Vücut Geliştirmeye Yardımcı Ürün Protein Tozu Nedir Nasıl Kullanılır?

Vücut Geliştirmeye Yardımcı Ürün Protein Tozu Nedir Nasıl Kullanılır?

Spor yapmaya yeni mi başlıyorsunuz yoksa profesyonel bir vücut geliştirici olarak biraz desteğe mi ihtiyaç duyuyorsunuz?   Biraz protein tozu kullanmak size de iyi gelebilir!

Ama hangi protein tozu sizin için en uygun seçenek karar veremiyorsanız, gelin hep birlikte gelmiş geçmiş en popüler besin takviyesi olan protein tozlarını inceleyelim, en çok tercih edilen markalara göz attıktan sonra, kullanım talimatları hakkında biraz daha detaylı bilgiye değinelim, bilmeyenler için protein tozu nedir; nasıl kullanılır, çeşitleri nelerdir gibi konulara göz atalım!

Protein Tozu Takviyesi ve Öne Çıkan Marka Optimum!

Siz de bir spor salonu müdavimiyseniz şayet, ağırlık çalışan beyleri kendi aralarında; spordan yarım saat önce ve sonra tükettikleri proteinli besin takviyeleri hakkında konuşurken duymuşsunuzdur mutlaka! Birbirinden farklı tarzda formları bulunan protein takviyelerinin son yıllarda en çok tercih edilen markası optimum protein tozu olmasına rağmen, bazı sporcular, hazır şişelerde satılan formlarını da tercih etmekteler ancak bize sorarsanız en iyi protein takviyesi, toz şeklinde olan ve miktarını sporcunun beklentilerine ve ihtiyacına göre ayarlayabileceği formudur.

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu; bilhassa vücut geliştiricilerin kullanıma özel üretilen ve en çok sporcular tarafından tüketilmesine rağmen, çeşitli tıbbi sebeplere bağlı olarak da kullanımı tavsiye edilen yüksek protein içerikli bir besin takviyesidir.

Beyaz-kırmızı et, yumurta, kurufasulye ve yeşil mercimek gibi doğal besin maddelerinin yapı taşı olan ve kişinin kalp kasları başta olmak üzere, vücudundaki tüm kas kütlelerinin korunması görevinden sorumlu, amino asit bileşimlerinden oluşmuş doğal bir molekül olan proteini, günlük beslenme yoluyla ihtiyacı olduğu miktarda alamayan kişilerin vücutlarına hızlı ve sağlıklı bir şekilde protein yüklemesi yapabilmeleri amacıyla, protein moleküllerinin sıkıştırılmış formu olarak üretilerek piyasaya sürülmüş protein tozu ürünleri  günümüzdeki dünyanın dört bir yanından milyonlarca sporcu tarafından kullanılan, yüksek etkili ve faydaları bir besin takviyesidir..

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir? Hangi protein tozu bana uygun?

Protein takviye tozları;

  • Whey proteini
  • Kazein proteini
  • Soya proteini
  • Yumurta proteini
  • Et proteini

şeklinde kategorize edilen 5 ana çeşitle karşımıza çıkmakta ve kas yapmak isteyenler için farklı bir formu, protein intoleransı olanlar için bir başka formu,  kilo verme diyetleri ile kombine bir vücut geliştirme programı yürütenler için bir diğer formu v.b. olmak üzere, amaca ve elde edilmek istenen sonucaözel olarak çeşitlendirilmektedir ancak whey proteini, 5 ana tür protein tozunun pek çoğunun sağladığı faydayı yalnız başına sağlayan geniş içerikli ve geniş etki alanına sahip bir protein tozu olarak, piyasada en çok farklı çeşidi satılan ve hemen herkes tarafından tercih edilip güvenle kullanılan bir türüdür.

Ayrıca kana karışma hızı da oldukça yüksek bir protein takviyesi türü olduğundan ötürü whey proteinler, sabah kahvaltısının yerine geçecek en iyi alternatiflerdendir.

Whey protein tozu markaları, fiyatları ve kullanım alanları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bu sayfaya da bakabilirsiniz.

Protein Tozu Nasıl Tüketilir?

Protein tozunun en uygun kullanım şekli, kullanacak kişinin ihtiyaçları ve beklentileri ile doğru orantılıdır.

Düzenli ve sağlıklı beslenen bir sporcunun, vücut çalışmasından 30 dakika kadar önce ve spordan sonra yeniden ortalama yarım saat bekledikten sonra, vücut ağırlığına uygun bir oranda protein takviyesi alması yeterli olacak iken; ana öğünlerinde diyetine yeterli miktarda protein dahil etmeyen ve yeterince dengeli beslenemeyen kişiler, protein besin takviyesini yalnızca spor öncesi ve sonrası kullanırlarsa, ne yazık ki istedikleri sonucu elde edemeyeceklerdir.

Örneğin evden kahvaltı etmeden çıkmak zorunda kaldığınız acil bir durumunuz olduğunda, bir bardak protein tozlu süt içip, elinize bir adet muz alarak işinize koşturmaya devam edebilirsiniz.. Böylece güne başlarken kaslarınız için gerekli olan proteini sıkıştırılmış bir şekilde ve hızlı bir biçimde vücudunuza almış olacak, bir adet orta boy muz sayesinde ise karbonhidrat ve enerji ihtiyacınız da gidermiş olacaksınız..

