Dekolte Bölgesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Dekolte Bölgesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Dekolte Bölgesi Bakımı Nasıl Yapılır? Vücudun göğüs kısmından başlayıp boğaza kadar olan ve sırtın bel kıvrımlarını da kapsayan kısımlar dekolte bölgesi olarak adlandırılmaktadır. Dekolte bölgesi bakımı kadınları ilgilendiren bir kavramdır. Bu bölgeler kadınsı hatları ortaya çıkarmaktadır. Kadınların birçoğu tercih ettikleri kıyafetlerle bu bölgeleri açıkta bırakırlar. Bu şekilde daha kadınsı ve göz kamaştırıcı olduklarını düşünmektedirler.

Dekolteli giyinmeyi seven kadınlar için bu bölgelerin bakımlı ve dinç gözükmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle piyasada kozmetik firmalarının ürettiği birçok ürün bulmaktadır. Bu yazımızda dekolte bakımı için hangi yöntemler ve ürünler kullanıldığı üzerinde duracağız.

Dekolte Bölgesine Etki Edecek Birkaç İpucu

Dekolte bölgesi bakımına geçmeden önce günlük hayatta dekolte bölgesine katkı sağlayabilecek birkaç bilgiden bahsetmek faydalı olacaktır. Dekolte bölgesinde yaşanan en önemli sorun şüphesiz kırışıklıklar dır. Kişinin gün içerisindeki duruşu bu sorunu tetikleyebilmektedir. Sürekli baş eğik durmak bir süre sonra katlanan bölgelerin kırışmasına sebep olacaktır. Bu nedenle baş kısmı olabildiğince dik tutulmalıdır.

Dik duruş kadar yatış pozisyonu da önemlidir. Bunun için seçilen yastık boynun katlanmasını engelleyen özellik de olmalıdır. Bunun yanında dengeli beslenme ve gün içerisinde yapılacak egzersizler dolaylı yoldan da olsa dekolte bölgesini de etkileyecektir. Sağlıklı ve dinamik bir vücudun her bir bölgesi dinç ve bakımlı gözükecektir.

Dekolte Bölgesi Güneşten Korunmalı

Güneşin zararlı ışınlarından yüzden sonra etkilenen en hassas bölgelerin başında dekolte bölgesi gelmektedir. Gerek göğüs bölgesi gerekse sırt bölgesi güneş ışınlarını dik açılarla alabilmektedir. Güneşin zararlı etkileri dekolte bölgesini kurutup lekelenmelere yol açmaktadır. Kuruyan bir cilt daha çabuk kırışacak dır. Lekeli bir dekolte bölgesi ise dekolteli giyinmeyi seven kadınlar için çok da hoş bir durum olmamaktadır. Bu nedenle güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarıda bulunmamaya dikkat etmek de fayda var.

Dışarı çıkılacaksa da yaz kış mevsim ayırt etmeksizin güneş kremi kullanımı ihmal edilmemelidir. Geniş şapkalar kullanılması güneş ışınlarının direkt cilde ulaşmasını engelleyerek bir nebze olsun dekolte bölgesini koruma altına alacaktır.

Dekolte Bölgesine Doğal Bakım

Günümüzde evde doğal malzemelerle bizzat hazırlanan bitkisel ürünler fabrikasyon ürünlerin önüne geçmiş durumdadır. İstenilen görüntüye kavuşayım derken cildi kimyevi malzemelere maruz bırakmak istemeyenler doğal yöntemlere yönelmiş durumdadır.

Dekolte bölgesi de en az yüz kadar bakıma ihtiyaç duyan bir bölgedir. Bu amaçla birçok bitkinin besleyici, nemlendirici ve yenileyici özelliğinden dekolte bölgesinde de faydalanılmaktadır. Bunların en çok kullanılanları ise doğal maskeler ve doğal yağlar ile yapılan masajlardır.

Yaygın olarak kullanılan birkaç maske tarifi vermek ve dekolte masajı için kullanılan yağlar üzerinde durmak dekolte sevenler için yararlı olacaktır.

Limon Maskesi

Limon, içeriğindeki maddeler sayesinde ciltte oluşan güneş lekelerini gidermek yanında sahip olduğu c vitamini ile cildi besleme özelliğine de sahip bir bitkidir. Dekolte bölgesi için hazırlanacak limon maskesi için yarım limon, 1 yemek kaşığı deniz tuzu ve yarım litre su gerekmektedir. Bu üç malzeme güzelce karıştırılır ve dekolte bölgelerine masaj yapılarak sürülür. Yaklaşık yarım saat kadar bekletildikten sonra nemlendirici bir kremle temizlenir. Nemlendirici bir kremle temizlemekteki amaç limonun içerisindeki asidik maddenin cildi kurutması içindir. Dekolte bölgesi için nem oldukça önemlidir.

