Makyajı Çıkartmadan Yatmanın Zararları

Makyajı Çıkartmadan Yatmanın Zararları

Günlük yaşantımızda bir çoğumuzun vazgeçilmezi haline dönüşen makyaj uygulaması son zamanlarda erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Makyaj sayesinde kişi daha bakımlı ve genç gözükmektedir. Lakin makyaj ürünlerinin sık kullanılması zaman içerisinde kişinin cildinde sağlık problemlerinin oluşmasına etki etmektedir. Özellikle bir çoğumuzun merak ettiği konulardan bir tanesi de çoğu kişi yorgun olduğu zaman makyajını temizlemeden yatmaktadır. Lakin bu durumun ne gibi zararlara yol açacağı konusunda hiçbirimiz bilinçli değiliz.

Makyaj ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasal maddeler cilt üzerinde uzun soluklu olduğunda cilt yapısının nefes almasını engelleyerek cildimizin kurumasına sebep olmaktadır. Hafif makyaj yapmanız yada her bölgede makyaj uygulamasının bulunmuyor olması bu sonucu değiştirmez. Yüzünüzün sadece bir bölgesinde dahi makyaj uygulaması olsa yine aynı şekilde cildiniz zarar görmeye devam etmektedir. Cildimiz geceleri bizler uyurken kendini yenilemektedir. Cildimiz yenilenirken cilt yapımızda hiç bir kalıntının olmaması gerekir. Makyaj kalıntısı olan cilt kendini yenileyememektedir.

blank

Maskara ile Uyumanın Zararları

Kirpiklere yapılan makyajın gece yatarken silinmemesi kirpiklerin kırılmasına ve dökülmesine sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra şunu da söylemeliyiz ki kirpik diplerinde bulunan maskara kalıntıları aynı zamanda yeni kirpiklerinde oluşumunu engellemektedir. Kuruyan maskaranın temizlenmesi ise oldukça zordur.

Göz Farı İle Uyumak

Bazı kişilerce far uygulaması parmaklar veya başka kişilere uygulanan fırçalar ile yapılmaktadır. Buda kişinin göz bölgesinde bakterilerin oluşmasına sebep olmaktadır. Gece boyunca göz kapaklarında duran far alerjik reaksiyonların oluşmasına sebep vermektedir.

blank

Ruj ile Uyumanın Zararları

Çatlak dudaklar için bir çoğumuz gece yatmadan ruj sürme düşüncesinin iyi geldiğini düşünmekteyiz. Lakin bu durum aslında doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Tam tersi ruj sürerek uyuyan kişilerin dudaklarında çatlama ve kuruma meydana gelmektedir. Dudaklarınızın canlı gözükmesi adına dudak peelingi yapmalısınız veya dudak nemlendirici balm kullanmalısınız. Cilt yapısının yenilenmesi ve canlılık kazanması adına muhakkak ki yatmadan önce nemlendirici bir krem sürülerek yatılmalıdır.

Fondötenle Uyumak

Ciltteki gözeneklerin kapanmasına olanak sağlayan fondöten ve benzeri ürünler cilt yapısının nefes almasına engel olmaktadır. Bu tarz ürünlerle uyumak ise kişinin cildinin yenilenmesine engel olurken aynı zamanda gözeneklerin uzun süre tıkanık olmasına ve elastikliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra birden ciltte sivilceler ve erken yaşlanma gözlemlendiğini söyleyebiliriz.

Uykumuzu almadığımız süreçler başta olmak üzere makyajlı yattığımız zamanlar cildimizi incelersek göz görülür bir cilt problemlerinin oluştuğuna tanıklık edebiliriz. Cildimiz yeteri kadar temizlenmediğinde veya sağlıklı bir gece geçirmediğimiz de tüm olumsuzlukları cildimiz ile yansıtmaktadır. Bunun için bilmeliyiz ki cilt bakım ürünlerinden sadece nemlendiriciyi makyaj yapmadığımız zamanlarda kullanarak cildimizin nefes almasını sağlayabiliriz. Bunun yanı sıra bir diğer ayrıntı ise peelingler. Sık sık ölü hücrelerden arındırmak ve cldimizin kendini yenilemesine yardımcı olmak adına doğal maskeler yapmamız gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.