı önleyebilirsiniz.

Kil maskesinin bir öteki faydası barındırdığı minerallerle cildi beslemesi ve organik bir parlaklık vermesi.

Kimler Kil Maskesi Kullanabilir?

blank

Kil maskesi daha çok yağlı ciltler için kullanılması önerilmektedir. Çünkü kil maskesinin en önemli özelliği fazla yağı dengeye almasıdır. Bu anlamda en güçlü tesiri olan kil yeşil kil olarak bilinir. Demek oluyor ki kuru bir cilde sahipseniz yeşil kil kullanmanız önerilmez.

Ama öteki kil çeşitleri, özellikle beyaz kil çok yağlı olmayan ciltlerde de kullanılabilmektedir. Kurutucu tesiri yeşil kile bakılırsa daha azdır.

Kuru ve hassas bir cilde sahipseniz kil maskesini yüzde bekletme süresini azaltarak cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz. Ek olarak kille beraber bal ve yoğurt benzer biçimde nemlendirici tesiri olan diğer tüm malzemeleri kullanarak kilin kurutucu etkisini azaltabilirsiniz.

Kil maskesini tüm yüzünüze sürmenize gerek yok. Örneğin yalnız “T bölgesi” yağlanıyorsa hazırladığınız kil maskesini bir tek bu bölgeye sürerek tesirini görebilirsiniz.

Aslında kil maskesini kullanmanız ya da kullanmanız biraz da size kalmış bir durum ve deneme yanılma yöntemiile kilin cildinize iyi gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz.

Yağlı bir cilde sahipseniz kil maskesini hafta da 1 en fazla ise 2 defa kullanabilirsiniz. Kuru ve az yağlı cilde sahip olanlar ayda 2 ila 3 defa uygulayabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.