Endolift Ameliyatsız Yüz Gerdirme

Endolift Ameliyatsız Yüz Gerdirme

Herhangi bir ameliyata ve cerrahi operasyona gerek kalmadan yüzdeki yaşlanma etkilerinin giderilmesi özellikle kadınların çok ilgisini çeken bir konudur. Bu konuda en son geliştirilen tekniklerden birisi de endolift lazer tekniğidir. Bu yazıda endolift yönteminin inceliklerinden bahsedilecektir. Bu konuda merak ettiklerinize burada yanıt bulabilirsiniz.

blank

Yüzümüz Nasıl Yaşlanır?

Yaşımızın ilerlemesinin en belirgin etkilerinden birisi de derimizin elastikiyetini kaybetmesi, bağ dokusunun zayıflaması ve sarkmasıdır. Buna başka bir isimle içinin boşalması adı da verebilir. Biz yaşlandıkça derimizin ve kemiklerimizin sanki içleri boşalır. Bunların sonucunda yumuşama ve sarkmalar oluşur. Bu durum başka bir şekilde Kolajen oluşumunun azalması olarak da anlaşılabilir.

Kolajen cildin kendisinin ürettiği ve cilde elastiklik ve sıkılık sağlayan maddedir. Zamanla, yaşımız ilerledikçe cildimiz bunu üretmeyi azaltır hatta artık üretmemeye başlar. Kolajenin azalması da sarkma ve yumuşamalara neden olur. Bu yüzden yüz gerdirme ya da başka bir yerimizi gerdirme operasyonlarında sarkan deri toplanır ya da içi boşalan yerlere dolgu malzemesi uygulanarak içleri doldurulur.

Aşırı derecede ve önüne geçilemez bir sarkma varsa, derinin sarkan bölümlerinin kesilmesi işlemi yapılır.

Endolift Tekniği Nedir?

Endolift tekniği ise herhangi bir kesme işlemi olmadan sarkan yerleri asma işlemidir. Ama öncelikle bilinmesi gereken nokta şudur. Bir asma tekniği olan endolift henüz çok fazla sarkma olmayan ve ameliyata gerek olmayan hastalar için daha uygundur. Genellikle bu hastalar da kolajen kaybı yeni başlamıştır ya da yağ dokusu biraz daha fazladır. Bazı hastalar yüzündeki sarkmadan rahatsız olup doktora danışır. Ama sarkma henüz çok fazla olmadığı için ameliyat için yani kesme işlemi için beklemeleri önerilir. Endolift işte tam da bu hastalar için daha uygundur. Artık bu sorunu olan hastaların beklemesine gerek yoktur.

Endolift sayesinde en az iki yıl herhangi bir sorun olmadan yüzünüz istediğiniz gibi görünebilir endolift yüz dışındaki bölgelere de uygulanabilir. Uygulanacak olan bölgenin yine gereken özellikleri sağlaması yeterlidir. Ayrıca endolif burun estetiğinde de kullanılan bir yöntem olup, burun kıkırdak ve kemik düzeninde bir oynama yapmadan yaklaşık 15 ila 30 dakika arasında, lokal anestezi uygulanarak problemlerinizi kalıcı olarak üstesinden gelen bir yöntemdir. Burun kaldırma yada kanatların daraltılması, burun ucundaki daraltılma işlemi gibi bir çok sorunu ortada kaldıran bir yöntemdir.

Endolift Uygulaması

Sarkma daha çok yüzün belli yerlerinde görülür. Mesela yanaklarımızın sarkmasından rahatsızsak endolift tekniği şakaklardan itibaren uygulanır. Yüzümüzün üst bölgelerinde mesela kaşlarımızın olduğu yerde sarkma varsa saçlarımızdan girerek endolift uygulanır. Ama eğer aşağıda çene bölgesindeki sarkmalar için endolift uygulanacaksa kulak arkasından girilerek uygulama yapılır. Seçilecek olan bu noktalar aynı zamanda asma iplerinin uygulanacağı bölgelerdir. O yüzden işlem kesinlikle uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır.

Yeni Bir Asma Tekniği Olan Endoliftin Farkı Nedir?

Daha önceki asma tekniğinde yüzün sarkan bölgesinin üst tarafından giriliyor, iplik yardımıyla sarkan bölge yukarı doğru dikiliyor. Bu durumda yüzümüzün sarkan bölgelerindeki ağırlık yukarıda ya da aşağıda birikebiliyor. Bunun dışında bu yöntem uygulandıktan yaklaşık bir sene sonra tekrarlanması gerekiyor. Yani kısa bir süre işe yarıyor. Daha sonra ise asma yöntemi için küçük ve kılçıklı ipler geliştirildi. Bunlara ataç adı veriliyor. Ataçlar da sarkan yerlerin toparlanmasında etkili ama yer çekimine çok fazla direnemiyor. Ayrıca bu yöntem vücudun ve yüzün her yerine uygulamıyor.

