Sivilce Nasıl Temizlenir? Sivilce Temizliği Nasıl Yapılır?

Sivilce Nasıl Temizlenir? Sivilce Temizliği Nasıl Yapılır?

Sivilce nasıl temizlenir? Cildinde sivilce çıkan birisi bu sivilceden hemen kurtulmak ister. Sabah aynanın karşısına geçtiğinizde bir bakarsınız ki suratınızın tam ortasında bir sivilce çıkmış ve çok önemli bir yere gideceksiniz veya bir arkadaşınız ile buluşacaksınız.

Eğer sivilceden kurtulmak için o sivilceyi patlatırsanız, iz kalma riski çok yüksektir. Bu şekilde sivilce de temizlenmemiş, hatta iz kalmış hale getirirsiniz. Patlatılmış sivilcenin cildinizde kalma süresi yine daha fazla olacaktır.

Bu nedenle sizlere Sivilce nasıl temizlenir? ve sivilcelerin doğru temizlenmesi hakkında bilgi vererek, kısa süre içerisinde geçmesini temizleme işlemlerini anlatmak istiyorum.

Sivilce Nasıl Temizlenir?

  • Sizlere ilk olarak sivilce temizliği için önereceğimiz şey sivilce jelleri olacaktır. Ancak bu sivilce jellerinin içerisinde benzol ve salisilik asit içerenleri tercih ederseniz , sivilcelerin kurumasını ve temizlenmesini diğer jellere göre daha da hızlandırmaktadır. Sivilce jelini gün içerisinde 2 defa ve sabah akşam kullanabilirsiniz.
  • Sivilce jeli içerisinde bulunan benzol ve salisilik asit sivilceleri kuruturken cildinizi de kurutabilir ve bunlar cilt çatlamalarına neden olabilir. Bu nedenle sivilce jeli kullananlara önerimiz düzenli bir şekilde nemlendirici de kullanmasıdır.
  • Cildinizde çıkan sivilcelerle çok oynamamalısınız. Özellikle sivilce temizleme için kullandığınız ürünler ile beraber sivilceyle oynamak , ovalamak gibi şeyler sivilcenin yayılmasını ve geçmesinde zamanı ileri atacaktır.

Sivilce Çıkmaması İçin Yapılması Gerekenler

  • Sivilcelerin çıkmaması için hijyene dikkat etmelisiniz. Bu hijyenin ilk önlemini cildinizin sürekli temas ettiği ürünleri değiştirerek önlem alabilirsiniz. Örneğin yatarken başınızı koyduğunuz yastık kılıfı sivilceler ile temas ettiğinden dolayı ve yağlı bir cilde sahip olduğunuzdan dolayı yastık kılıfına geçer. Yastık kılıfınızı sık sık değiştirmeniz gerekir.
  • Vücudunuzun sivilcelerden arınmasını ve hızla iyileşmesini istiyorsanız, mutlaka bol bol su tüketmelisiniz. Çünkü su cildi yeniler , bu yenilenmeler hücre yenilenmesidir. Bol su tüketmeniz durumunda cildiniz daha sağlıklı olur, sivilce oluşumu azalır.
  • Gün içerisinde uyguladığınız makyaj malzemelerini gece yatarken temizlememek veya pudra , fondöten gibi cilt gözeneklerini kapatan ürünleri bir müddet en azından sivilce azalması yaşanana kadar kullanmamakta fayda vardır.
  • Özellikle regl döneminde oluşan sivilceler kesinlikle ellenmemelidir. Regl döneminde çıkan sivilceler , regl dönemi bittiğinde geçer. Ancak bu sivilceler ellenir veya patlatılırsa 40-45 gün cildinizde kalabilir. Daha sonra bu sivilceleri geçirmekle uğraşırsınız.

Sivilceler Neden Sıkılmamalıdır?

  • Sivilce sıkıldığında , sıkılan alan kızarır ve tahriş olur. Tahriş olan yerin geçmesi hem sivilceden daha uzun olur.
  • Bazı iltihap sıkılması sonucunda kılcal damarlara zarar verilmesi durumunda ciddi cilt problemlerine neden olabilir.
  • Sivilcelerin sıkılması, mikrobu etrafa yayar ve bu durumunda sivilcelerin sıçraması ve çoğalmasına neden olursunuz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.