Kuru Ciltler İçin Bitkisel Yağlar

Kuru Ciltler İçin Bitkisel Yağlar

Cilt yapınızın ne denli hassas ne denli kuru veya yağlı olduğu sağlıklı bir cilt görünümü için oldukça önemlidir. Yağlı olan ciltler zaman içerisinde akne vb. cilt problemlerini açığa çıkararak cildi zaman içerisinde deforme eder. Nasıl ki bu durum yağlı ciltler için bir cilt problemi oluşturmakta ise kuru ciltler içinde geçerli olup kuru bir cilt yapısına sahip olan kişilerin cildi donuk bir görünüme sahiptir. Cilt kuruluğu olarak nitelendirdiğimiz bu durum oldukça rahatsız edici olup zaman zaman cilt yapısında pullanma, tahriş, kaşıntı ve daha bir çok cilt problemini beraberinde teşkil etmektedir.

Cildin nem dengelerini sağlayamaması sonucunda kuru olan cilt yapısında özellikle kış mevsiminde çatlaklar oluşmaktadır. Oluşan çatlaklar kimi zaman can yakıcı kimi zamanda tıpkı bir bıçakla kesilmiş gibi derin derin oluşabilmektedir. Bu durumda hiç zaman kaybetmeden bir cilt doktoruna görünmelisiniz.

Cilt kuruluğu olan kişilerin sıcak su altında çok beklememeleri, yetersiz su tüketimi, az yağlı besinler tüketme ve cildi yeteri kadar nemlendirmemesi üzerine oluşmaktadır.

Cilt yapınızı kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız o vakit kuru ciltler için bitkisel yağlar edinerek onları kullanmanızı tavsiye ederiz. Kuru ciltlere en iyi nemlendirici bitkisel yağlar şu şekildedir;

 • Zeytinyağı

En doğal nemlendirici özelliği bulunan yağlardan bir tanesi olan zeytin yağı antioksidan bakımından çok zengin olup ciltte kolayca emilebilen bir yapısı bulunmaktadır. Zeytin yağı çizgilerin kaybolması ve cildin daha dolgun görünmesine katkıda bulunur. Bu yağı kullanırken az sürüp iyice yedirmek gerekiyor.

 • Tatlı Badem Yağı

Çok hafif ve ince bir yapısı bulunmaktadır. Ayrıca cilt bakım ürünlerinde fazlaca kullanılan bir yağ olup E vitamini içeriği sayesinde cilt sorunlarını gidermede oldukça etkili bir yağdır. Özellikle kırışıklık problemlerine iyi gelen tatlı badem yağı makyaj temizliğinde de oldukça fazla kullanılmaktadır.

 • Jojoba Yağı

Yine doğanın bize sunduğu doğal nemlendirici bir yapısı olan jojoba yağı ile karşınızdayız. İnsanın vücudunda oluşan yağa en çok benzerlik göstermesi sebebi ile en iyi nemlendirme özelliği bulunan yağlardan bir tanesidir. İnce olduğundan dolayı gözenekleri tıkayıp akne oluşumuna sebebiyet vermez. Ciltte fazlaca parlama yapabilir. Bu yüzden akşam sürülmesi önerilir.

 • Şeftali Çekirdeği Yağı

Zaman zaman cildimizde iltihaplar oluşabilir ve bu iltihaplar en iyi savaşan yağlardan bir tanesidir. Vücuttaki nem dengesini en iyi şekilde koruması hasebiyle kuru ve karma ciltlerde rahatça kullanılabilinir.

 • Fındık Yağı

Kuru ciltlerde yine çok etkili olan fındık yağı diğer yağlara nazaran daha hızlı emilir ve cildinizi yumuşak tutması en önemli özelliklerindendir.

 • Kamelya Yağı

Fındık yağı gibi bu yağda çok hızlı bir şekilde emilir. Genellikle kuru cilt bakım ürünlerinin içeriğinde bulunan kamelya yağı, Japonya da yetişen kamelya çiçeğinin tohum ve yapraklarından elde edilmektedir.

 • Avokado Yağı

Avokado bebeksi bir cilt isteyenler için ideal bir yağdır. Yaşlı ve kurumaya yüz tutmuş ciltlerde oldukça etkilidir. Egzama rahatsızlıkları için oldukça sık kullanılan bir yağ türüdür.

 • Esansiyel Yağlar

Bitkilerin kök, gövde, yaprak ve diğer alanlarından elde edilen yağlara verilen isimdir. Bitkilerin kokulu kısımlarından elde edilerek oluşturulurlar. Sadece cilt kuruluğuna değil egzama, sedef ve benzeri cilt hastalıkları içinde etkili bir sonuç elde etmenizi sağlar. Lavanta yağı bu hususta oldukça etkilidir. Cilt yapınızı bakterilerden arındırarak cildinizi yatıştırır. Bunun yanı sıra lavanta yağı, biberiye yağı, havuç tohumu yağı, papatya yağı da yine cilt kuruluğuna iyi gelen yağ çeşitleri arasında yer almaktadır.

Esansiyel yağlar ile bitkisel yağları karıştırmamanızı öneririz. Bazı yağlar karışıma uygun iken bazıları ise karıştırılınca ağırlaşmaktadır. Bunun için cilt yapınıza uygun olan yağları araştırarak bilgi edininiz.

blank


Cilt Kuruluğu İçin Yapılması Gerekenler

 • Nem cihazı alarak evinizdeki havayı yumuşatmanız gerekir
 • Sık sık vücudunuzun kuruyan bölgelerini bitkisel yağlar ile nemlendiriniz
 • Ter tutan giysileri giymekten kaçınınız. Özellikle yaz mevsiminde kalın giysiler giymeyiniz
 • Deterjan ve sabun gibi maddeler de cilt kuruluğuna neden olmaktadır. Bunun için hassas ciltlere uygun nemlendirici formüllü ürünler kullanmalısınız
 • Banyo sonrası vücudunuzun ıslaklığını alıp henüz nemli iken vücudunuzu yağlamalısınız
 • Su içme alışkanlığı kazanmalısınız. Günde en az 2.5 litre su tüketmelisiniz

blank

Sizin için belli argüman halinde hazırladığımız konular;

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Kremler

Suna Dumankaya Kuru Ciltler İçin Maske

Göz Kapaklarında Kuru Cildi Nasıl Tedavi Edersiniz?

Kuru ciltler için tonik nasıl yapılır

Kuru Ciltler İçin Yüz Bakımı

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Sprey

Güncelleme: 19.10.2019

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.