 

Yumurta Maskesi

Yumurta genel manada cildin her bölgesine pürüzsüz görüntü verebilen bir besindir. Dekolte bölgesi için de oldukça etkili bir maske yapımına katkıda bulunur. Yumurta maskesi için bir yumurtanın beyazı sarısından ayrılır. Ayrılan yumurta akı mikser yardımıyla köpük köpük olana kadar iyice çırpılır. Elde edilen köpük dekolte bölgesine güzelce uygulanır ve yarım saat bu şekilde beklenir. Sıra maskenin temizlenmesine geldiğinde ise bu işlem için bir salatalık gerekecektir. Bir salatalığın suyu çıkarılır ve temizleme işlemi bu su ile yapılır. Soğuk su ile de duruladıktan sonra işlem sona erecektir. İlk uygulamada dahi cildin pürüzsüzlüğü ve gerginliği hissedilebilmektedir.

Patates Suyu Maskesi

Patates suyu maskesi her gece rahatlıkla uygulanabilecek maskeler arasında yer almaktadır. Bu maske için 2 tane orta boy patatese ihtiyaç olacaktır. Patatesler güzelce soyulup blenderden geçirilir. Elde edilen patates suyu dekolte bölgesine hafif masaj darbeleri ile uygulanır. Bu şekilde uyulmasında bir sakınca bulunmaktadır. Sabah kalkıldığında ılık suyla maske kalıntılarından arındırmak yeterli olacaktır. Hızlı sonuç veren bir maske olan patates maskesinin göğüsleri dikleştirmek gibi bir özelliği de bulunmaktadır. Maskelerin masaj yoluyla uygulanması ilgili bölgedeki kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Kan dolaşımı iyi olan bir cilt daha canlı ve genç gözükmektedir.

Aynı zamanda “Mermer Gibi Bir Cilt için Patates Maskesi” için makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Avokado Maskesi

Avokado maskesi daha çok göğüs bölgesinde etki etmektedir. Göğüsleri toparlayıp daha dolgun gözükmesine fayda sağlamaktadır. Dolgun ve dik duran göğüsler de göz alıcı bir dekolteyi beraberinde getirecektir. Avokado maskesi için 2 adet iyice olgunlaşmış olan avokado, 1 çay bardağı beyaz kil, 3 yemek kaşığı papatya yağı ve 1 tatlı kaşığı anason yağı gerekmektedir. Avokadoların içi bir kaşık yardımıyla derin bir kaba alınır. Yağlar ilave edilip karıştırıldıktan sonra kil eklenip bütün malzeme güzelce harmanlanır. Hamur halini alan bu karışım dekolte bölgesine sürülüp kurumaya bırakılır. İyice kuruyan maske ılık su yardımıyla temizlenir. Avokado maskesi hem kırışıklıkları giderir hem de var olan hafif lekelerin giderilmesine de yardımcı olur.

Dekolte Bölgesine Bitkisel Yağ Bakımı

Masajın dekolte bölgesindeki kan dolaşımını hızlandırdığını daha önce de belirtmiştik. Masajı besleyici yağlar ile yapmak ise elde edilecek olumlu etkiyi ikiye katlamaktadır. Zeytin yağı, limon kabuğu yağı, argan yağı, lavanta yağı, jojoba yağı, badem yağı, avokado yağı gibi daha birçok besleyici yağlar dekolte bölgesini nemlendirip daha genç gözükmesini sağlamaktadır. Doğallığından emin olunan yağlardan birisi tercih edilir. Yağdan bir miktar avuç içine dökülür ve elde biraz ısıtıldıktan sonra dekolte bölgesine masaj yapılarak iyice yedirilir. Yağ masajının haftada 3-4 kez tekrarlanmasında hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Düzenli kullanımda pürüzsüz ve oldukça canlı gözüken bir cilde sahip olmak mümkündür.

 Dekolte Bölgesi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekolte bakımı yapmadan önce bu bölgenin de bedenin ve dolayısıyla cildin bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Birçok durum da olduğu gibi cilt sağlığını da etkileyen birçok neden bulunmaktadır. Dekolte bakımına başlamadan önce kişi yaşam kalitesini gözden geçirmelidir.

  • Uyku düzeni
  • Beslenme düzeni,
  • Varsa zararlı alışkanlıkları,
  • Duruş ve yatış pozisyonları,
  • Spor aktiviteleri hatta strese maruz kalıp kalmadığı bile kişinin beden sağlığını ve dolayısıyla cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Burada asıl kastedilmek istenen bakımın tek başına yeterli olmayacağıdır. Öncesindeki etkenler çözüldükten sonra uygun ve düzenli olarak yapılan bakımlar tabi ki daha olumlu sonuçlar vermektedir.

Bakıma başlamadan önce cilt mutlaka temizlenmelidir. Hatta aynı yüz temizliği gibi dekolte bölgesi de her gün en azından saf su ile kirlerden ve ölü derilerden arındırılmalıdır. Yapılacak maske, yağ masajı veya diğer yöntemlerde kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır. Bakım ürünü kullanılacaksa olası alerjik reaksiyonlara karşı cildin minik bir bölgesinde önceden denenmelidir. Aşırıya kaçılmayacağı gibi akla estiği zaman da yapılmamalıdır. Kontrollü ama sürekliliği olan yöntemler her zaman etkili sonuçları beraberinde getirmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.