Endolift uygulamasında ise sarkan yere ufak bir delikle müdahale ediliyor. Buradan girilip sarkan yer yukarı doğru çekilip dikme işlemi uygulanıyor. Sarkan deri sabit bir yere dikiliyor. Bunun için askı dikişi adı verilen yöntem uygulanıyor. Herhangi bir şişlik ya da kesme işlemi olmadığı için operasyon oldukça kısa sürüyor. Ayrıca lokal anestezi uygulanıyor ve işlem sırasında bir sızı hissedilmiyor. Ama eğer uygulama birden fazla bölgeye yapılacaksa hastaya uyku ilacı da verilebilir.

endolift yüz estetiği

Bu Yöntem Ne Kadar Etkilidir?

Özellikle çok fazla sarkma olmayan hastalar için ideal olan bu yöntemin etkisi 2 yıl kadar sürebiliyor. Uygulamanın hemen sonrasında cildinizdeki toparlanmayı hissedebilirsiniz. Ayrıca kolajen oluşumu tekrar tetikleniyor. Bu tetikleme ve yüzdeki toparlanma işlemi işlem yapıldıktan sonra üç veya dört ay daha devam ediyor. Bu yüzden şimdiye kadar geliştirilen ameliyatsız yöntemlerden en etkili olanıdır. İşlem tam olarak gerektiği gibi yapılmışsa bu süre geçerlidir. 2 yılın sonrasında ise yavaş yavaş derimiz tekrar sarkmaya meyledebilir. Bu yöntemde yüze ya da başka yerlere uygulanan asma ipleri operasyonun ardından alınır. Bu yüzden uygulama sonrası hiçbir iz kalmaz. İyileşme süresi ise oldukça kısadır. Ufak bir yere dolgu yapmadan uygulanmışsa eski halinize dönmek için herhangi bir süre gerekmez.

Uygulama Nasıl Yapılıyor?

Eğer sarkma sorunu tek bir yerde ise endolift uygulaması sırasında sadece lokal anestezi yapılıyor ve işlem on beş dakika kadar kısa sürebiliyor. Aslında eğer uygulama çok çok küçük bir yere yapılacaksa soğutma ile birlikte uygulanan bir lazer yöntemi olduğu için anesteziye gerek kalmayabilir. Ama hastanın rahat etmesi için anestezi uygun görülür. Ama birkaç bölgeye yapılacaksa hastaya uyku ilacı verilerek rahatlaması sağlanıyor. Bu işlem aynı zamanda dolgu işlemi ile birlikte yapılabilir. Yani sarkan yerler toparlandıktan sonra istenirse ve gerekliyse o bölgeye dolgu işlemi de yapılır. Bilindiği gibi dolgu ya da yağ enjeksiyonu da ciltteki sarkan yerleri toparlamak için en çok kullanılan yöntemler arasındadır.

Tek seans uygulanması yeterlidir. Hissedilen acı ve sızı da en az seviyededir. Deri içerisinde çok fazla boşalma varsa ve bağ dokusu çok zayıfsa endolift ve dolgu birlikte yapılabilir. Bu durumda işlem biraz daha uzun sürüp sonradan geçecek olan hafif bir şişlik de görülebilir. Ama dolguya gerek yoksa hiçbir şişlik olmaz.

endolift nasıl yapılır

Uygulamanın Muhtemel Sonuçları

  • Bu uygulama sonrasında cilt belirgin bir şekilde toparlanır ve sıkılaşır.
  • Çene hattı ve yüz kontürü daha belirgin ve keskin hale gelir.
  • Deri içerisinde birikmiş yağlanmalar azalır.
  • Yüzünüzdeki ve boynunuzdaki sarkmalar düzelir.
  • Cildiniz tekrar kolajen üretmeye başlar.
  • Uygulamanın hemen ardından bir lipoliz reaksiyonu gerçekleşir. Lipoliz reaksiyonu cildin lipoliz enzimleri salgılayarak yağların parçalanması demektir. Daha önceki uygulamalarda oluşabilecek olan alerjik belirtiler bu uygulama sonrası gerçekleşmez. Ayrıca daha önce iplerin deri altında hissedilip rahatsız olunması gibi sorunlar da vardır. Ama endolift bu riskleri içermez.

Endolift Yönteminin Herhangi Bir Riski Var Mıdır?

Diğer bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu yöntemde de plastik cerrahın deneyimi ve başarısı önemli bir rol oynuyor. Eğer deriye girme yöntemi biraz fazla derine kaçarsa yüzünüzde istenmeyen bir sonuç oluşabilir. Ve yüzünüz tam olarak simetrik görünmez. İşlem uygulandıktan sonra cildimiz yine kendini bırakmaya meyilli olduğu için hangi ölçüde yukarı çekileceği meselesi de önemlidir. Sarkan yerler yeteri kadar yukarı çekilmelidir ki sarkma kısa bir süre içerisinde eski boyutuna ulaşmasın. Yüzümüzün derisini gereğinden fazla bir şekilde yukarı çekersek de istediğimiz sonucu alamayız. Bütün bu sorunlar için çözüm çok zor değildir.

Endolift yönteminde yapılan askı dikişleri ve ipler çok kısa süren bir işlem sonrasında hemen geri alınabilir. Ama buna gerek kalmaması için işinin ehli bir uzman tarafından gerekli sertifikalara sahip bir sağlık merkezine başvurmanız en iyisidir. Çünkü endolift aslında oldukça basit ve kısa süren bir uygulamadır ama kesinlikle deneyimli birisi tarafından yapılmalıdır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.