Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Buharlı cilt bakımı ile tüm günün yorgunluğu atarken günün sonunda cildinizi rahatlatabilirsiniz. Buharlı cilt bakımı , özellikle yüzdeki kan dolaşımını ve kirleri temizler.

Cilt bakımı için olmazsa olmazlardan olan buharlı cilt bakımı sonrasında bir nemlendirici, tonik veya yüz maskesi uygulaması yaparsanız cilt bakımı çok daha iyi işler. Bunun nedeni ise buharlı cilt bakımı sonrasında ciltteki gözenekler açılır. Eğer buharlı cilt bakımı tarifi size zor gelirse aynı yöntemi duşta da deneyebilirsiniz.

Avrupa’da senelerdir hem evde hemde güzellik merkezlerinde uygulanan ve “steam facial” olarak adlandırılan uygulama bir çok kadının gün sonunda rahatlaması ve cildini dinlendirmesi için uyguladığı bir uygulamadır.

Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Buharlı cilt bakımı yapabilmek için ilk olarak su ısıtıcıda suyu kaynatın ve bir tencereye aktarın. Tencereyi de ocağın üstüne koyup suyun iyice kaynamasını sağlayın.

Buharlı Cilt Bakımı

Buharlı Cilt Bakımı

Su kaynarken sizde yüzünüzde makyaj varsa silin ve yüzünüzü yıkayın. Uygulama öncesi dilerseniz hafif bir yüz temizleyici veya ılık su kullanabilirsiniz. Uygulama gözenekleri açacağından dolayı cildinizde sivilce ve siyah nokta oluşumunu engelleyecektir.

DİKKAT!

 • Eğer cildinizde kuruma veya pul pul dökülme gibi bir sorununuz varsa buharlı su uygulamasını kesinlikle yapmayın. Aksi halde cildiniz tahriş olabilir.
 • Yüzünüzü kurutmak için havluyu bastıra bastıra yüzünüze sürmeyin. Küçük dokunuşlarla yüzünüzü kurulayın.

Tencerede kaynamış suyu, porselen veya cam bir kasenin içerisine boşaltın. Kaynamış suyun içerisine dilerseniz bitkisel yağlar veya otlar katarak suya koku verebilir. Hatta bu otların direk cildinizle buluşması durumunda nimetlerinden de faydalanmış olursunuz.

Buharlı Cilt Bakımı için Kullanılabilecek Bitkisel Yağlar ve Otlar

 • Limon veya nane enerji verir.
 • Papatya veya lavanta cildi rahatlatır.
 • Nane veya okaliptüs cildi ferahlatır.
 • Sandal veya bergamot ciltten stresi alır.

Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Uygulanır?

Cam veya seramik kaseyi masaya koyun. Başınızı kasenin üstünde 10 dakika kadar bekletin. Mümkünse ve sizi çok daraltmaz ise başınızdan aşağıya, çadır kurar gibi büyük bir havlu atın. Buradaki amaç suyun buharı yüzünüze gelmesidir.

Dikkat!

 • Su çok kaynar olacağı için suyu taşırken veya yüzünüzü buhara tutarken üzerine dökmeyin veya yüzünüzü aşırı yaklaştırmayın.
 • Yüzünüzü çok fazla yaklaştırırsanız cildiniz yanabilir veya cilde uygulanan fazla ısıdan iltihaba neden olabilir.

Uygulama sonrasında cildinize bir kil maskesi uygulamanızı tavsiye ederiz. Bunun için sizlere daha önce hazırladığımız kil maskesi yazımıza göz atabilirsiniz.

Gözenekleri Tekrar Kapatın

Cilt bakımı sonrasında gözenekleriniz açılacağından sonrasında daha fazla kir ve makyaj kalıntıları tutabilir. Uygulama sonrasında gözenekleriniz temizlendiği için artık gözenekleri kapatacak bir şeyler yapmak lazım.

Buharlı Cilt Bakımı

Bir parça pamuğa elma sirkesi dökün ve cildinizi daha doğrusu cilt bakımı yaptığınız tüm bölgeyi silin. Elma sirkesi bulamazsanız limon suyu da kullanabilirsiniz.

Dikkat!

Hassas cilde sahip kişiler yüzüne uygulamadan önce mutlaka kol veya bileğinde elma sirkesine veya limona karşı alerjisi olabilir.

Yüzünüzü Nemlendirin

Buhar ile yapılan cilt bakımı sonrasında en son adım yüzü nemlendirmektir. Buhar cildin kurumasına neden olabilir. Bu nedenle cildinizi doğal nemlendiriciler ile nemlendirebilirsiniz. Buna istinaden, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, argan yağı gibi yüzü yumuşatacak ve nemlendirecek doğal yağlar kullanabilirsiniz.

Banyoda Buharlı Cilt Bakım Nasıl Yapılır?

Ben tencerede kaynatıp işi uzatmak istemiyorum. Bu işlemi banyoda yapmak istiyorum derseniz, musluk suyunu veya duş başlığından akan suyu sıcak hale getirin ve 5-10 dakika akmasını sağlayın.

En sıcakta akacak olan su belirli bir müddet sonra buhar yapacak ve tüm banyo buharla kaplanacaktır. Bu yöntem aynı zamanda tüm vücudunuza yarayacak bir işlem olabilir.

Duştan sonra dilerseniz bal maskesi yaparak cildinizi neme kavuşturmuş ve buharın cildinizi kurutmasına izin vermeyebilirsiniz. Bunun için sizlere daha önce yazdığımız bal maskesi yazımızı okumanızı ve duştan sonra uygulamanızı tavsiye ederim.

 

Buharlı Cilt Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Buhar ile cilt bakımı yaptıktan sonra gözenekler açılmaktadır. Cildinizdeki kirleri arındırmak için en doğru zaman budur. Mümkünse bakım sonrasında bir yüz temizleyici kullanın.
 • Eğer cildinizde sivilce sorunu varsa sıcak su içerisine 2-3 damla çay ağacı yağı damlatın.
 • Buharlı cilt bakımını çok fazla abartmayın. Haftada 1 defa yapmak yeterli olacaktır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.