Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Botoks hakkında bilinmesi gereken bir çok şey var. Bu nedenle botoks ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları yanıtlamak amacıyla botoks hakkında bilinen ve bilinmeyen tüm başlıkları bu makalede topladık.

Botoks Nedir?

Botulinum enjeksiyonu ile kas hareketlerini engelleyerek, alında oluşan kırışıklıkları, göz çevresindeki çizgileri, kaş ortasında oluşan çizgileri, boyun kırışıklıklarını ve çizgileri azaltan bir uygulamadır.

Yaş ile beraber belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek veya ortadan tamamen kaldırmak amacıyla kullanılan en etkili yöntemlerden birisidir. Uygulama küçücük iğneler ile ciltteki kaslara ilacın verilmesi ile yapılır. Bu işlem oldukça kolay ve basit bir işlemdir.

Nerelere yapılır?

Özellikle mimiklerin ortaya çıkardığı kırışıklıklar ve çizgilere uygulanır. Alın bölgesi, kaş arası, göz kenarındaki çizgilere, üst dudağa, boyun bölgesi çizgilerine, koltuk altı terlemesine, spasite ve migren ağrılarına uygulama yapılmaktadır.

Sonrasında şişlik olur mu?

İşlemden sonra bölgede bir şişlik olmuyor. Botoks bir dolgu maddesi olmadığından dolayı şişlik olmamakla beraber kas gevşemesinden dolayı sadece işlem yapılan bölgede hafif değişiklikler oluyor.

İşlem nasıl uygulanıyor?

Bilindiği gibi çok minik iğneler ile uygulanıyor. Uygulama yapılacak olan bölge lokal anestezi kremleri kullanıyor. Anestezi kremi sonrasında bölgenin uyuşması bekleniyor. Bölge uyuştuktan sonra temizleniyor ve ince uçlu iğneler ile kas içerisine enjekte ediliyor. Uygulama seansları anestezi süresi hariç hemen hemen 10 veya 15 dakika kadar sürüyor.

Kimler botoks yapabilir?

Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks yapabilir. Ancak yinede botoks yapacak olan hekimin mutlaka yüz anatomisi ve kas çalışma yönü konusunda çok iyi bilgiye sahip olması gerekiyor. Bu durumda işinde uzman olan kişileri aramak ve iyi hekimi bulmak size düşüyor.

Ne zaman etki eder?

Botoksun etki zamanı kişiye ve ilaca göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak etkisini 2. gün gösterir ve 10. gün etki sona erer.

Yan Etkileri Nedir?

Normal şartlarda ve uzun yıllardır tedavi amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Bu tedavi dışında botox işleminde kullanılan bu ilaç botoks işleminde daha fazla kullanılmaktadır. Fazla kullanımda bile herhangi bir organ zarar görmemektedir.

Botoks

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Etkisi ilaca veya kişiye göre değişmekle beraber 4-6 ay kadar sürmektedir. Bu süreden sonra işlem yapılan bölge eski halini alıyor. Eğer aynı bölgeye bir kaç kez aynı işlem yapılırsa botoks süresi daha uzun sürebiliyor.

Kimlere Uygulanır?

Yüzünde istenmeyen çizgilerden kurtulmak isteyen kişilere uygulanır. bu uygulama için yaş sınırı 18-65 yaş arasıdır.

Çizgileri Tamamen Yok Eder mi?

Cildinizdeki çizgiler ve kırışıklar çok derin değilse botoks bu çizgi ve kırışıklıkları yok eder. Ancak çizgiler çok derin ise yok etmez. Çok derin kırışıklık ve çizgileri sadece derinliği alır. Çizgiler çok derinleşmeden yapılan uygulama çok daha başarılı sonuçlar verecektir.

Riskli midir?

Yapıldıktan sonra bazı durumlarda his kaybı, iğne sırasında yanma hissi ve geçici doku zedelenmesi gibi durumlar görülebilir. Fakat bu durumlar sadece geçicidir. İşlem sırasında iğne, kılcal bir damara denk gelirse kanama da görülebilir.

Estetik Dışında Kullanım Yerleri

Sadece estetik amaçlı kullanılmamaktadır. Yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı, aşırı terleme ve spastik felç hastalarında da kullanılmaktadır.

Aşırı Terlemede Botox Uygulaması

Aşırı terleyen kişilere de uygulaması yapılıyor. Koltuk altında yapılan bu işlemde kıl dibine uygulanıyor. Terlemeyi gidermek için uygulanan botox yüze uyguladığından daha fazla uygulanıyor. Bu durumunda sağlığa hiç bir zararı dokunmuyor.

YORUMLAR

  1. blank Ayşe Yağmur Başaran dedi ki:

    Çok faydalı bir yazı bende 3-4 kere yaptırdım. Hiç bir zararını görmedim. Botoks yaptırmak isteyip de çekincesi olanlara sesleniyorum bence hiiç çekinmeyin 🙂

Yardım Başvurusu Maddi Yardım