Adaçayı Yağının Faydaları ve Zararları

Adaçayı Yağının Faydaları ve Zararları

Adaçayı yağının faydaları ve zararları. Adaçayı yağı beyaz ve geniş yapraklı bir bitkiden elde edilir. Genel itibari ile vücutta ki bakım için ya da sağlık problemleri için kullanılır. Her gün düzenli olarak kullanılmasında bir problem oluşturmaz ancak adaçayı yağının faydaları ve zararları bulunduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü adaçayı yağı birçok hastalığı engelleyip mikropların vücuttan atılmasını sağlar.

Zamanla istikrarlı bir kullanım sonucunda ciltte ki değişiklikler en iyi şekilde ortaya çıkar. Genel itibari ile genç kişilerin kullanması durumunda yaşlılığa dair birçok rahatsızlığın önüne geçilmesini sağlar. Bunun yanında çocuklarda kullanılması gayet uygundur. Yaşlı kişiler bu yağı rahatsızlıkları için kullanabilirler. Adaçayı yağı alternatif tıpta en yaygın yağlardan biridir.

Adaçayı Yağı Nedir?

Adaçayı yağı nedir? sorusuna nerede yetiştiğinden başlamak gerekir. Adaçayı genellikle Türkiye’de Akdeniz Bölgesi’nde yetişen bir bitkidir. Tıpta oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Adaçayı balgam söktürücü, sinir hastalığı tedavisinde, astım hastalığı tedavisinde, bronşit hastalığında, kullanılan bir bitkidir.

Adaçayı yağı, adaçayı bitkisinin ortaya konulmaktadır. Oldukça fazla ilaç kullanımının işe yaramaması durumunda adaçayı yağı kullanımı devreye girer. Adaçayı yağı aynı zamanda bakteriyel oluşumlarının da  önüne geçebilen bir yağdır. Bunu sindirim sisteminin hızlı yapılması ile sağlar. Adaçayı bitkisinin belirli aşamalardan geçirilerek elde edilir. Adaçayı yağı oldukça geniş kullanım alanı olan korunması kolay ve kullanımı oldukça kolay bir yağdır. Zaman içerisinde adaçayı yağının tekrar üretilmesi gerekebilir.

Adaçayı Yağı Ne İşe Yarar? 

Adaçayı yağının birçok faydası bulunmaktadır.  Kişideki stresin kontrol edilmesini sağlar kişiye dinginlik verir. Sindirim sistemini olumlu yönde etkiler. Kişilerin zihinsel hareketlerini daha kolay yapmasını sağlar. Kış mevsiminde tüketildiğinde hastalığın önüne geçer. Özellikle adet dönemlerinde ki ağrıların daha az ve rahat bir adet dönemi geçirilmesini sağlar.  Halsizlik durumlarını en aza indirir. Adaçayı  yağı ne işe yarar sorusuna verilecek en iyi cevap  dolaşım sisteminin en iyi dostudur.

Bu faydasıyla dolaşım sisteminin hızlı bir şekilde yapılabilmesini sağlar. Kan basıncı rahatsızlığı yaşayan kişilerin kan basıncını düzenler. Adaçayı yağının belki de en önemli özelliği zihinsel hareketleri olumlu yönde etkiliyor olmasıdır. Bu sayede alzheimer, unutkanlık gibi durumların önüne geçilmesini sağlar. 

Adaçayı Yağı Faydaları Nelerdir?

Adaçayı yağı faydaları nelerdir sorusuna verilecek birçok cevap vardır. Başta adaçayı yağı hafızayı güçlendiren bir yağdır. O yüzden çocuklarda da kullanılabilir. 

  • Adaçayı yağı iltihap sorununu çözer

Adaçayı yağı iltihaplanmayı önler ve güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşmasını sağlar. Ciltte ki oluşan birçok cilt yaralarının hızlı iyileşmesini sağlayarak cilt hastalıklarının önüne geçer. 

  • Sindirim Sistemini Korur

Sindirim sisteminin korunmasını sağlayarak oluşabilecek enfeksiyonları önler. Adaçayı yağı vücutta bir masaj şeklinde kullanılırsa vücudun bütün kemiklerinin güçlenmesini sağlar. Adaçayı yağı karaciğerde ki sorunların ve oluşabilecek diyabet durumunun önüne geçer.

