Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları , elma sirkesinin yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Elma sirkesi , cilt bakımı kullanımının yanında zayıflama ve diyet tariflerinde de kullanılmaktadır. Elma sirkesinin en çok faydalı olduğu konulardan bir tanesi de sivilce problemidir.

Elma Sirkesinin Faydaları

Her dolapta mutlaka bulunan bu mucize sıvının faydaları ve yararlarına sayacak olsak binlerce faydası çıkacaktır. Ancak biz sizlere elma sirkesinin başlıca faydalarını sıralayacak olursak;

 • Elmanın tüm faydaları aynı zamanda elma sirkesi içinde geçerlidir. Elmanın ne faydası varsa elma sirkesinin de faydası vardır.
 • Eğer cildinizdeki sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız , maden suyu ve elma sirkesini karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.
 • İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Elma sirkesi cilt üzerinde bulunan yaralara iyi gelir.
 • Elma sirkesi sindirim sistemine iyi gelir. Özellikle kabızlığa ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.
 • Elma sirkesi , boğaz ağrısına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir.

Elma Sirkesi Vücudun Direncini Arttırır: Elma sirkesi iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bunun yanında vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamini içermektedir. Genel anlamda vücudun kuvvetlenmesi ve hastalıklarla mücadele etmesi yönünde önemli katkı sağlamaktadır. İçerdiği kalsiyum kemik ve iskelet yapısını güçlendirirken, C vitamini birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Elma Sirkesi Sindirim Sistemine Faydalıdır: Elma sirkesi suda çözülen petkin olarak da bilinen lifler içermektedir. Bu özelliği sayesinde bağırsaklarda oluşabilecek spazmları yatıştırır. Ayrıca ishal tedavisi için de etkilidir. Su veya meyve suyu ile karıştırılarak içildiğinde ishal sorunları için daha etkili sonuçlar alınabilir.

Ayrıca, elma sirkesinin hazımsızlığı da giderici özelliği vardır. Hazımsızlık için bir çay kaşığı bal bir bardak elma sirkesine karıştırılarak içilir. Bu karışım hazımsızlık sorununu kökünden çözebilir. Bu karışımı günde sadece bir sefer değil gün boyunca içebilirsiniz. Elma sirkesi ve bal karışımı aynı zamanda gastrit ağrılarını da giderir. Elmanın içerdiği petkin ayrıca ciddi anlamda bağırsakların hareketli olmasına yardımcı olur. Tembel bağırsak sistemini aktif hale getirerek kabızlık sorununa neden olan unsurları ortadan kaldırır.

Elma Sirkesi Sinüzit İçin Faydalıdır: Elma sirkesinin genel anlamda solunum yolları rahatsızlıklarına da faydası vardır. Özellikle sinüslerin temizlenmesinde önemli rol oynar. Sinüslerin boşalmasına yardımcı olur ve burnun temizlenmesini sağlar.

Elma Sirkesi Hıçkırığı Giderir: Mide asitinin yol açtığı protein sindirimi sorunu yüzünden hıçkırık problemi yaşanır ve genelde aşırı meyve tüketimi esnasında yaşanır. Su ile elma sirkesi karıştırılarak içildiğinde bu sorunu ortadan kaldırır. Elma sirkesi midedeki asit dengesini sağlar ve diyafram spazmlarını yatıştırır.

Ter ve Vücut Kokularını Giderir: Elma sirkesinin vücut kokularını emici özelliği vardır. Elma sirkesi vücut kokusunu emer ve koku yaratan bakterileri ortadan kaldırmak için cildin pH seviyesini ayarlar ve kötü kokuyu natüralizme eder. Ayak kokusu problemleri yaşandığında da elma sirkesini kullanarak sorun çözülebilir. Bunun için, bir kap ılık su ile doldurulur ve 2 fincan elma sirkesi eklenir. 15 dakika boyunca bu karışımda ayaklar yıkanır. Bu uygulama sonucunda ayak kokusu giderilir. Belirli aralıklarla bunu tekrar etmeniz gerekir.  Ayrıca koltuk altı kötü kokuları içinde elma sirkesi kullanılabilir. Bunun için koltuk altını elma sirkesi ile ovalayın.

