Argan Yağı Neye İyi Gelir

Argan Yağı Neye İyi Gelir

 

Argan yağı son zamanlar da adını oldukça sık duyurmaktadır. Bir çok kişinin hakkında bilgi edinmek istediği ve faydaları saymak ile bitmeyen yağlarında başında gelmektedir. Cildi koruma ve iyileştirme de argan yağındaki aktif bileşenlerden triterpenoitler’in cildi koruma potansiyeli ile yüksek derece de bilinmektedir. İçerdiği bileşenler sayesinde bu bitkisel yağ yaraları iyileştirir, cildinizi güneşten korur, mikropları öldür ve ayrıca iltihabı da geçirir.

Söz bileşenlerden bahsetmişken argan yağında bulunan bir başka madde ise sterollerden de bahsedelim. Steroller cildin metabolizmasını iyileştirerek, iltihaplanmaları geçirir ve cildin nemini korumaktadırlar.

Cildin yaşlanmasını geciktirme de oldukça argan yağı başarılıdır. Özellikle yüksek oranda E vitamini içermesinin dışında cildi nemli tutması, bu yağın kırışıklıkların da önüne geçebilmesinde rol oynamaktadır. Argan yağının cildi sıkılaştırması da yine yaşlanma göstergesi olan sarkık cildi de önlemiş olmaktadır.

Saçı güçlendirme de argan yağı saç derisini ve saçı nemlendirerek kuru saçlardan kaynaklanan kepek benzeri şikayetleri de giderebilmektedir. Saç diplerine iyi gelen, saçı canlandırarak onarır ve böylelikle saçların daha canlı ve daha gür görünmesini sağlamaktadır. Pek çoğumuzun derdi saç kırıklıklarının da önüne geçer.

Tırnak bakımı, tırnaklarınızın zayıf olmasından ve çabucak kırılmasından şikayetçi iseniz argan yağı aradığınız bakım ürünüdür. Özellikler tırnak uzatmak isteyen kişiler zayıf tırnaklardan şikayetçi olmaktadır. Tırnak dibine ve yüzeyine uygulanacak olan argan yağıyla tırnaklar nemlenir ve güçlendirilir. Tırnaklardaki çatlamaları önleyebilmek adına da kullanılabilmektedir.

Kalp damar hastalıklarını önleme de argan yağının kalp damar hastalıklarının önüne geçtiği ve hatta bu tipte olan hastalıklara iyi geldiğine dair yayımlanmış olan ilginç makaleler bulunmaktadır. Daha önce de söz ettiğimiz sterollerin yüksek kolesterolü dengelediği ve kalp dostu olduğu bilinmektedir. Çeşitli araştırmaların sonucuna göre de argan yağındaki doymamış yağ asitleri kolesterolü düzenlemeye ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır. Beslenmenize argan yağını da katmanız kalp sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.

Argan Yağı Kullanımı

Argan yağını yüz için kullanırken genel olarak yatmadan önce parmak uçlarına dökülerek bir kaç damla yağın, iyice temizlenmiş olan cilde yüz masajı eşliğinde uygulanması tavsiye edilmektedir. Argan yağını sivilce ve aknelerin üzerine de tedavi amaçlı olarak pamuk yardımı ile sürebilirsiniz.

Vücutta kullanımı ise göğüslere, çatlak veya selülitlere, banyo sonrasında masaj yaparak argan yağı sürülmesi önerilmektedir. Vücudu nemlendirmesi bakımından da banyo sonrasında yapılan bu uygulama yararlı olmaktadır. Böylelikle banyo sonrasında bir kaç tane farklı özellikte ürün yerine tek bitkisel yağ ile tam bir vücut bakımınızı yapmış olacaksınız. Çatlakları önleme de kullanan kişilerin oldukça etkili olduğunu da söylemektedirler. Hamileler de çatlaklarını önleyebilmek adına kullanabilirler.

Saç ürünü olarak piyasa da oldukça çok bulunmaktadır. Genel olarak sprey şeklinde satılan bu ürünler durulama gerektirmeyen ve kuru saça da uygulanabilen ürünler. Genel olarak fiyatları 15 TL ile 35 TL arasında değişmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım Turkcell Bedava İnternet Yardım Başvurusu