  • Cilt Kendini Yeniler

Bu yağ sayesinde cilt sürekli olarak yenilenir, yaşlanma etkisi gecikir. Adaçayı yağı aynı zaman da ağız gargarasında kullanılarak diş rahatsızlıklarını ve diş eti hastalıklarını önler. Yağın yazın kullanılması durumunda terlemeyi en aza indirir.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Adaçayı yağının içerisinde bulunan bazı asitler sayesinde adaçayı yağı kullanıldığında bu basitler devreye girer ve sindirim sisteminde ki iltihaplanmayı önleyerek sindirim sistemini korur. Bunun yanında sindirim sistemini güçlendiren adaçayı yağı mide koruyucu görevi de görür. Adaçayı yağını isterseniz salatanızın içine ekleyerek kullanabilirsiniz.

Bu sayede midenize gelen adaçayı yağı vücudunuzun bazı rahatsızlıklarını da düzenleyecektir. Sindirim sisteminde sık sık aşırı bir iltihaplanma söz konusu ise bu durumda adaçayı yağı günlük olarak fazla olmayacak şekilde kullanılmalıdır. İstikrarlı bir şekilde kullanımın sonunda bu iltihaplanma ortadan kalkacaktır. Bu sayede düzenli bir sindirim sisteminiz ortaya çıkacaktır.

  • Adaçayı Yağının Diş Eti Rahatsızlığında Kullanımı

Adaçayı yağı faydalarından bir tanesi de diş eti rahatsızlığının ortadan kaldırılmasıdır. Özellikle küçük yaşta ki çocukların diş problemlerini erken yaşta yaşamalarını önlemek için kullanılabilir. Adaçayı yağı diş fırçalandıktan sonra su ile karıştırılarak gargara şeklinde kullanılabilir.

Adaçayı yağının kullanımı diş problemi ortadan kalkıncaya kadar devam etmelidir. Zamanla bu diş eti rahatsızlığı problemi de ortadan kalkacaktır. Bunun için diş fırçasına damlatılarak dişlerin fırçalanması şeklinde de kullanılabilir.

Adaçayı Yağı Nasıl Kullanılır? 

Adaçayı yağının kullanım şekli genel olarak ağızdan alma yoluyla gerçekleşir. Ancak kişiler dilerse cilt hastalıklarında hasta olan kısmın üzerine de adaçayı yağını sürebilir. Ya da vücuttaki iltihaplı, kesik kısımlara yine adaçayını bu kısımların üzerine direk uygulayarak da kullanılabilmektedir.

Eğer cildinizde bir çatlak oluşumu varsa üzerine direk ada çayını bir krem gibi sürerek de kullanabilirsiniz. Bu sayede enfeksiyonlu kısımlar ya da yaralı kısımlarda hızlı bir şekilde etki alacağından dolayı iyi bir iyileşme gösterecektir.

Adaçayı yağının bir diğer kullanım yöntemi su iledir. Su karıştırılıp ağızda gargara yapılabilir. Bunun yanında vücutta masaj yapılarak kullanılabilir. Ellerin yıkanmasından sonra, duştan sonra el ile sürülerek kullanılır. Saçlarda adaçayı yağı nasıl kullanılır kısmında ise yağı saça masaj yapılarak da kullanılmalıdır.

Adaçayı Yağı Cilde Faydaları

Adaçayı ya ciltte oluşan birçok problemi de ortadan kaldırmaktadır. Bunlar cilt çatlakları giderici olarak, ciltteki sarkıkları toparlayıcı ve sıkılaştırıcı olarak adaçayı yağı kullanılır. Spor yaparken birlikte kullanıldığında daha sıkı bir vücudun olmasını sağlar.

Ciltteki oluşmuş olan güneş lekeleri ya da sivilce lekeleri gibi lekelerin daha hızlı bir şekilde izinin kaybolmasını sağlar. Cildin herhangi bir bölümünde kullanıldığında o cildin daha parlak görünmesini sağlar.

Bunun yanında adaçayı  yağı genellikle nemlendirici olarak cilde teste olmak içinde kullanılabilir. Bunun yanında gözaltlarında uygulandığında yorgunluk ifadesini ortadan kaldırır ve canlı bir dolaşım sağlar. Adaçayı yağı cilde faydaları oldukça fazla olarak bilinmektedir.