Elma Sirkesi Soğuk Algınlıklarına İyi Gelir: Elma sirkesi; soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrıları için iyi gelir. Bu tür sorunlar yaşadığınızda bir bardak ılık su ile bir kaşık elma sirkesi ve balı karıştırın. Bu karışıma aynı zamanda bir miktar zencefil katın ve gargara yapın. Bu karışım boğaz ağrısı, öksürük ve göğüs tıkanıklığına iyi gelir. Aynı zamanda bu karışım içilebilir.

Elma Sirkesi Yorgunluğu Giderir: Elma sirkesi laktik asit birikimini önlemektedir. Bunu içerdiği amino asit ve enzimlerle başarmaktadır. Bunun yanında yorgunluğu ve rehaveti hafifletici etkisi olan elektrolitler ile doludur. Yorgunluk için bir bardak sebze suyuna elma sirkesi katın ve için. Bu karışım yorgunluğunuzu hafifletecektir.

Elma Sirkesi Bacak Kramplarını Hafifletir:  Yoğun kramp sorunlarını azaltmak için vücutta bulunan asit kristallerini eriterek özellikle bacaklarda meydana gelen krampları giderir. Kramp sorunlarını gidermek ve ağrıyı azaltmak için su ile seyreltilmiş elma sirkesine biraz bal karıştırarak yudumlayın.

Elma Sirkesi Kötü Nefes Kokusunu ve Diş İltihabını Giderir: Elma sirkesi asidik özelliklerinden dolayı kötü nefes kokusunu ve diş eti iltihabı ile ciddi anlamda mücadele eder ve sorunu büyük ölçüde giderir. Diş etlerine yerleşmiş bakterileri öldürür. Bunun için su ile karıştırılmış elma sirkesi ile 10 saniye gargara yapın ve 5 kez tekrarlayın. Bu aynı zamanda sarı lekeleri giderir ve dişlerin beyazlaşmasını sağlar.

Zararlı Bakterileri Ortadan Kaldırır: Vücutta bulunan zararlı bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bunun yanında bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin sayısının artmasına katkıda bulunur. Elma sirkesinin antiseptik özelliği cilt sağlığı için de önemlidir. Cilt ve tırnaklarda meydana gelen mantar ve enfeksiyon sorunlarına karşı çok etkilidir. Eğer ayaklarınızda mantar sorunu varsa sıcak suya elma sirkesi katarak ayaklarınızı suya koyun ya da elma sirkesini doğrudan ayaklarınıza uygulayın. Bunun yanında kulak iltihabı, mesane enfeksiyonu veya kandidiyaz tedavisi için etkili bir şifa kaynağıdır. Genel anlamda farklı şekiller ve formatlarda ortaya çıkan enfeksiyon hastalıklarına karşı tedavi edici özelliği vardır.

Elma Sirkesi Kan Şekerini Dengeler: Elma sirkesinin antiglisemik özelliği kan şekeri seviyesini sağlıklı derecede tutmaya yardımcı olur. Bir bardak su içerisine 3 kaşık elma sirkesi katıldığında midenin sindirme işlemini daha sağlıklı yapmasına yardımcı olur. Bu karışım günde 3 kere tüketilerek daha etkili bir sonuç alınabilir. Ayrıca düzenli olarak alınan bu karışım, kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Kilo Vermek için Elma Sirkesi Tüketin: Elma sirkesinin içerdiği asetik asit ayrıca kilo vermek için yardımcı olur. Ayrıca bu madde vücudun daha sağlıklı ve hızlı kilo verebilmesi için metabolizmayı uygun hale getirir. Her sabah sıcak su ile veya gün boyu belirli aralıklarla elma sirkesi su ile karıştırılıp içildiğine  kilo vermeyi kolaylaştırır.

