Kulak Kuruluğunu Nasıl Tedavi Edebilirim?

Kulak Kuruluğunu Nasıl Tedavi Edebilirim?

Kulak Kuruluğunu Nasıl Tedavi Edebilirim? Bireyler arasında birbirinden farklı rahatsızlıkların ortaya çıkması ile birlikte, tedavi yöntemleri de gelişmiştir. Bunlardan bir tanesi olan kulak kuruluğu ise hastaların karşılaştıkları yaygın problemlerden bir tanesi olmak ile birlikte, dikkat edilmemesi halinde birbirinden farklı hastalığa sebep olabilir. Özellikle genç yaşlarda başlayan kulak kuruluğu ileriki yaşlarda duyma kaybı ve benzer sorunları da beraberinde getirebilir. Kulak kuruluğunu nasıl tedavi edebilirim? Diye merak eden kişilerin uygulayacakları birkaç yöntem vardır.

Doktor Yardımı Önemli

Kulak kuruluğu, döküntü, kaşıntı ve duyma kaybı yaşayan bireylerin öncesinde doktora gitmeleri önemlidir. Günümüzde pek çok kulak burun boğaz doktoru, belirtilen rahatsızlığın tedavisi adına bireylere yardımcı durumdadır. Bu noktada iyi bir hekimden yardım almak, benzer sorunların ortaya çıkmaması için son derece önem taşır. Üstelik hekim yardımı, hastalığın daha kısa süre de tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle,

 • Müdahale etmeden,
 • Herhangi bir krem ya da ilaç kullanmadan,

Doktor yardımı almakta fayda vardır. Doktorlar konuyla ilgili gerekli kan ve duyma testlerini yaptıktan sonra hastalara kesin olarak yapılması gereken yöntemleri belirtebilirler. Bu sayede kulak kuruluğunun geçmesine kesin çözüm bulunabilir. Daha sonrasında kalıcı rahatsızlıkların çıkmaması adına hekime başvurmak, genel sağlık açısından da son derece önemlidir.

Egzama Sorunu Olabilir

Kulak kuruluğu ve kulak içerisinde oluşan pullanmalar genel olarak egzama rahatsızlığından kaynaklanabilir. İnternette detaylı bir araştırma yapıldığında ve sorun dile getirildiğinde bireylerin genelinde egzama probleminin ortaya çıktığı gözlenmektedir. Egzama ise kuru ve hassas ciltlerde ortaya çıkan, kaşıntı ve pullanma ile başlayan deri rahatsızlığı olarak görülmektedir. Egzama sorunu yaşayan bireylerin,

 • Gerekli bölgeyi düzenli nemlendirmeleri,
 • Rahatsızlığı ilaç yolu ile desteklemeleri,

Gereklidir. Kulak kuruluğunu nasıl tedavi edebilirim? Diye araştıran kişilerin egzama hakkında bilgi sahibi olmaları ve gerekli yöntemi uygulamalarında fayda vardır. Ancak bu noktada doktor ile birlikte kontrollü olarak ilerlemek daha faydalı olacaktır.

 

Kulak Kuruluğunu Bitkisel Yöntemler

Kulak kuruluğu, bazen yüzme, duş alma veya kulağa su kaçması sonucu oluşabilir. Kulağınızdaki suyun dışarıya atılmaması, kulak yolunda enfeksiyon riskini artırabilir. Kulaktaki bu kuruluğu ve rahatsızlığı hafifletmek için bazı bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemleri denemeden önce her zaman bir sağlık profesyoneline danışmalısınız. İşte kulak kuruluğuna karşı deneyebileceğiniz bazı bitkisel yöntemler:

 1. Zeytinyağı: Zeytinyağı, kulaktaki kuruluğu ve kaşıntıyı hafifletebilir. Temiz bir pamuklu çubukla birkaç damla zeytinyağını kulağınıza damlatabilirsiniz. Ancak, kulağınızda enfeksiyon varsa bu yöntemi kullanmamanız önerilir.
 2. Sirke ve Alkol: Yarı yarıya beyaz sirke ve alkol karışımı, kulaktaki suyun buharlaşmasına yardımcı olabilir. Bu karışımı bir damlalıkla kulağınıza damlatabilirsiniz. Ancak, kulağınızda ağrı veya enfeksiyon varsa bu yöntemi kullanmamanız önerilir.
 3. Sarımsak: Sarımsak, doğal bir antibiyotik olarak bilinir. Sarımsağı ezerek zeytinyağında birkaç saat bekletin ve sonra bu yağı süzün. Bu yağı kulağınıza damlatabilirsiniz.
 4. Lavanta Yağı: Lavanta yağı da kulaktaki kuruluğa iyi gelebilir. Ancak saf lavanta yağını direkt olarak kullanmamanız önerilir. Birkaç damla lavanta yağını taşıyıcı bir yağ (zeytinyağı, hindistancevizi yağı vb.) ile seyreltip kullanabilirsiniz.
 5. Sıcak Kompres: Sıcak bir bezle kulağınızı ovuşturmak, içerideki suyun buharlaşmasına yardımcı olabilir.

Unutulmamalıdır ki, herhangi bir ev ilacını kullanmadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışmalısınız. Eğer kulağınızda ağrı, akıntı veya işitme kaybı gibi belirtiler varsa mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız. Kulak enfeksiyonları ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir, bu nedenle zamanında müdahale önemlidir.

Düzenli Kontrol

Kulak kuruluğunu nasıl tedavi edebilirim? Noktasında araştıran hastaların, düzenli şekilde kontrollerine gitmesi ve belirtilen rahatsızlığı aksatmaması da gereklidir. Bitkisel ilaçlar ya da doktor tedavisi üzerinden ilerleyen kişilerin, sağlık problemi geçene kadar düzenli bir şekilde kontrollerini yaptırmalarında fayda vardır. Genel olarak kulak kuruluğu, düzenli aralıklar ile tekrarlayan bir problemdir. Bu nedenle iyileşti diye bırakmak ve tedaviye devam etmemek, bir süre sonrasında aynı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Böyle bir problem yaşamamak için,

 • Tedaviyi devam ettirmek,
 • Sıklıkla kontrol sağlamak,

Önemlidir. Kontrollerin aksatılmaması ve tedavinin tamamlanması ise bireyin genel sağlığının da düzelmesine yardımcıdır. Unutulmamalıdır ki tek bir noktada oluşan problem daha sonrasında büyük rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Genel olarak sağlığı korumak için en ufak bir rahatsızlıkta bile kısa süre de iyileşme yöntemleri araştırmakta fayda vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.