Diş Eti Morarma Nedenleri? Diş Eti Morarma Nedenler

Diş Eti Morarma Nedenleri? Diş Eti Morarma Nedenler

Diş Eti Morarma Nedenleri? Bir çok kişide bulunan diş eti morarma nedenleri damakta bulunan dokulara renk veren pigmentlerin yoğunlaşmasından dolayı kaynaklanıyor. Diş eti morarması yoğunlaşan diş etlerinin zamanla yoğunlaşmasından mor renge dönüşürler. Özellikle diş eti morlukları kahve, sigara, içki gibi etkenler de diş eti morluğu sorununa neden olur.

Diş Eti Morarma Nedenleri

Diş eti morarma nedenleri bazı durumlarda genetik olarak da geçebilir. Ailenizde diş eti morarma problemi daha önce görüldüyse bu durum ırsi olarakta geçebilmektedir. Önemli olan bir durumda eğer ağız sağlığınızın iyi olduğundan eminseniz ve diş eti morluğu varsa bu durum kesinlikle genetiktir.

Bazende diş eti morlukları ağız ve diş sağlığı için yapılan köprü, dolgu gibi nedenlerden de oluşabiliyor. Çünkü diş sağlığı için kullanılan dolgu veya köprüler diş eti ile uyum sağlamayabiliyor. Bu durumda diş etlerinde morluk oluşmasına neden oluyor.

Diş Eti Morarması Tedavisi

Genetik olmayan diş eti morarmalarının tedavisi mümkündür. Genetik olmayan diş eti morlukların da dolgu ve köprülerin damak yapısına uyum sağlamamasından dolayı morarmalara neden oluyor. Bu dolgular ve köprüler diş eti ile uyumlu yapıldığı taktirde morarmalar azalıp, zaman içerisinde iyileşmesi sağlanabiliyor. Diş eti morarması tedavisi yönteminde kullanılan diğer bir yöntem ise diş doktorlarının diş etlerine uyguladığı solisyon ve pansuman tedavisi sonrasında da iyileşmeler sağlanabiliyor.

Aynı zamanda diş eti morarması nedenleri arasında ağız ve diş sağlığı bakımını iyi yapmayanlarda da oluştuğu görülebiliyor. Eğer genetik olarak bir diş eti morarması probleminiz yoksa diş eti hastalığına da adım atmış olabilirsiniz. Bu nedenle diş eti morarması tedavisi olarak ağız ve diş sağlığınıza önem göstermeye çalışın. Dişlerinizi her gün fırçalayarak, diş ipi kullanımı, çürüklerin temizlenmesi gibi ağız ve diş sağlığınıza önem verin.

Diş eti morarmaları uzun bir süre ağrısız ve sızısız geçebilir. Ancak ilerleyen durumlarda diş eti çekilmesi, dişlerin sallanması gibi durumlara gidebildiği için çok dikkat edilmesi ve diş eti morarması tedavi yöntemlerine bir an önce baş vurulması gereken bir durumdur.

Diş Eti Morarması Tedavi Yöntemleri

Teknoloji geliştikçe ağız ve diş sağlığı açısından önemli tedavi yöntemleri de beraberinde geliyor. Diş eti morarmaları zamanla siyah renge bile bürünebiliyor. Bu diş eti morarmaları ve diş eti siyahlaşmasının vücuda herhangi bir zararı olmuyor ancak ağız yapısının estetikliğini ciddi anlamda bozuyor. Tıp dünyasında diş eti morarmasına yeni bir tedavi yöntemi olarak diş peelingi denen bir olay var. Bu yöntem diş eti morluğunun geçmesi için çıkartılan en önemli tedavi yöntemlerinden birisi olarak kullanılıyor.

Diş eti tedavisi olan peeling yöntemi sayesinde kat kat olan diş eti derileri yavaş yavaş inceltilerek, soyuluyor. Böylece mor görünen diş etlerinden kurtulabiliyorsunuz. Diş eti morluğunun bu tedavi yönteminde herhangi bir acı veya sızı meydana gelmiyor. Sadece diş eti ince ince kaldırılırken biraz rahatsızlık duyulabiliyor. Ancak estetik olarak mükemmel bir görüntü meydana çıkıyor.

Ama en önemli yöntemlerden birisi olan diş fırçalama ve diş ipi kullanımı, diş eti morarmasında evde yapılabilecek en iyi uygulamalardan bir tanesidir. Eğer doğru diş fırçalama ve diş ipi nasıl kullanılır yazılarımıza göz atarsanız, diş eti morarması ile alakalı sorunlarınızı da ortadan kaldırabilirsiniz.

Sizlere diş eti morarma nedenleri yazımızda anlatabileceklerimiz bunlarla sınırlı değil tabi ki , bu nedenle kategorilerimizde bulunan Ağız ve Diş Sağlığı kategorimizi de gözden geçirmenizde fayda olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.