Elma Sirkesi Kolesterol Seviyesini Dengeler: Elma sirkesinin kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutmaya yaradığı çok eski çağlardan itibaren bilinen bir şeydir. Elma sirkesinin bu özelliği aynı zamanda kalp sağlığının korunması için de önemlidir. Bu yüzden çok sağlıklı bünyeye sahip olsanız bile elma sirkesi tüketmeniz kalp sağlığı açısından önemlidir.

Ağrıları Hafifletir ve Eklem Sertliklerine Engel Olur: Elma sirkesinin içerdiği yüksek miktardaki potasyum ve kalsiyum eklem sertliğini önlemek için çok önemli besin kaynaklarıdır. Ayrıca ağrıları hafifletmek için de önemli bir görev üstlenirler. Bunun yanında kemik sağlığını koruma noktasında ciddi katkıda bulunur. Kemik sağlığını koruyan kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından elma sirkesi zengin bir besin kaynağıdır.

Bu besin maddeleri sadece kemikler için değil, genel anlamda iskelet yapısı için de önemli elementlerdir ve düzenli elma sirkesi tüketimiyle vücudun bu maddelerle beslenmesi gerekir.

Kanser Hücreleriyle Savaşmaya Yardımcı Olur:

Sağlıklı bir bünye sahibi olmak için vücudumuzun bir miktar alkali pH ihtiyacı vardır. Elma sirkesi kanser gibi hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek için vücutta alkalinite miktarını arttırır.Bu vücudumuzda bulunan bazı toksinlerin giderilmesine yardımcı olur. Böylece vücut daha sağlıklı hale gelir ve özellikle kansere neden olan sebepler minimize edilmiş olur. Bunun yanında elma sirkesi kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatır.

Elma Sirkesi Cilt İçin Faydalıdır: Elma sirkesine bir çay kaşığı bal karıştırarak cilde sürün ve 10-15 dakika bekleyin. Bu uygulama, cilt sağlığınız için faydalıdır. Ciltte bulunun gözenekleri açar, ölü hücre ve yağlardan oluşan tabakayı giderir.

İltihap ve Sedef Hastalığına İyi Gelir: Elma sirkesi, iltihap ve sedef gibi deri hastalıklarının tedavisi için kullanılır. Bunun için bir miktar elma sirkesine pamuk batırın ve sedef hastalığının olduğu bölgeye sürün.

Elma Sirkesi Cilt Lekelerine Karşı Etkilidir: Elma sirkesi yaşlılıktan kaynaklanan çillenme ve lekeler ile mücadele edebilmektedir. Bu tür lekelerin tedavisinde etkili olan kükürtü bol miktarda içermektedir. Bunun yanında yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkları ve çizgileri giderir. Bunun için akşam yatmadan önce yüze doğrudan elma sirkesi uygulanabilir. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Eğer hassas bir cilde sahipseniz biraz batma hissi oluşturabilir. Bunun içinde elma sirkesini biraz seyrelterek sorunu çözebilirsiniz.

Elma Sirkesi Cilt Sağlığını Korur: Elma sirkesi genel anlamda cilt sağlığı için önemli bir şifa kaynağıdır. Sivilce ve benzeri sorunlara karşı etkilidir. Ciltte bulunan aşırı yağları emme özelliği vardır ve cildin pH seviyesini dengeler. Eğer çok şiddetli akne sorunu yaşıyorsanız doğrudan hasta bölgelere uygulayabilirsiniz

Saç Bakımında Elma Sirkesi: Bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketmeniz sağlıklı saç sahibi olmanız için önemlidir. Bu uygulama saçlarınızın gürleşmesini ve doğal bir parlaklık kazanmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda saç köklerini kuvvetlendirir ve saçların dökülmesine çözüm olabilir. Ayrıca bakteri ve mantar sorunlarını giderdiği için kafa derisi sağlığı için de önemlidir. Kaşıntılara neden olan unsurları ortadan kaldırır. Bir miktar suya seyreltilmiş elma sirkesi katarak saçlarınız yıkayın ve 10-15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Bu uygulama ise sağlıklı saçlara kavuşturur ve kafa derisinden meydana gelen ve kaşıntıya neden olan enfeksiyonları da gidermiş olursunuz.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesinin Hazırlanışı: Yukarıda belirttiğimiz gibi hazır satılan elma sirkelerinin faydası yok desek yanlış olmaz. Elma sirkesini mutlaka kendiniz doğal yollarla hazırlamalısınız ki hazırlanması gayet basittir.