Adaçayı Yağı Zararları 

Adaçayı yağı zararları her bitkisel yağ da olduğu gibi adaçayı yağının da belli başlı yanlış kullanımlardan dolayı zararları olabilir. Genel itibariyle yanlış yerlerde yoğunlukta uygulandığında yaşanan bu durumlardan dolayı alerjik bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bunun haricinde adaçayının bilinen başka türlü bir zararı yoktur.

Ancak kullanırken belli miktarda ve günlük olarak kullanılmalıdır. Aynı gün içerisinde adaçayı yağından zarar görmemek için fazla kullanılmamalıdır. Kişiler eğer adaçayı yağını kullandığında alerjik bir reaksiyon ile karşılaşırsa adaçayı yağını kullanmayı  bırakmalıdır.

Bu rahatsızlık genellikle yaraların üzerine uygulandığında ortaya çıkmaktadır. Adaçayı yağı ilaçlarla birlikte kullanılmaması gereken bir yağdır. Bu durumda ortaya adaçayı yağının yan etkisi çıkacaktır. O yüzden kullanırken ilaçlarla kullanılmamaya dikkat edilmelidir.

Adaçayı Yağı Saça Faydaları 

Adaçayı yağı saça faydaları konusunda özellikle yıpranmış saçlar için kullanılan adaçayı yağı  saç konusunda da oldukça faydalı bir yağdır.  Başta saç dökülmesini önler ve besler bunun yanında saçlarda büyük bir sorun olan kepeklenmenin önüne geçer. Saçın zayıf görünümünü kuvvetlendirerek saçın daha dolgun gözükmesini sağlar.

Saça uygulandığında aynı zamanda saç derilerinin de kuvvetlenmesini sağlayarak saçın daha sağlam bir devrede bulunmasını sağlar. Adaçayı şampuanların içine katılarak da kullanılabilir. Adaçayı yağı saça uygulandığında hem saçın rahatlamasını hem de baştaki ağrının ortadan kalkmasını sağlar.

Saçtaki genel problem olan kırıklıkların oluşumunun da önüne geçer. Saçın hızlı bir şekilde uzamasını sağlayarak daha güzel bir saçın ortaya çıkmasını sağlar. Adaçayı yağı saçların içinde meydana gelecek gelebilecek bakteriyel durumlarını da  anti bakteriyel duruma çevirir.  Özellikle yaz aylarında bu yağın kullanılması saçın serinlemesini ve  rahatlamasını sağlar.

Adaçayı Yağını Kimler Tüketmeli?

Tansiyon problemi yaşayan kişiler sık sık günlük olarak tüketmelidir. Genellikle düzenli bir şekilde ilaç kullanan kişiler adaçayı yağının tüketiminden biraz uzak durmalıdır. O yüzden ilaç kullanmayan kişiler tüketebilir. Ciltte ve saçta problemler yaşayan kişiler ilaçla birlikte olmayacak şekilde adaçayı yağını kullanabilirler.

Şeker hastası olup düzenli ilaç kullanmayan kişiler düzenli bir şekilde adaçayı yağını tüketebilirler. Adaçayı yağının faydasını görecek olan çocuklar için kullanılabilir. Kemik sorunu yaşayan yaşlı kişiler için bu yağ kullanılabilir. Bunun yanında nemlendirici amaçlı bu yağın kullanımı tavsiye edilir. Adaçayı yağının kullanımında dikkat edilmesi gereken herhangi bir ilaç ile birlikte kullanılmaması gerekir.

Adaçayı Yağı Fiyatı

Adaçayı yağı sürekli yenilenebilen üretimi kolay bir yağdır. Adaçayı yağı fiyatı konusunda bilinmesi gereken en uygun fiyatlarla oldukça büyük boyutlarda bulunabileceğidir. Çünkü adaçayı yağın kullanım alanı oldukça geniş olduğu için oldukça fazla bulunan bir yağ türüdür.

Adaçayı yağı fiyatı 20, 50 tl ile satışa sunulur. Bu konuda bir araştırma yapıp en uygun fiyatta ancak adaçayı yağının kalitesine dikkat ederek alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.