Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Pratik Çözümler

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Pratik Çözümler

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Pratik Çözümler; Bu yazıyı okuduğunuza göre dişiniz ağrıyor ve acı çekiyorsunuz sanıyorum. Öncelikle geçmiş olsun diyerek hızlıca yazıma geçiyorum. Dişinizde günden güne artan bir ağrı varsa ve diş ağrınıza artık dayanamıyorsanız, sizlere bir kaç öneride bulunarak, diş ağrısı nasıl geçer? Pratik Çözümler nelerdir? Bunlardan bahsetmek istiyorum.

Bizim vereceğimiz pratik çözümler sayesinde bir nevi diş ağrınızı dindirebilirsiniz. Ancak kesinlikle bir hekime, diş doktoruna gözükmeniz de her zaman fayda vardır.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı nasıl geçer diyorsanız şiddetli ve hafif diş ağrılarını geçiren bazı etkili yöntemleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Diş Ağrısı için Ağrı Kesici Alın

Diş ağrısına evde çözüm olarak öncelikle bir diş ağrısı ve ağrı kesici ilaç almanızda fayda vardır. En iyi ve en güzel çözümlerden bir tanesidir. Ağrı kesiciler genel olarak 10-20 dakika içerisinde diş ağrınızı kesecek ve rahatlatacaktır. Ancak ilacı bol su ile içmelisiniz. Hatta ilacı içtikten sonra ilacın etkisini daha hızlı göstermesi için yürümek iyi gelir. Metabolizma hızlanır ve ilaç kana daha çabuk karışır. Böylece ilaç etkisini göstererek, diş ağrınız yavaş yavaş geçmeye başlar.

Ağrı kesici veya antibiyotik kullanmadan önce mutlaka ağrı kesicinin içindeki prospektüsü kullanıp talimatlara uygun bir şekilde kullanın. Bunun nedeni aşırı doz veya az dozda olmaması içindir.

Diş Ağrısı için Soğuk Kompres Uygulayın

Diş ağrısını geçirmek için diğer bir yöntem ise buzlu torba ile kompres uygulamaktır. Buz torbası veya poşete yada bezin içerisine buz koyun ve dişin yanak bölgesine uygulayın. Soğuk diş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Kesinlikle dişe direk olarak buz sürmeyin. Özellikle iltihaplı ve şişlik varsa hem şişliği alacak hemde ağrıyan dişinizin ağrısı dinecektir.

Dişinizin Ağrıyan Yerine Diş Macunu Sürün

Hangi dişiniz ağrıyorsa, oranın üzerine diş macunu ile masaj yapın. Ancak ağzınızı su ile çalkalamayın. Elinizin hijyenini sağladıktan sonra direk macunu elinize sıkın ve dişinizin üzerine koyun.

İsterseniz bunu diş fırçası ile de yapabilirsiniz. Diş fırçası ile iyice fırçalayın ancak ağzınızı su ile çalkalamayın. Macun öyle kalsın. Sadece ağzınızın dışını yıkayın. Belki macun tadı kötü olabilir ancak size geçerli bir sonuç verecektir.

Diş Ağrısına Evde Çözüm

Diş ağrısına evde çözüm yöntemlerine değinirken bu yöntemlerden bir kaç adedine değinmek istiyorum. Diş ağrısına evde iyi gelebilecek şeylerden bir tanesi de tuzlu gargara yapmaktır.

Diş Ağrısına Tuzlu Su

Diş ağrısını kesen yöntemlerden bir tanesi olan tuzlu gargara şu şekilde yapılmaktadır. Bir kahve fincanın içerisine su koyun ve bolca tuz atın. Tuz su içerisinde çözülene kadar karıştırın ve bu suyu ağız içerisinde gargara yapın. Genelde ağrıyı hemen alıyor. Ancak siz bir kaç defa deneyin.

Diş Ağrısı için Diş ipi Kullanın

Bazen diş çürük olsa da olmasa da diş ağrısı yapar. Bunun nedeni diş arasına giren bir yemek artığından kaynaklanabilir. Bu diş ağrısını geçirmek için diş ipi kullanabilirsiniz. Eğer diş ipi nasıl kullanılır bilmiyorsanız, diş ipi nasıl kullanılır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Diş ipi kullandığınızda dişinizin arasında ağrıya neden olan bir yemek artığı çıkarsa diş ağrınız geçecektir.

Diş Ağrısına Karanfil Yağı

Artık neredeyse her evde bulunan karanfil yağı veya karanfil uygulaması yapabilirsiniz. Ağrıyan dişinizin üzerine karanfil yağı damlatarak veya karanfil koyarak uyuşmasını ve geçmesini bekleyebilirsiniz. Ancak bu tedavi yöntemi ağrıdığı dakika sürmeniz veya karanfili koymanız gerekir kısa süreli bir diş ağrısı kesme yöntemidir.

Diş Ağrısına Aküpresür Tekniği

Diş ağrısına iyi gelen teknik ve yöntemlerden bir tanesi de Aküpresür Tekniğidir. Aküpresür tekniğinde elinizi diğer elinizde baş parmak ve işaret parmağının birleşim noktasında bulunan bölgeye yaklaşık iki dakika boyunca baskı uygulayın. Bu yöntem sayesinde beyine endorfin salgılanır ve beyin kendisini iyi hissetmesi için tetikler ve diş ağrısı hafifler.

NOT: Yukarıda bahsettiğimiz diş ağrısı nasıl geçer teknik ve yöntemler kalıcı çözümler değildir. Lütfen ağız ve diş sağlığı kategorimizden yararlanarak, ağız ve diş sağlığınızı korumaya çalışın. Bu yöntemler sadece geçici yöntemlerdir. Eğer diş ağrınız bu yöntemlerle geçmiyorsa, muhakkak diş hekimine müracaat edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Turkcell Bedava İnternet Yardım Başvurusu