Elma sirkesi için gerekli olan malzemeler kabuklarıyla birlikte elma, duru su bir miktar bal ve sirke anası.

 • Doğal yetiştirilmiş elmaları dörde bölün ve çekirdekli bölümleri kesip çıkarın. 4 parçaya bölünmüş elmaları en az 5 litrelik kavanoza koyun ve kavanozun 1/3’ünü su ile doldurun.
 • Daha sonra bir miktar sirke anası ve organik bal ekleyin (3-4 çorba kaşığı), petek balı da eklemeniz mümkün. Önemli olan sahte şekerli bal olmaması.
 • Sirkenin ağzını hava alacak şekilde kapatın. Kapakla değil , bir bez ile kapatarak hava almasını sağlayın. 2 ay bekletin, karanlık ve ılık bir mekanı tercih edin.
 • Bekleme sürecinde sirkenin etrafında sinekler uçuşmaya ve elma sirkesi kokusu gelmeye başladığında artık karışımın hazır olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Bütün bu aşamaları geçtikten sonra hazırladığınız sirkeyi süzün ve elma posalarından arındırın. Elma posalarını attıktan sonra sirke kavanozunu yıkamadan tekrar süzdüğünüz sirkeyi içine koyun ve içine 3 kaşık bal daha ekleyin ve kapağını sıkıca kapattıktan sonra tekrar beklemeye bırakın. Yine serin bir yerde muhafaza edin. Sirkeyi ne kadar fazla bekletirseniz o kadar etkili ve sağlıklı olur. Arada bir kontrol etmeyi unutmayın, eğer koku keskinleşirse artık hazır olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Bu son aşamada elma sirkesinin üzerinde beyaz bir tabaka oluşmuştur bu beyaz tabakaya sirke anası denir. Sirke anasını daha sonra tekrar hazırlamak istediğinizde kullanmak için muhafaza edin. Bu şekilde evinizde doğal yöntemlerle hazırladığınız elma sirkesini sürekli kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Cilde Faydaları

 • Elma sirkesini su ile inceltip , kurumuş ve çatlamış olan ciltlere uygulandığında zamanla yumuşama sağlar.
 • Aynı şekilde elma sirkesini su ile incelttikten sonra nasır olan bölgelere uygularsanız kısa sürede nasırın yumuşayıp döküleceğine şahit olursunuz.
 • Su ile karıştırılmış elma sirkesi cilt üzerindeki bir çok cilt lekesine çare olmaktadır. Özellikle güneş lekeleri ve yüz bölgesindeki çilleri giderir.
 • Su ile karıştırılmış elma sirkesi , makyaj temizlerken veya cilt toniği olarak kullanıldığında çok iyi sonuçlar meydana getirir. Cildi besler ve parlatır.

Elma Sirkesi ile nasıl Zayıflanır?

Elma sirkesi aynı zamanda diyet programları ve diyet listeleri içerisinde de kullanılır. Özellikle yemeklerden önce yarım bardak su içerisine yarım çay bardağı sirke ve 1 çay kaşığı bal eklenerek tüketildiğinde iştahınızı kapatır ve kilo vermenizi sağlar.

