Adaçayının Cilde ve Saça Faydaları

Adaçayının Cilde ve Saça Faydaları

Yeşil renkte olan ve yaprakları griye benzeyen, içimi ve tadı güzel olan, yıllar boyunca hem gıda hem de tedavi olarak kullanılmış olan adaçayı, Latince de ”Salvere” den üretilen ” Salvia” kelimesine karşılık olarak da iyileştirmek için anlamına gelmektedir. Anlayacağınız gibi bir çok derde şifa olan adaçayı, toksinleri vücudunuz atar, safra kesenizi çok iyi çalıştırır, boğaz ağrılarınıza iyi gelmekte, idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmekte son derece iyidir, sakinleştirici etkisi var, bronşit ve astım belirtilerini ve menopoz ağrılarını da hafifletir.

Ağız yaralarınız varsa onları tedavi etmekte, Alzheimer’ın olumsuzluklarına karşı kullanılmakta, diş eti sorunlarına iyi gelir ve son olarak karaciğerinizi de temizlemektedir. Gün içerisinde iki fincan içebilirsiniz. Birden çok bedensel ve ruhsal rahatsızlıklarınıza karşı da bir nevi koruma kalkanı oluşturmaktadır.

Kaşıntılı olan bir hastalığınız varsa bu size çok iyi gelecektir. Egzama, akne, sedef hastalığı, mantar ve diğer tahriş yapan kaşıntılı hastalıkların da belirtilerini geçirmek için kullanılan adaçayını sizlere sonsuz bir şekilde tavsiye edebilirim. Bir çok cilt bakımlarında, deodorantların içinde ve şampuanlarda kullanıp adaçayı yağını aynı zamanda da etkili bir sinek kovucu olarak bilinir.

Akne tedavilerine de çok iyi gelmektedir. Akne tedavileri için bir iki yaprak alın ve kaynatın. Daha sonrasında ise soğutup yüzünüze yıkama suyu olarak kullanmanız mümkündür.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır

Adaçayının hazırlanması gayet basittir. Bunun için iki çay kaşığı adaçayının üzerine iyice haşlanmış suyu dökerek demlenmeye bırakabilirsiniz. Genelde bu şekilde tadı acı olacağından limon veya bal ekleyerek acılığını giderebilirsiniz. Günde ortalama 1 veya 2 fincan adaçayı tüketimi yeterlidir.

Adaçayının Faydaları

blank

Ada çayını sadece çay olarak içmezsiniz. Aynı zamanda cildinize ve saçlarınıza yardımcı olur. Cildinizi temizler, sıkılaştırır ve genişleyen gözeneklerinizin küçülmesine yarayan ada çayı kaynatıp saçlarınıza uyguladığınız zaman saçlarını besleyip bir yandan da rengini de canlandırmaktadır. Banyonuzun içerisinde doldurduğunuz suya ada çayı yapraklarını attığınız da sakinleştirici etkisi ile sizi rahatlatarak yumuşatmaktadır. Yapraklarını ilk önce kurutun ve daha sonrasında ezmelisiniz. Buna bir de tuz karıştırdığınız zaman dişlerinizi fırçalayıp diş etleriniz de rahatlama hissedersiniz.

Alzheimer Hastalığına Karşı Adaçayı: Adaçayı, düzenli olarak kullanıldığında hafızayı güçlendirir. Bunun yanında hafif Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere çeşitli hafıza kaybı durumlarında tedavi için önerilmektedir. Bununla birlikte yaşlanmaya bağlı olarak meydana çıkması muhtemel unutkanlık, bunama gibi zihinsel sorunlardan korunmaya yardımcı olur.

Adaçayının Diyabete Faydaları: Adaçayı üzerinde yapılan birçok çalışma, diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilerde kolesterolü düşürme potansiyeli olduğu ortaya konulmuştur. Adaçayının yaprak ekstralarının antihiperglisemik özelliklere sahip olduğu bilinen bir şeydir.

Romatizmadan kaynaklanan ve diğer enfeksiyon hastalıklarına karşı faydalıdır: Adaçayının içerdiği vitamin ve elementler çok iyi derecede antioksidanlar içerir. Bu yüzden enfeksiyonlara karşı etkilidir. Romatizmadan kaynaklanan iltihaplara karşı etkilidir. Aynı şekilde astım ve bronşit hastalıklarından kaynaklanan enfeksiyonlara iyi gelir. Astım ataklarının şiddetini azaltıcı gücü vardır.

Adaçayı Kalp Sağlığını Korur: İki tatlı kaşığı adaçayı ortalama 20 mg kalsiyum ve potasyum içermektedir. Günlük olarak tüketilen adaçayı kardiyovasküler sistemin düzgün çalışması ve kalp ritminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için iyi gelir. Ayrıca kolesterolü dengeleyen sodyum içerdiği için dolaylı olarak kalp sağlığına katkı sağlar .
Sindirim sistemini korur ve ishale iyi gelir: Genel anlamda lif içeren bütün bitkiler sindirim sistemi için önemlidirler. Adaçayının içerdiği lifler mideyi kuvvetlendirir, ishale karşı iyi bir şifa kaynağıdır. Ayrıca aşırı terlemeye karşı etkili bir besindir. Sindirim sistemi bozukluklarını düzenler.

Adaçayı Yaşlılığı Geciktirir: Adaçayının yaprağı kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Hücrelerin yenilenmesinde ve hasarlı hücrelerin onarılmasında büyük rol oynar. Hücrelerin yenilenmesinde çok miktarda içerdiği kalsiyum ve A vitamini önemli rol oynar. İçerdiği antioksidanlar ciltte meydana gelen çizgileri ve kırışıklıkları gidermeye yarar. Adaçayı, serbest radikallerin düşmanıdır. Kısaca bu muhteşem bitki, cilt sağlığınızı korur, genç kalmanızı sağlar ve pürüzsüz cilt sahibi olmanıza katkıda bulunur.

Selülit için adaçayı: Yukarıda söylediğimiz gibi kan dolaşımını arttırıcı özelliği vardır. Kan dolaşımının yüksek olduğu vücutta toksinler daha çabuk atılacaktır. Böylece selülit sorunları minimuma indirgenecektir.

Adaçayı Saç Sağlığını Korur: Adaçayı yapraklarından çıkarılan yağ saç sağlığı için önemli bir şifa kaynağıdır. Daha sağlıklı saçlar için bu yağ ile kafa derisine masaj yapabilirsiniz. Böylece dökülmeyen ve daha sağlıklı saçların sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yaşlılığın en büyük göstergesi olan beyaz saçlar için de adaçayı yağı kullanılabilir.

Metabolizmayı ve ruh sağlığını korur: İçerdiği zengin besin kaynaklarıyla genel anlamda metabolizmaya katkıda bulunur. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara ve salgın hastalıklara karşı etkilidir. Bunun yanında ruh sağlığımıza katkıda bulunur. Ferahlatıcı bir içecek olan adaçayı beyin hücreleri için önemli olan birçok elementi içermektedir. Sinir sistemini yatıştırıcı özelliği vardır. Uyku sorunu olanlar için faydalı geldiğini savunan uzmanlar var.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır: Adaçayının hazırlanması gayet basittir. Bunun için iki çay kaşığı adaçayının üzerine iyice haşlanmış suyu dökerek demlenmeye bırakabilirsiniz. Genelde bu şekilde tadı acı olacağından limon veya bal ekleyerek acılığını giderebilirsiniz. Günde ortalama 1 veya 2 fincan adaçayı tüketimi yeterlidir.

Adaçayının Saça Faydaları

Adaçayı Saç Sağlığını Korur: Adaçayı yapraklarından çıkarılan yağ saç sağlığı için önemli bir şifa kaynağıdır. Daha sağlıklı saçlar için bu yağ ile kafa derisine masaj yapabilirsiniz. Böylece dökülmeyen ve daha sağlıklı saçların sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yaşlılığın en büyük göstergesi olan beyaz saçlar için de adaçayı yağı kullanılabilir.

Ada çayıyla Saç Maskesi

1-2 çay kaşığı ile ada çayı yağı, 1 ila 2 çorba kaşığı zeytin yağını karıştırarak haftada 2 ila 3 defa saç derinize uygulayarak 20 dakika bekletin. Daha sonrasında ise şampuan ile yıkayın.
Saç dökülmelerine iyi gelir ve önler, kepek oluşumunu engellemekte ve saçlarınıza canlılık veren adaçayı saçlarınıza maske olarak çok iyi gelecektir.

Adaçayının Cilde Faydaları

Adaçayı Yaşlılığı Geciktirir: Adaçayının yaprağı kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.  Hücrelerin yenilenmesinde ve hasarlı hücrelerin onarılmasında büyük rol oynar. Hücrelerin yenilenmesinde çok miktarda içerdiği kalsiyum ve A vitamini önemli rol oynar. İçerdiği antioksidanlar ciltte meydana gelen çizgileri ve kırışıklıkları gidermeye yarar. Adaçayı, serbest radikallerin düşmanıdır. Kısaca bu muhteşem bitki, cilt sağlığınızı korur, genç kalmanızı sağlar ve pürüzsüz cilt sahibi olmanıza katkıda bulunur.

Selülit için adaçayı:  Yukarıda söylediğimiz gibi kan dolaşımını arttırıcı özelliği vardır. Kan dolaşımının yüksek olduğu vücutta toksinler daha çabuk atılacaktır. Böylece selülit sorunları minimuma indirgenecektir.

Ada çayıyla Cilt Maskesi

blank

2 damla adaçayı özü yağı ile 2 çorba kaşığı organik bal ve 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağını bir cam kase içinde tahta bir kaşık ile karıştırmalısınız. Bala özellikle alüminyum ve demir kaşık değdirmeniz vitaminini alacaktır. Karışımı cildinize yedirip sürün. Daha sonrasında 15 dakika bekleterek ılık su ile yıkayın. Yıkadıktan sonra da gül suyu ile tekrardan silin.

Adaçayının cildinizdeki mikropları temizleme özelliği bulunmaktadır. Antibakteriyel yapısı ile hem saçlara, hem de ciltte harikalar yaratmaktadır. Adaçayını hem dahili hem de tonik ve maske olarak güvenli bir şekilde kullanmanız mümkündür.

Adaçayının Zararları

Adaçayının direkt olarak sağlığa herhangi bir zararı olduğu tespit edilmemiştir. Aşırı tüketimden dolayı bazı yan etkileri olabilir. Bunun yanında kadınların hamilelik döneminde adaçayından uzak durması gereklidir. Adaçayının zarar verebileceği durumlar şöyledir:

  • Fazla kullanılması durumunda midede bazı sorunların oluşmasına neden olabilir.
  • Tansiyon hastaları tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Doktorlarına danışarak günde ne kadar tüketebileceklerini öğrenmelidirler.
  • Bazı uzmanlar kadınların hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde mutlaka uzak durmaları gereken bir bitki türü olduğunu söylemektedirler.
  • Epilepsi hastalarının da adaçayından mutlaka uzak durması gerektiğini tavsiye eden uzmanlar vardır.
  • Erkeklerde sperm sayısını azalttığı yönünde iddialar da vardır. Buna benzer sorunları olan erkeklerin doktorlarına danışarak tüketmeleri tavsiye edilir.

Tavsiyeler

Adaçayını kurutarak saklamak mümkün olduğu için her daim tüketmek mümkün. Adaçayının faydalarından maksimum şekilde faydalanmak için taze tüketilmesinde fayda var. Bunun için eğer evinizin bahçesi varsa ağacını yetiştirmenizi tavsiye ederiz. Böylece istediğiniz zaman organik ve taze adaçayını yemeklerinize katabilir ve taze bir şekilde tüketebilirsiniz.

Adaçayını toz halinde de bulmak mümkündür. Satın alırken yapraklarını lekeli , küflü ve solgun olmamasına dikkat etmelisiniz. Buzdolabında plastik torbalar içerisinde aylarca muhafaza edilebilir.

Biberiye Yağının Saça Faydaları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.