Örnekler çoğaltılabilir..

Protein Tozu Nasıl Hazırlanır?

İhtiyacınız olduğu zamanda ve miktarda kullanım için hazır protein shakeler yerine, toz formlarının daha uygun olduğundan bahsetmiştik. Eğer ilk defa kullanacaksanız ve nasıl hazırlanacağından emin değilseniz, protein tozu hazırlanması ile ilgili bilgi paylaşılan şu videodan yardım alabilirsiniz;

gördüğünüz gibi, protein tozunu süte katmak, en sık kullanılan pratiktir ancak sütün tadından hoşlanmıyorsanız, laktoz intoleransınız varsa ya da bir şekilde elinizin altında süt yok ise şayet, o zaman suya karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Protein Tozunu Sadece Profesyonel Vücut Geliştiriciler mi Kullanabilir?

Ülkemizde protein tozu tüketicilerinin büyük bir çoğunluğunu profesyonel vücut geliştirme ile ilgilenen, kas yaparak daha güçlü ve çekici bir vücuda sahip olurken, diğer yandan sağlıklı ve kuvvetli olmayı hedefleyen erkekler oluşturmaktadır ancak protein tozu, sadece vücut geliştiriciler tarafından kullanılmak durumunda olmayan, pek çok tıbbi ve gelişimsel amaca da hizmet eden faydalı ve gerekli bir besin takviyesidir.

Vücut geliştirme sporcularına ek olarak;

  • Büyüme çağındaki ergenler tarafından kullanılabilir;

Ergenlik dönemindeki çocuklar yetişkinlerden daha fazla protein gereksinimine sahiptir ve çoğu kez yeterli ve dengeli beslenemedikleri için gelişimleri ve kas kütle oranları, protein eksikliğine bağlı olarak geri kalmaktadır.  Çocuk doktorları tarafından da zaman zaman önerilerek kullanılan protein takviyelerinden optimum protein tozu sahip olduğu çilek aromalı, muz, vanilya, karamel, kurabiye ve çikolata aromalı çeşitleriyle, sadece sporcuların değil, gelişme çağındaki genç ergenlerin de diyetlerinde yerini sıklıkla alan, uygun fiyatlı ve yüksek etkili bir whey protein desteğidir.

  • Uzun süre yatağa bağlı kalmak durumunda kalan hastaların iyileşme sürecinde kullanılır; 

Kas kütlelerini kaybetmelerine sebep olabilecek derecede hareketsiz kalmak durumunda kalan hastalar ya da kalp ameliyatı geçirmiş veya başka kas rahatsızlıkları olan hastalar için tıbbi amaçla kullanılarak hayat kurtarıcı niteliğe sahip ürünlerdir aynı zamanda..

  • Veganlar tarafından kullanılır;

Hayvan eti ya da hayvanlardan üretilen hiç bir besin maddesini, hayat görüşleri sebebiyle tüketmeyen bir grup olan veganlar da, yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilmek amacıyla proteine ihtiyaç duyarlar ve kuru baklagillerden yeterince alamadıkları proteini, besin takviyeleri kullanarak protein tozu sayesinde yerine koyabilirler.

Ne Kadar Protein Tozu Tüketmeliyim?

Günlük olarak tüketeceğiniz protein tozu miktarı da yine vücut ağırlığınız ve protein takviyesi alımı sonucu elde etmek istediğiniz sonuca bağlı olacaktır

Yetişkinlerin Günlük Protein İhtiyacı:

Ortalama bir yetişkinin, var olan sağlıklı kas kütlesini muhafaza etmek için, vücut ağırlığına göre kilo başına günlük 0.8-0.9 gr protein alması gerekmektedir.

Hafif Spor Yapanların Günlük Protein İhtiyacı:

Ortalama bir yetişkinin, hafif spor aktiviteleri ile uğraşırken, mütevazi seviyede kas yapması ve kuvvetlenmesi için, vücut ağırlığına göre kilo başına günlük 1.1-1.4 gr protein alması gerekmektedir.

Orta Derecede Ağır Sporcuların Günlük Protein İhtiyacı:

Ortalama bir yetişkinin, abartı olmayan ancak gösterişli bir vücuda sahip olmak ve orta derecede kuvvetlenmek için sporla birlikte kombine olarak, vücut ağırlığına göre kilo başına günlük 1.4-.17 gr protein alması gerekmektedir.

Ağır spor Yaparak Ciddi Kas Kütlesi Geliştirmek İsteyen Sporcuların Günlük İhtiyacı:

Ortalama bir yetişkinin, yapmakta olduğu yoğun ve ağır spor programına yardımcı olarak, yoğun bir kas kütlesine sahip olabilmek amacıyla, vücut ağırlığına göre kilo başına günlük 1.7-2.2 gr protein alması gerekmektedir.

Yukarıda temin edilen veriler ışığında, satın almış olduğunuz protein tozunun üstünde yazan tablodan bakarak, ölçeğine uygun olarak ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda protein tozu takviyenizi hazırlayabilir ve güvenle tüketerek, düzenli kullanım sayesinde amaçladığınız sonuca ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.