Tansiyonu Düşürmek İçin Ne Yapmalı, Tansiyonu Nasıl Düşürebilirim Doğal Yöntemler

Tansiyonu Düşürmek İçin Ne Yapmalı, Tansiyonu Nasıl Düşürebilirim Doğal Yöntemler

Tansiyonu Düşürmek İçin Ne Yapmalı, Tansiyonu Nasıl Düşürebilirim Doğal Yöntemler. Tansiyon kalp tarafından pompalanmış olan kanın damarlara uygulamış olduğu basınca denilmektedir. Kalbin sağ tarafı oksijeni azalmış olan kirli kanı akciğerlere pompalar. Kalbin sağ tarafı sol tarafa göre düşük bir basınçla kanı pompalamaya devam eder. Buna da küçük tansiyon denilmektedir. Kalbin sol tarafı oksijeni bol olan kanı vücudumuza pompalar.

Kalbin sol tarafı sağ tarafa göre yüksek basınçlı kan pompaladığı için buna da yüksek tansiyon denilmektedir. Yüksek tansiyon ile Küçük tansiyon arasındaki fark nabız basıncını göstermektedir. Kan basınçları gün içerisinde farklılıklar gösterebilir.

Düşük Tansiyon

Düşük tansiyonda küçük tansiyonun düşük olması önemli değildir fakat büyük tansiyonun düşük olması çok önemlidir. Büyük tansiyon 11’den aşağı düşerse kişilerde tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar. Tıp dilinde tansiyon düşüklüğüne hipotansiyon adı verilmektedir.

Büyük kanamalarda, ateşli hastalıklarda, iç salgı bezlerinin bozukluklarında ve hastalıkların iyileşmesi durumunda tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar. Fazla ter kaybında, bayanların aybaşı hallerinde ve çok sinirli olan kişilerde tansiyon düşüklüğü meydana gelir.

Bu tansiyon düşüklüğü insanlarda önemli bir hastalığın belirtisi olarak gösterilir. Kansızlık, gece uykusuzluğu ve sıcak ortam tansiyon düşüklüğüne neden olur. Baş dönmesi, ayakların yerden kesilmesi, yorgunluk, halsizlik, gözlerin kararması, unutkanlık, çarpıntı ve kulaklarda meydana gelen çınlama tansiyon düşüklüğünü ortaya çıkarır.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon küçük tansiyonun ve büyük tansiyonun normalinden fazla olması durumunda tansiyonun yüksekliğini ortaya çıkarır. Tıp dilinde Yüksek tansiyona hipertansiyon adı verilmektedir. Yüksek tansiyon teşhisi konulabilmesi için küçük veya büyük tansiyondan birisinin normalin üzerinde olması gerekir. Yani küçük tansiyonun veya büyük tansiyonu normalinden yüksek olması önemlidir.

Şu ana kadar yüksek tansiyonun neyden meydana geldiği ortaya çıkarılmış değildir. Spor yapmama, obezite, yağlı yiyecekler ve fazla tuz tüketimi yüksek tansiyonun nedenleri arasında yer alır. Yüksek tansiyon genetik de olabilir.

Hormonal rahatsızlıklar, böbrek yetmezliği, aşırı kullanılan alkol, doğum kontrol hapları ve diğer kullanılmakta olan haplar Yüksek tansiyona neden olabilir. Ensede ve baş bölgesinde meydana gelen baş ağrısı, uyuşukluk, karıncalanma, baş dönmesi bulanık görme, burun kanaması ve nefes darlığı yüksek tansiyonun belirtileri arasındadır.

Tansiyonu Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Tansiyonu düşürmek için ilk yöntem soğuk su uygulaması yapmak gerekir. Tansiyon nasıl düşer diye birçok sorular sorulmaktadır. Soğuk su uygulaması tansiyonun düşürülmesinde en iyi yöntemdir. Ayaklarınızı, ellerinizi, kollarınızı ve yüzünüzü soğuk su ile yıkadığınız durumda bir rahatlatma söz konusu olur. Bu uygulama ile yüksek tansiyonu düşürmüş olursunuz.

Burada dikkat edilecek bir husus ise tansiyonun yüksek olması durumunda aniden soğuk su ile yıkamak sakıncalı olur. Bunun için en doğru yöntem musluk suyunu kullanmaktır. Yüksek tansiyonun düşürülmesinde limon kullanımı çok önemlidir. Tansiyon yükseldiği durumlarda limonun suyunu sulandırma yaparak içiniz. Yoğurt ve tuzsuz ayran kullanımı yüksek tansiyonun düşürülmesine neden olur.

Nar suyunu içerek tansiyon normal değerlere iner. Greyfurt suyu veya greyfurtun kendisi yenilerek yüksek tansiyonun düşürülmesine neden olur. Sarımsak yemek halk arasında Tansiyon düşürücü olarak bilinmekte fakat bazı uzmanlar bu fikrin yanlış olduğunu söylemektedirler. Kekik kullanarak yüksek tansiyonu geçici olarak düşürmektedir. Soğan kullanımı yüksek tansiyonun düşmesine neden olur. Tuzlu ayran veya tuzlu yoğurt Tansiyonun yükselmesine neden olur.

Tansiyon Nasıl Düşürülür?

 • Bir kase yoğurt içerisine 1 tatlı kaşığı toz hale getirilmiş olan tarçın ilave edildiğinde tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.
 • Yüksek tansiyonu olan kişiler lifli ve posalı besinlerden bol miktarda tüketmeleri gerekir.
 • Tansiyonun normal seviyelerde olabilmesi için alkol ve sigara tüketimi kesilmelidir.
 • Günlük olarak düzenli bir şekilde egzersiz yapmak ve normal 30 dakikalık bir yürüyüş yapmak tansiyonu normal seviyelerde tutar.