Ünlü doktor Mehmet Öz tarafından verilen bir listeyi sizlerle paylaşacak olursak , bir bardak portakal suyu içerisine iki yemek kaşığı elma sirkesi koyun. Üzerine de 1 yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın. Gün içerisinde yemeklerden önce tüketin. Bu şekilde vücuttaki yağları yakar ve kısa süre içerisinde kilo vermenizi sağlar.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

 • Elma kabuğu ( 1 veya 2 elma )
 • Elma çekirleri
 • Elma ( yarım )
 • Su ( 750 ml )

Elma Sirkesi Yapımı : Elmanın kabuklarını ve elma çekirdeklerini bir kavanoz içerisine alın. Yarım elmayı ufak ufak doğrayarak kavanozun içerisine atın. En son üzerine suyu ekleyerek ağzını bir bez ile sarın ve güneş görmeyecek bir yerde yaklaşık 20-25 gün bekletin.

Bekleme süresi boyunca kavanozun içerisine attığınız elmalar çürüyecektir. Süre bitiminde karışımı süzüp içerisine bir kaç nohut tanesi , bir parça ekmek ve tuz atıp tekrar ağzını bağlayıp 1 ay daha bekletin. Bu bekleme süresi sonunda elma sirkeniz hazır olacak.

Dipnot: Elma sirkesi cilde uygulanırken mutlaka inceltilmelidir. İncelitmeden kullanılan elma sirkesi cilde zarar verebilir Bunun yanı sıra elma sirkesi cilde uygulandıktan sonra güneşte beklenmemelidir.

Elma Sirkesinin Zararları

Elma sirkesi çok aşırı kullanıldığında ve bazı ilaç kullanan hastalarda sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden ilaç kullanan hastaların doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda var. Bazı durumlarda olası zarar ve yan etkileri şöyledir:

 • Yüksek seviyede sitrik asit içerdiği için seyreltilmeden tüketilmesi yemek borusuna ve mideye zarar verebilir. Doku hasarlarına neden olabilir. Deri ve cilt üzerinde tahrişlere ve hasarlara neden olmaması için her kullanımında bal veya su ile seyreltilmesi gerekmektedir.
 • Yüksek asetik asit içerdiği için potasyum seviyesini düşürür bunun yanında bu özelliği kemiklerde minerallerin seviyesini düşürür. Bu yüzden seyreltilerek içilmesi gerekir.
 • Diüretikler ve insülin gibi ilaç kullananlar için yan etki yaratabilir ve bu ilaçların etkisini azaltabilir. Kan şekerine doğrudan etkisi vardır. Bu ve buna benzer hastalıklarla mücadele eden hastalar kesinlikle doktorlarına danışmadan kullanmamalıdırlar.
 • İçerdiği asitler yüzünden ciddi ishal, hazımsızlık ve mide ekşimesine neden olabilir. Bu yüzden sindirim yolları ile alakalı sorunlar yaşayan ve ilaç kullananların tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekir.
 • Dişlere ve diş etlerine fayda sağlar ama fazla tüketildiği zaman işler tersine dönebilir. Mutlaka tüketmeden önce su ile seyreltmeye çalışın. Böylece olası yan etkilerini de minimuma indirmiş olursunuz.
 • Kullanım dozu kişi ve bünyeye göre değişmektedir. Bazı kişiler için günde yarım bardak faydalı iken bazı bünyeler için bu fazla olabilir. Bu yüzden tüketim dozunu dikkatli ayarlamanız gerekir.

Tavsiyeler

Elma sirkesinin özellikle kış aylarında hazırlanması tavsiye edilir. Çünkü sirkenin muhafaza edildiği ortamın serin olması gerekir. Yaz aylarında sıcak ortamlar sirkenin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca taze elmalar daha çok sonbahar aylarında piyasaya çıkar. Böylece taze elma bulma sorunu da yaşamamış olursunuz.

Elma sirkesinin saçtan ayağa kadar birçok organımıza faydalı olduğu ortadadır. Fakat tüketiminde mutlaka çok dikkatli olunması gerekir. Yüksek miktarda asit içerdiği için mutlaka her tüketimde ve uygulamada seyreltilmesi gerekir. Böyle olası yan etkileri riski de azaltılmış olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım