B17 Vitamini Ne İşe Yarar, Eksikliği Hastalıkları, Hangi Meyve Sebzede Bulunur?

B17 Vitamini Ne İşe Yarar, Eksikliği Hastalıkları, Hangi Meyve Sebzede Bulunur?

B17 vitamini nedir, nelerde vardır? Sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız. B17 vitamini 1830 yıllarında ilk olarak Acıbadem’den izole edilen b17 vitamini Amigdalin adı ile ortaya çıkmıştır.

Günümüze kadar gelen bazı bilimsel araştırmalar b17 vitamini kanserli hücre oluşumunu önlemektedir. B17 vitamini kanseri önleme ve iyileştirme üzerinde herhangi bir etkisinin bulunup bulunmadığı sonuçlarına sahipti.

B17 vitamini en fazla kayısı çekirdeğinde bulunmakta diğer çekirdeklerde ise b17 vitamini önemli ölçüde bulunur. B17 vitamini belirli olan dozdan fazla alınması durumunda sakatlık, ölüm, siyanid zehirlenmesi olarak sağlık yönünden büyük ölçüde yan etkiler yapmaktadır. Doktora danışılmadan b17 vitamini almamalısınız. Bazı bilim adamları b17 vitamini  kanseri önlemede en iyi vitamin olarak tanıtmaktadır, fakat bazı bilim adamları ise b17 vitamininin kanseri önlemede bir etkisinin olmadığını söylemektedirler.

B17 vitamininin formülü şu olmaktadır. C20h27 n011 olmaktadır. B17 vitamini genel olarak en fazla kayısı çekirdeğinde bulunmaktadır. Diğer meyve çekirdekleri de b17 vitamini bulundururlar. Elma çekirdeği, kayısı çekirdeği, kiraz çekirdeği ve erik çekirdeği b17 vitamini bakımından oldukça zengindir. Meyve çekirdeklerini tüketmeden önce bir doktor kontrolünde olunması gerekir.

Fazla miktarda çekirdek tüketmek zehirlenmeye neden olabilir. B17 vitamini halk arasında  anti kanser vitamin olarak bilinmektedir. B17 vitamini kanseri önlemede durdurma yetkisi bilimsel araştırmalar gerektirmektedir. B17 vitamin Amerika Birleşik Devletleri’nde kanser önleyici olarak kabul edilmemiştir.

B17 Vitamini Ne İşe Yarar?

B17 vitamini faydaları şunlardır. B17 vitamini vücudun kanserle mücadelesine yardımcı olmaktadır. Kanserden kurtulmak için b17 vitamini gerekli olmaktadır. B17 vitamini bağışıklık sisteminin artmasına neden olmaktadır. Bu vitamin antihipertansif özellikleri taşımasından dolayı vücuttaki kan basıncı değerleri kontrol altında tutulur. Diğer yandan kardiyovasküler hastalıklarında önlemede yardımcı olmaktadır. Kalsiyum ve fosforun vücut tarafından emilmesine yardımcı olur.

B17 vitamini genel sağlığı artırmak açısından tonik olarak kullanılmaktadır. B17 vitamini vücudun detoksifikasyon da önemli bir yer tutar. B17 vitamini kanser hastalığına olan etkisi vücuda girdikten sonra hidrojen siyanür oluşturması nedeniyle kanserli hücreleri yok ettiği söylenmektedir. Fakat bu enzimlerin salgılanması ve dokulara ulaşması için yalnızca b17 vitamini yeterli gelmez ve antikanserojen beslenme ve düzenli egzersiz programının düzenli bir şekilde uygulanması gerekir.

Yapılan testlerde b17 vitamini a, c, e, b15 vitaminleri ile beraber alınması durumunda kanser hastalığına karşı daha etken ve etkili olmaktadır. B17 vitamini ABD’de kanseri ilacı olarak kullanımı yasaklanmıştır. Nedeni ise b17 vitamini kanser üzerinde hiçbir önleyici iyileştirici etkisinin olmadığı açıklanmıştır. Kanserden korunayım diye fazla oranda b17 vitamini almak sağlık açısından tehlike yaratabilir.

Sakatlık ve ölümlere kadar ciddi sorunlar ortaya çıkarır. B17 vitamini almak için mutlaka doktora danışmak gerekir. Kanser hastaları günlük olarak 3 adet kayısı çekirdeği yemesi gerekir.

B17 vitamini eksikliği hastalıkları nelerdir?

B17 vitamini eksikliği nedeni ile ortaya çıkabilecek hastalıklar şunlardır;

 • Hipertansiyon
 • Kanser
 • Diş eti iltihabı
 • Vücut direncin de azalma meydana gelmesi
 • Kansere bağlı ağrıların ortaya çıkması
 • Vücutta oluşan iltihaplar
 • Eklemlerde meydana gelen inflamasyon
 • Metabolik hastalıklar
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Annemi
 • Romatizma hastalıkları

Kardiyovasküler hastalıkları olmak üzere bu hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Kanseri ve diğer hastalıklardan korunmak için b17vitamini önemli olmaktadır. B17 vitamini kullanarak günümüzün korkulan hastalıklarından kurtulmuş olursunuz. B17vitamini tableti kullanmak sağlık yönünden zararlı olabilmektedir. B17 vitamin hapı kullanmak çeşitli zararları da ortaya çıkabilmektedir.

Kanser hastalığına karşı b17 vitamini etkili olmaktadır. B17 vitamini eksikliğinde kanser hastalığı ortaya çıkmaktadır. İnsanlar arasında b17 vitamini eksikliği olan kişilerin kansere yakalanma riski oldukça fazla olmaktadır. Fakat b17vitamini amerikan kanser araştırması enstitüsü tarafından kanser ilacı olarak kabul görmemiştir. Vitamin eksikliği birçok hastalığın belirtisi olmaktadır. Düzgün bir şekilde beslenmeye dikkat edilmesi gerekir.

B17 Vitamini Hangi Meyve Ve Sebzede Bulunur?

B17 vitamini bakımından zengin olan besinler çekirdekte olan meyveler olmaktadır. En çok b17 vitamini kayısı çekirdeğinde ve diğer meyve çekirdeklerinde büyük oranda b17 vitamini bulunmaktadır.

B17 vitamini nelerde vardır dediğimizde, böğürtlen, yaban mersini, üzüm, kiraz, kızılcık, yaban mersini, ahududu, ayva, dut, çilek ve bektaşi üzümü olmak üzere b17 vitamini bulunan meyveleri olmaktadır.

B17 vitamini bulunan çekirdekler şunlardır.

Kayısı çekirdeği, elma çekirdeği, keten tohumu, kiraz çekirdeği, darı, nektari çekirdeği, armut çekirdeği, şeftali çekirdeği, kabak çekirdeği ve erik çekirdeği b17 vitamini bulunduran çekirdekleri olmaktadır.

B17 vitamini bulunan fasulyeler şunlardır. Bezelye, nohut lima fasulyesi, siyah fasulye ve börülce b17 vitamini bulunan fasulyeler grubundadır.

B17 vitamini bulunduran diğer gıdalar ise şunlardır. Kaju, okaliptüs yaprağı, ıspanak, acıbadem, pancar, tere, bambu yaprağı patates b17 vitamini bulunan gıdalar olmak üzeredir. B17 vitamini Canan Karatay b17 vitamini içeren kayısı çekirdeğinin tüketilerek kanser hücrelerini önlediğini belirtmiştir. B17 vitamini tablet şeklinde satılmaktadır. B17 vitamininin alınması normal büyüme ve beslenme için gerekli değildir. Genel olarak b17 vitamini bir vitamin değildir, doğal bir bileşendir.

B17 vitamini bulunan yiyecekler ve bitkiler şunlardır;

 • Su teresi
 • Kepekli tahıllar
 • Alfafa bitkisi
 • Karabuğday
 • Arpa
 • Pekan cevizi

B17 vitamini bulunan yiyecekler olmaktadır. B17 vitaminlerin aktif maddesi badem çekirdekleri ve kayısı şeftali çekirdekleri olmaktadır. Acı kayısı çekirdeği ile acı badem çekirdeği bileşiminde siyanür olduğundan dolayı yenmesi sakıncalı olur. B17 vitamini bilim dünyasını ikiye ayırmış durumdadır. Bazı bilim adamları b17 vitamini kanseri önlemede faydalı bir vitamin çeşidi bulunmaktadır demektedirler, bazı bilim adamları ise b17 vitamininin kanseri önlemede faydaları yoktur demektedirler.

Kanser hastalığı b17 vitamini eksikliğinden ortaya çıkmaktadır. Bunu yaklaşık olarak günde 10 veya 15 adet kayısı çekirdeği tüketmek gerekmektedir. Buğdayların tomurcuğu sıvı oksijen bakımından zengin antikanser savaşçısı olarak bilinmektedir. B17 vitamini içeren gıdaların çekirdeklerinde siyanür bulunmaktadır. Siyanür sağlık açısından büyük risk taşımaktadır. Bundan dolayı zehirlenme olasılığı yüksek olur. Meyvelerini tüketmekte sakınca yoktur. Fakat bu meyvelerin çekirdeklerini tüketmek riskli olabilir.

Kanser hastalığını önleyen besinlerin başında buğday şırası gelmektedir. Bütün doktorların ortak iddiası buğday çimi yenilmesi ve buğday şırası içilmesi yönünde ortak görüşleri bulunmaktadır. Buğday çok önemli kanser ilacıdır. Buğday şırası kanseri önlemekte en iyi bitkisel tedavi yöntemleridir. Buğday çiminde klorofil maddesi haricinde 100 kadar vitamin mineral ve besin maddesi bulunmaktadır. Taze olarak tüketilen buğday çimi portakaldan daha fazla c vitamini ıspanaktan daha fazla demir vitamini bulundurur. Buğday şırası elde etmek için buğdayı güzelce yıkayarak cam kavanoz içerisine doldurunuz ve üzerine üç bardak su ilave edilir.

Kavanozun ağzını bir tülbent ile kapatarak 24 saat boyunca serin bir yerde bekletilir. Daha sonra kavanozu açarak ilk kullandığınız suyu dökünüz. Tekrar yeniden 3 bardak su ilave ederek yine 24 saat bekletmeniz gerekir. Daha sonra suyu içmek için başka bir kabağı boşaltınız ve içmeye hazır hale gelir. Bir doktora danışılmadan b17 vitamini ve ilaçlarını asla kullanmayınız. Fazla kullanmanız durumunda zehirlenme ortaya çıkabilir. Kanserden korunmak için ilk önce beslenmeye dikkat etmek gerekir. Sağlıklı olarak beslenmek hastalıklardan korunmak demektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.