Tansiyonu Nasıl Düşürebilirim Doğal Yöntemler

Yüksek tansiyonun genel olarak bir belirtisi yoktur. Yüksek tansiyona ne iyi gelir diye soracak olursak tedavi yöntemleri oldukça fazladır. Olabilecek tansiyon yüksekliği belirtileri çarpıntı, baş ağrısı nabız değişikliği, baş dönmesi, kulak çınlaması, aşırı derecede gerginlik, yorgunluk ve yüzde meydana gelen kızarıklıklar. Tansiyonu düşürebilmek için doğal yöntemler şunlardır.

Sarımsak: Bazı uzmanlar yüksek tansiyonun düşürülmesi için sarımsağın bolca tüketilmesi gerektiğini açıklamaktadırlar. Sarımsak tüketiminde vücutta bulunan damarlar genişlemekte ve kanın pıhtılaşmasını önlemektedir. Sarımsağın bu faydalarından yararlanmak için günde bir diş sarımsak tüketmek yeterli olur.

Maydanoz ve limon: Kabuğu dahil limon ile maydanoz karışımı yapılarak içilmesi durumunda idrar söktürücü olarak kullanılır. Tansiyonun yükselmesine neden olan bazı maddeler idrar ile dışarı atılmaktadır. Sabahları kahvaltıdan önce maydanoz ve limon ile karışım yapılarak içmeniz durumunda yüksek tansiyon düşürülür.

Bitter çikolata: Çikolata yemek tansiyon için çok yararlı olmaktadır. Çikolatanın tüketimi Kalp sağlığı açısından önemlidir. Sütlü çikolatalar yerine küçük bitter çikolata tüketmek yararlı olur.

Yulaf ezmesi. Hipertansiyon ve yüksek kan basıncı durumunda yulaf ezmesi tüketmek bunları önlemektedir. Kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi yemek yüksek tansiyonun düşmesine neden olur.

Yılan otu kökü: Doktor kontrolünde kullanılan bu ot yüksek tansiyonun düşürülmesinde çok faydalıdır.

Çörek otu: Çörek otundan günde 10 gram yenilerek tansiyonun düşmesine neden olur. Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu nar suyunu kullanarak yüksek tansiyonun düşeceğini açıklamaktadır. Yüksek tansiyonu olan birçok kişi günlük olarak bir su bardağı taze sıkılmış nar suyu içerek yüksek tansiyonu düşürebilir. Düşük tansiyonu olan kişiler asla nar suyu kullanmamalıdır. Diş eti iltihabı olanlar da Nar suyunu içerek bu iltihaplardan kurtulabilirler. Tansiyonu olan kişiler ilk önce doktor kontrolü yaptırılmalıdır. Yağda kızartılmış yiyecekler, yağlı besinler, hamur işleri et ve etten yapılmış olan yiyecekler asla tüketmemeli.

 • Sebze yemeklerine oldukça fazla ağırlık vermelidirler.
 • Evde yapılan yemekler bitkisel yağlardan yapılmalıdır.
 • Katı yağ asla kullanmayınız.
 • Yapmış olduğumuz yemeklerde tuz miktarını çok azaltmalısınız.
 • Mümkün olduğu sürece stresli olmayınız ve stresle ortamlara girmeyiniz.
 • İbrahim Saraçoğlu bir ay boyunca günde ortalama 5 diş sarımsağı yenilmesi durumunda tansiyon sorunları tamamen ortadan kalkacak demektedir.
 • Ceviz tüketilmesi durumunda kan basıncı düzenli bir seviyeye gelecektir.
 • Sabah aç karnına 5 adet ceviz tüketilmesi ani olan tansiyon yükselmeleri engeller.

Çilek: Çilek yenilmesi durumunda tansiyonunuz dengeli bir duruma gelecektir. 5 adet çilek tüketilmesi gerekir. Yemeklerden sonra tansiyon yüksekliği ortaya çıkıyor ise mutlaka 5 adet Çilek tüketimi yapınız. Taze ıspanak yapraklarından 2 adet aç karına çiğ halde yenilmesi durumunda kan basıncınız dengede olacaktır. Kimyon çayı içmek yüksek tansiyonu düşürmektedir. 4 adet kimyon tohumunu bir bardak kaynar su içerisinde 5 dakika kadar kaynatılır. Demleme işlemi yapıldıktan sonra günde iki bardak tansiyonun düşmesine neden olur.

Pancar Suyu: Pancar suyu yüksek tansiyonu dengelemek de ve düşürmektedir. Pancar suyu kan basıncını hızla düşürür. Kan damarları genişleyerek kan pıhtılaşmasını engellemektedir. Pancar suyu kalp çarpıntılarının ortadan kaldırır. Kanı temizler. Günde iki üç adet zeytin yaprağını kaynatarak içerisinde yarım Limon suyunu ilave edip günde iki bardak tüketmek tansiyonu dengede olmasını sağlar. Ökse otu kullanımı tansiyonun dengede tutulmasını sağlar. 2 tatlı kaşığı ökse otunu ince dilimler halinde doğrayınız, daha sonra bir bardak suyun içine ilave ederek kaynatıp demlenmesini bekleyiniz. Demlendikten sonra bir miktar limon suyu sıkarak günde 1 bardak içilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.